Dikleşme

A+A-
Altemur KILIÇ

“Yemin krizi” TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in basiretiyle ve tarafların mutabakatıyla çözüldü. Yasama erki üzerindeki ve dolayısıyla ülkenin geleceği önündeki engel kaldırıldı diye seviniyorduk... Bundan sonra bu krizin asıl odağı olan, seçilmiş milletvekillerinin de Meclis’te, milletin iradesiyle hak ettikleri yerleri almalarının da hukuki yolları açılabilecekti.
Dünkü yazımda, “Başlangıçta hiçbir şekilde diyaloğa yanaşmayan AKP’nin bir metne imza atma aşamasına gelmesi, bu asıl sorunun hemen çözülmesine imkan verebilir” demiş ve fakat “Erdoğan bu çözüme de yardım ederse, malum pervasızlığı ve öfkesiyle ‘tükürdüklerini yaladılar’ gibi sözler söylemezse, tabir caizse, bir çuval incir berbat edilmezse!” diye “mülâhazat” hanesini açık bırakmıştım.
Korktuğum, beklediğim oldu... Huylu huyundan vaz geçer mi? Mutabakatın mürekkebi kurumadan Erdoğan pişmiş aşa su kattı... Pervasız kaptan, müsademe rotasında devam ediyor. Ülkeyi kayalıklara bindirecek. Partisinin canlı yayınlanan grup toplantısında, düşmanı dize getirmiş bir komutan edasıyla CHP’ye söylediklerine bakın: “Diklendiler ama dik duramadılar”... Ve Kılıçdaroğlu’ndan cevabını aldı: “Metinde imzan var. Şimdi kalk, dik durdu, durmadı... Biz dik duruyoruz. Bu imzayı inkar edersen, benim senin omurgandan kaygım var.” Aynen öyle. Erdoğan pişmiş aşa su katmış ve bir çuval inciri berbat etmiştir.
Kriz başladığı noktaya döndü; kısır döngü devam edecektir. Ben  BDP’lilerin Meclis’e dönmelerinden hayıflanmam ama, şekil olarak onlarla da “mutabakatın” yolu kesilmiştir... Bu durumun, ülkenin kilitlenmesinin ve bundan sonra olacakların sorumlusu kimdir?.. Hiç kuşkusuz Erdoğan!..
Erdoğan’ı durduracak kim?.. Seçimleri bileğinin hakkı ile kazandı. “Tek Adam” olarak bundan sonra her şeyi yapmaya kadir!
Akla hemen Cumhurbaşkanı geliyor. Ama onun, “Esefle izlemekten başka yapacağı bir şey yok. Erdoğan’ı uyaramaz bile!..”  
Görev, gene Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e düşecek. Herhalde tarihi başarısının böyle harcanmasından memnun olmasa gerek... Bugünkü mevkiinde, siyasi geleceği, Erdoğan’ın elinde, iki dudağının arasında değil... Erdoğan’a minneti de yok... Kaybedeceği hiçbir şey de yok!.. Ama millete karşı mesul... Görev, gene vicdanen yasal olarak Çiçek’in...
Umutla bekliyoruz!..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları