Din tacirinin Osmanlıcılık aşkına bak!

A+A-
Haydar ÇAKMAK

Dincilerin Osmanlıcılık aşkının nedeni nedir, iyi analiz etmek gerekir. Zira Osmanlıcılık öğesinin Türk siyaset hayatında daha fazla kullanılacağı gözükmektedir. Osmanlı İmparatorluğu hiçbir zaman bir din devleti olmamıştır. Şeriat kuralları da uygulanmamıştır. Sarayda ve Devlet yönetiminde Türkçe kullanılmıştır. Osmanlı Sultanları Oğuz/Kayı boyundan olduklarını her defasında gururla ifade etmişlerdir. Sultanların kendilerini korumak için askerleri baba ocağı Söğüt Türkmenlerinden seçtikleri herkesin malumudur. Hiç bir Osmanlı Sultanı Hacca gitmemiştir. Çoğunun içki içip kadınlara düşkünlüğü bilinmektedir. Bugün hayatta olan hanedan mensupları Cumhuriyetçi, çağdaş ve laik insanlar. Bu ve benzeri örnekleri çoğaltabiliriz. Osmanlıya nereden ve nasıl bakarsanız bakın dincilerin normal şartlar altında Osmanlıya bu kadar meraklı olmaması gerekir. Ancak çok meraklılar. Bizce iki temel nedeni vardır. Birincisi Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu Türk etnik kimliği üzerine olması ve bundan rahatsız olmaları, bu rahatsızlıklarını doğrudan söylemeye cesaret edemedikleri için çok etnikli Osmanlı İmparatorluğunun ihtişamı bahanesiyle saftirik Türkleri din öğesini de kullanarak ecdada sahip çıkma numarasını da ilave ederek taraftar toplamak içindir. İkincisi, Türkiye Cumhuriyetini dönüştürmek için halk desteği bulabilecek bir formül gerekir, bu formül de Osmanlıcılık olabilir.
1960’lı yıllarda Türkiye’yi bölmek için aşırı sol, emperyalist ülkelerce kullanılmıştır. Çok emek ve para harcamalarına rağmen başaramamışlardır. Bu başarısızlığın iki nedeni vardı. Birincisi küçük marjinal bir sol grup hariç ulusalcı sol emperyalist ülkelerin amacını anlayınca bu ihanete ortak olmamışlar ve geçit vermemişlerdir, yani vatanperver ve namuslu çıkmışlardır. İkincisi ihanete hazır olan bölücü grubun arkasında ise bir halk desteği olmamıştır. Emperyalist ülkeler 1980’den sonra Türkiye’de arkasında halk desteği bulacak ve ihanet edebilecek bir grup aramaya başlamıştır. Arkasında halk desteği bulabilecek ve ihanet edecek bir grup buldu mu, bunu hep beraber takip edeceğiz. 1980 askeri darbesi milliyetçileri içeri tıkarak, işkence ederek milliyetçileri kırıp küstürmüştür. Günümüzde milliyetçi bir refleks kalmamıştır. Meydanlar ne idüğü belirsiz bir takım Arap-Fars karışımı İslam ve kültür anlayışına sahip insanlarla doludur. Bu insanların aradığı Türk-İslam anlayışının temelini oluşturan bir Osmanlı değil kozmopolit bir Osmanlının peşindeler.
Bugünkü Türkiye’yi iyi anlamak için Türkiye’yi yönetenlerin ve onlara içte ve dışta destek verenlerin soyuna sopuna, geçmişine, cibilliyetine, siyasi görüşüne, hayat tarzına bakmak yeterli olacaktır. Devlet imkanlarıyla beslenen ve hiçbir zaman Türk ve Türkiye dostu olmayan bu insanlar iyi tanınmalıdır. TRT başta olmak üzere hükümete destek veren yazılı ve görsel basında, beslenen gazeteci ve akademisyen kılıklı insanlar yakından bilinmelidir. Dünyada eşi benzeri olmayan kendilerine has özgürlük ve demokrasi modelinin havariliği yapmaktalar. Sağda ve soldaki bütün yurt severleri dışlayarak iktidarın imkanlarını ve gücünü kullanarak hayat ve söz hakkı tanımamaktadırlar. Türkiye Cumhuriyeti böyle yanlı bir hükümet görmemiştir. Türklük bilinci olan insanlar hiç bu kadar ayrımcılık ve baskıya maruz kalmamıştır. Bu yetmiyormuş gibi milliyetçilerin oyunu almak için her yolu denemekten ve bu saf insanları yanıltmaktan da geri durmamaktadırlar. Bunların Osmanlı merakı Türklerin ihtişamlı tarihini geri getirmek değil, bunu kullanarak Türklerin oyunu almaktır.
İngiliz-Amerika ve İsrail üçlüsünün Osmanlıyı tekrar kurma hayali peşinde olduklarını biliyoruz. Zira demokrasiyle yönetilen çok sesli, çok partili, özgürlükçü, cumhuriyetçi, çağdaş bir Türkiye’yi kontrol etmek çok zordur. Oysaki tek bir Sultan tarafından yönetilen bir ülkeyi kontrol etmek daha kolaydır. Arap ülkelerinde görüldüğü gibi. Sultanlık olmazsa eğer, ulusal bir kimliği olmayan din odaklı ama militan olmayan, kozmopolit ve tatlı su Müslümanları tarafından yönetilen ılımlı bir din yönetimi olan Türkiye’yi de kabullenecekleri gözükmektedir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları