"Demirkırat" şaha kalkacak!

A+A-
Altemur KILIÇ

Evet; önceki yazımda söylediğim gibi;  “Tabii ki Cindoruk” ... Demokrat Parti Büyük Kurultayı çekişmeli oldu, ama Hüsamettin Cindoruk, 1950 DP geleneğinden gelen, Demokrat Parti’nin Genel Başkanı seçildi... Aksi olsaydı,  “Meçhul şöhretler” , Süleyman Soylu veya Mehmet Ali Bayar seçilselerdi, DP tabela partisi olurdu.
Süleyman Soylu  “Ya darbeciler, ya Demokratlar”  demiş... Gerici medya da bu sözlere sarılıyor; utanmadan. Demokratik görüşleri, Yassı ada’da sanıkları savunurken, hem de sonraki siyasi hayatında belli olan Cindoruk’u,  “darbeci”  olarak gösteriyorlar! Artık sona ermesi gereken bir kan davasını sürdürüyorlar! Gerici medya ve yalakalar Cindoruk’a büyük bir hışımla karşı çıktılar. Sadece bu, Cindoruk’un seçilmiş olmasının, önemini gösteriyor; AKP’ye karşı cepheye güçlü bir lider katıldı!
2007 seçimlerinin önemli sonuçlarından biri, merkez sağın çökmüş olmasıdır. Bu kesimdeki oylar, büyük ölçüde AKP’ye ve az bir kısmı da MHP’ye gitmişti. Neticede AKP, 2002’de olduğu gibi, gene tek başıma  “Merkez sağ”  olmuştu. Sonrası mâlum!
Baykal ve Bahçeli, bu tehlikeyle mücadelede ne kadar çaba gösterirlerse göstersinler, bu muhalefet yetmiyor... Sağlı-sollu Merkezde, güçlü bir ittifak -cephe- gerekiyor. İşte Hüsamettin Cindoruk’un DP Genel Başkanı seçilmesi bunun için gerekli... Parantez arasında Süleyman Soylu, Cindoruk’u, “CHP ile kol kola”  olmakla, suçlamış; vizyonunun, ne kadar mahdut olduğu, bundan belli! 

Merkezin dirilişi

Hemen söyleyeyim; Baykal-Bahçeli-Cindoruk (CHP-MHP-DP) aralarında, şimdiden bir rekabete kalkarlarsa bundan AKP yararlanır.
Cindoruk, yeniden,siyasete atılmakla, özveri gösterdi. Şöhrete ihtiyacı yok, adı hiçbir  yolsuzluğa bulaşmamış. Ama içeriden ve dışarıdan muhalifleri ona, pespaye dedikodularla saldırdılar... Ve acıdır;  merhum Adnan Menderes’in oğlu eski Refah Milletvekili ve şimdi AKP yandaşı Aydın Menderes de bu saldırılara katıldı. Bunun için de AKP’li Cumhurbaşkanı Gül tarafından  “öpüldü” ! Herhalde rahmetli babası Adnan Menderes’in kemikleri sızlamıştır!
Adnan Bey de maalesef, “oy”  uğruna gericilere ve hata  “bölücülere” , tavizler vermişti ama son tahlilde, gönlü oralarda değildi.
Hatırlardadır, 22 Temmuz 2007 seçimi öncesi DP kökenli DYP ile ANAP’ın birleştirilmesi tabir caizse,  “fiyaskoyla” sonuçlanmış, AKP’nin işine yaramıştı. Cindoruk, yarım kalmış olan bu girişimi en geç bir yıl içinde tamamlayacağını ve merkez sağı toparlayacağını söylüyor... Diğer adaylardan Süleyman Soylu ve Mehmet Ali Bayar’ın, bunu yapmak için ne gönülleri var, ne güçleri, ne de yetenekleri!

Bundan sonra

İç politika bundan sonra AKP etrafında ve içindeki bulutlar karardıkça-ve dış tehditler bastırdıkça hararetlenecek, şimşeklenecek.
Cindoruk’un her şeyden önce, sorunlara vakıf, uzman ve Parti tabanını birleştirecek yetenekli bir ekip kurması lazım... 
Umuyorum  “Demirkırat” , yeniden şaha kalkıyor. Ben olsam, klasik olmuş,  halk arasında yerleşmiş  “Demirkırat”  amblemini  “şaha kalkmış”  bir  “kırat”  olarak canlandırırdım...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları