Demokrasi güzel şey, oy olmasa!

A+A-
Altemur KILIÇ

Evet; oy derdi, oy avcılığı olmasaydı ve demokrasi “menzili maksuduna”, yani amaçlanan “durağa” gelindiğinde inilecek “tramvay” olmasaydı, “demokrasi” ideal rejim! Churchill’in dediği gibi “Demokrasi, rejimlerin en kötüsü, ama daha da iyisi yok”... “Oy” olmasa, “demokrasi” olmuyor, “oy” olunca da demokrasi işte böyle “tramvay” oluyor. Kısır bir döngü! “Demokrasiden” de vazgeçemeyiz; “oydan” da... “Yârdan” da “serden” de! Sonrası oy verenlerin vicdanlarına ve Allah’a havale!
Bu uzun ve karışık girizgâhı neden yaptım? CHP’nın “Kur’an kursları” açma “girişiminden” dolayı!
Tövbe tövbe: Kur’an’a asla karşı olamam! İlke olarak çocuklarımıza, bilge ve yobaz olmayan din öğretmenlerinin Kur’an’ı, anlamını, içeriğini doğru öğretecek kurslara, hele şimdi her zamandan fazla ihtiyaç var!
Kendimi bildim bileli “Kur’an-ı Kerim”  ailemizin ve benim baş tacımız olmuştur. Evlerimizin en yüksek yerlerinde durur. Bugün de hem Kur’an, hem de Ömer Rıza Doğrul’un çevirisi başımın üstündedir.
Çocukken Kur’an’ı, kazaen yere düşürmüştüm. Rahmetli babaannem Kur’an’ı yerden aldı, üç kere öpüp başına koydu ve  o güzel Çerkez şivesiyle parladı: “Bu, ders, hikâye kitabı değil; Kur’an-ı Azimmüşşan yere düşürülmez... Şimdi öp başına koy, ve bu sözlerimi hiç unutma” Ve ben de hiç unutmadım; Kur’an denince, hemen rahmetli nenemin Kur’an için kullandığı sıfatı hatırlarım! Ne yazık ki böylesine kutsal bildiğimiz Kur’an’ın kıymeti bilindiyse de asıl içeriği, pek anlatılmadı, anlatılmıyor! Görüyoruz; Kur’an kurslarında çocuklara, Arapça Kur’an, hafızlar gibi sallana sallana ezberletiliyor! Bunlar AKP’nin ve başka “cemaatlerin”  açtıkları ve destekledikleri “kurslar” ! Bunlara karşılık Kur’an’ı Arapça ezberletecek değil, Türkçe anlatacak ve öğretecek kurslar açılması zorunlu! Şu sırada Devlet-Milli Eğitim Bakanlığı yapar mı? Boşuna beklemeyin! Kur’an-ı Kerim aslınca 7. yüzyılla sınırlı bir kitap değil; “bütün insanlara”, her asırda doğru yolu gösterebilecek bir kılavuzdur. İçeriği Tevrat’tan da, İncil’den de daha dolu ve anlamlıdır!
Evet çağdaş Kur’an kursları gerekli ama Kur’an’ı hafızlar gibi ezberletmek için değil, çocuklarımıza yol göstersin diye!
Böyle çağdaş kurslar açmak siyasi partilerin işlevi midir?  “İşlevidir”  derseniz; CHP ile AKP arasında rekabet söz konusu olur ki bu da siyasi alana, yani konunun siyasi istismarına yol açar.
Sayın Baykal kursları açmanın siyasi istismar olmadığını söylüyor. Maksatları bu olmasa, hatta AKP’nin ve bazı cemaatlerin bu konudaki siyasi istismarlarına karşı mukabele de olsa CHP’ye, laiklik ilkelerine yakışmaz. En azından yanlış tefsire, yanlış anlaşılmaya müsaittir ve de tutarsızlıktır. Bu ve çarşaflılara rozet takmakla CHP’yi laikliğe karşı eylemlerin odağı olmakla suçlayabilirler! Tutarlı olmak
lazım!
CHP’nin oy toplamak için çarşaf  “açılımı” değil, “kapanması” çok yanlıştı. Ben de yazdım. Nitekim direkten döndü, ama sonra sufli dedikodu ve iddialara vesile oldu! İnançları onun malzemesi yaparsanız böyle şeylere çanak açarsınız! Hafızlık ezbercilik yerine Kur’an’ı doğru öğretmek gerekir de sorarlar: CHP’nin şu bağlamda bu teşebbüsü  “nedir- nedendir?” 
 CHP’nin “çarşaf açılımı” çarşafa dolaştı. Kurs “açılımı” da, direkten dönecek, herhalde açılmadan kapanacak! Ama CHP için kötü izler de bırakacak!

Tarih notu, son söz
Hazreti Ali, devlet başkanı olunca Şam Valisi Muaviye ona karşı isyan etmişti. Yenileceğini anlayan Muaviye, Kur’an yapraklarını mızrakların ucuna takıp Ali’nin askerlerine karşı uzatmış, “Aramızda Kur’an hakem olsun”  demişti. Bir savaş hilesi idi! Hazreti Ali bu hile karşısında askerlerine der ki:
“Ey benim askerlerim! Biliniz ki bu bir oyundur, inanmayın. Eğer Kur’an’a saygı duyacaksanız, biliniz ki Kur’an, mızrakların ucundaki sayfalar değildir... Konuşan Kur’an’ı bırakıp mızrak ucundaki kâğıtlara teslim
olmayın.”
Ben de siyasilere derim ki: “Oy” savaşınızda mızraklarınızın ucuna mübarek Kur’an’ımızı takmayın!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları