Deprem ve İstanbul Valisi Mutlu

A+A-
Kenan AKIN

Bir süre önce Yeniçağ’da yer alan “Depreme hazır mıyız” başlıklı yazımızın paralelinde, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun çok ayrıntılı bir demeci dikkatleri çekiyor.
Yeni bilgileri ve önemli girişimleri sergileyen demeci özetleyerek sütunlarımıza aktarmak da bize düşüyor.
Mutlu; “Depreme hazırlık kapsamında çok yönlü bir yaklaşım benimseniyor” diyor.
471 okulun güçlendirme inşaatının tamamlandığını söyleyen Vali Mutlu, 794 okulun fizibilite çalışmalarının bitirildiğini belirtiyor.
Mutlu, “Güçlendirilmesi uygun görülmeyen okullarımızın yıkılarak yerine daha modern okullar inşa ediliyor. ISMEP Projesi kapsamında 124 okul yıkılıp yeniden yapıldı. Yıkılıp yeniden yapılan okullarla İstanbul’a 1871 yeni derslik daha kazandırıldı. Ayrıca ilave 84 okul güçlendirilmiş, 175 okulun ise yeniden yapımı gerçekleştirilmiştir” bilgisini veriyor.
Sağlık alanında da önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini ifade eden Vali Mutlu, devam ediyor: “Beykoz, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları, Şile, Pendik, Zeytinburnu Hıfzıssıhha Enstitüsü, Paşabahçe ve Sultanbeyli devlet hastanelerinin güçlendirme inşaatı tamamlandı.
Ayrıca Zeytinburnu Süleymaniye Doğum ve Kadın Hastalıkları EAH Ek Hizmet Binasını yıkılarak yeniden yapılıyor. 7 semt polikliniğinin güçlendirme çalışmaları ise devam
ediyor”.
Avcılar Atatürk Kız Yurdu, Fatih Edirnekapı Erkek Öğrenci Yurdu, Fatih Vezneciler Kız Yurdu gibi öğrencilerimizin barındığı 14 yurt ve sosyal hizmet binasının güçlendirme inşaatının da tamamlandığını aktaran Vali Mutlu, yurt ve sosyal hizmet binalarından Zeytinburnu Atatürk Öğrenci Yurdu, Fatih Kocamustafapaşa Sosyal ve Rehabilitasyon Merkezi, Maltepe Küçükyalı Sevgi Evleri’nin de yıkılıp yeniden yapım çalışmalarının devam ettiğini vurguluyor.
Vali Mutlu; Topkapı Sarayı Kompleksi, Arkeoloji Müzeleri Kompleksi, Ayasofya Müzesi Kompleksi, Galata Mevlevihanesi, Hüseyin Rahmi Gürpınar Kütüphanesi gibi İstanbul’da kültürel miras kapsamında 26 tarihi ve kültürel yapının çoklu afet ve deprem performansı açısından değerlendirilmesi çalışmasının tamamlandığını ifade ediyor.
Boğaziçi Köprüsü, Boğaziçi Köprüsü yaklaşım viyadükleri, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, eski ve yeni Haliç Köprüleri, yeni Haliç Köprüsü yaklaşım viyadükleri, Ortaköy viyadüğü, Mecidiyeköy viyadüğü, İSMEP kapsamında, başta okullar ve hastaneler olmak üzere kamu binalarının, tarihi eserlerin korunmasını; ulaşım, haberleşme ve afet bilgi sistemi dâhil olmak üzere İstanbul’daki tüm altyapı sistemlerinin güçlendirilmesini hedefleyen çalışmaların hızla devam edeceğini de sözlerine ekleyen Mutlu, “Kurumlar arası haberleşmenin sağlanması ve iyileştirilmesi kapsamında birer adet VHF ve UHF ortak telsiz kanalı oluşturularak devreye alınmıştır. Ayrıca gerek telsiz ve gerekse sesli haberleşme yapabilen her türlü cihazı birbiriyle haberleştirecek çok ortamlı haberleşme santralı yardımıyla değişik frekanslarda çalışan ilk müdahaleci kurumların birbirleriyle haberleşebilmesi sağlanmıştır. HF/SSB telsiz, uydu santralı ve uzak istasyon terminalleri, mobil haberleşme araçları, radyo yayın aracı gibi yatırımlar yapılarak acil ve afet durumlarında kullanılabilecek alternatif haberleşme sistemleri kurulmuştur” şeklinde sözlerini bitiriyor.
İstanbul Valisi Mutlu’nun beyanları gerçekten de, insana rahat bir “soluk” aldırıyor.
Ne var ki, Türkiye’nin her şeye rağmen büyük bir depreme “hazır” olmadığına da dikkatleri çekmek görevimiz oluyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları