Devlet parasıyla siyaset yapılır mı?

A+A-
Esfender KORKMAZ

“Anadolu yakasına ikinci metro geliyor...” İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu tam sayfa ilanı 5 Haziran tarihinde gazetelerin en pahalı sayfasında çıktı. Ancak 5 gazeteye  ambargo uygulandı ve bu ilan verilmedi. Bu gazeteler, tiraj sırasıyla, Yeniçağ, Aydınlık, Ortadoğu, Birgün ve Yurt gazeteleridir.
Gazetelere ilan verirken özel sektör de ayırım yapar. Ancak bu ayrımda belirli kriterler olur... Söz gelimi; tirajı 100.000’den yüksek gazetelere veriyorum der. Veya tiraja bakmaz ve fakat belirli bir hedef kitleye hitap eden gazetelere reklam verir. 
Kamunun reklam yapması doğru mu, değil mi, daha sonra tartışalım... Verebildiğini varsaysak bile, Büyükşehir Belediyesi kendisine halkın emanet ettiği büyükşehirin kaynaklarını, basiretli bir tüccar gibi ve objektif kriterlere göre kullanması gerekir. Oysa ki, bu örnekte daha büyük tirajlı gazeteler devre dışı bırakılmış ve daha az sayıda vatandaşa ulaşılmıştır. Yani devletin parası etkin kullanılmamıştır.
Diyelim ki bir şirketin ortakları, güvenip şirket idaresini bir genel  müdüre bırakıyor. Genel müdür şirketin parasını keyfî kullanırsa  sorumlu ve suçlu oluyor. Kendisine ortakların güveni kalmıyor . Kamuda da, devletin gerçek sahibi ve ortakları halktır. Eğer Büyükşehir Belediyesi halkın vergisini keyfi kulanmışsa, bu da bir nevi  yolsuzluktur. Bir yönetici iyi niyetli olur ve fakat yeteneği olmadığı için, işi bilmediği için işletmeyi veya devleti kötü yönetir. Bunu adı  beceriksizliktir. Fakat bilerek devletin parası ile siyaset yapmak kötü niyettir ve elbette bir nevi yolsuzluktur.

***

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 12. maddesine göre, “Devlet memurları görevlerini dikkat ve itina ile yerine getirmek ve kendilerine teslim edilen devlet malını korumak ve gerekli tedbirleri almak zorundadırlar” şeklindedir. Aksi halde devlet malına zarar verenler hakkında ceza, tazminat ve disiplin sorumluluğu doğar.
CHP’li belediyeler öksürünce soruşturma açan İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, kamu parasını siyasi bir yaklaşım içinde kullanmış olmasını, görmezden gelirse, tarihi sorumluğunu da bölüşmüş
olacaktır. Büyükşehirin böyle bir ayırım yapması, etik açıdan da yanlıştır. Zira Büyükşehir Belediyesi hizmetlerinin finansmanı, başkanın aldığı maaşlar dahil halkın vergileriyle karşılanıyor. Belediyenin ambargo koyduğu gazeteler de vergi veriyor. Başkan bu ayrımı yaparken, kendi maaşı içerisinde de ambargo uyguladığı gazetelerin vergileri olduğunu  düşünemiyor mu? Dini ve etik açıdan bu kadar açık yanlışlığı neden yapıyor?

***

Yetmedi... Vergi mükellefi, vergilerinin siyasi amaçla kullanıldığını gördükçe, vergiye karşı direnç oluşuyor. Vergi mükellefi alacağı kamu hizmeti için vergi veriyor... Belediye başkanının reklam yapması ve siyaset yapması için vergi vermiyor. Kaldı ki kamu bu hizmetleri yapmak zorundadır. Yaptığı kamu hizmetini basın yoluyla kamuoyuna duyurmaktadır. Söz gelimi Büyükşehir Belediyesi bu hizmeti bir basın toplantısı ile açıklasaydı, halkın yine haberi olurdu... Yerine reklam vermek de devlet parasını çarçur etmektir. Üstelik burada hiç ihtiyaç yokken yandaş basını kayırmak için verilmiş bir reklam var ki suç ikiye katlanıyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları