'Dindarlık' üzerinden Lale Devri sürenlerin 'gösterişsiz' düğünü

İsrafil K.KUMBASAR

Bir ülke düşünün.
Bir tarafta, ‘yoksulluk’ ve ‘sefalet’ denizi içerisinde boğulan, açlıktan karınları zil çalan milyonlar...
Diğer tarafta, ‘zenginlik’ve ‘şatafat’ okyanusunda yeni bir geleceğe doğru yol olan, oburlukları göbeklerinden okunan iktidar mensupları...
Bir taraftakiler, sözde ‘asil’...
Diğer taraftakiler ise sözde ‘vekil’...
Asiller, her dört yılda bir sandık başına gidip ‘kendilerini daha iyi temsil edeceğine’ inandıkları kişileri seçip iktidara taşıyorlar.
Vekiller, içeride ve dışarıda ‘kendilerini daha iyi temsil edeceklerine’ ikna ettikleri asillerin verdikleri oylar ile iktidara geliyorlar.
Peki ya sonra?
Bir tarafta, büyük bir hayal kırıklığı içerisinde ‘yeni bir çıkış yolu’ bulmak için bir sonraki seçimleri beklemek zorunda kalan milyonlar...
Diğer tarafta, o milyonlara inat, ellerine geçirdikleri gücü, alabildiğince ‘kendi zevk-ü sefaları için’ kullanmaya devam eden iktidar mensupları...
Madem ki milletin ekseriyeti açısından değişen bir şey olmayacaktı ise, bir zamanlar ‘saltanata’ neden son vermiştik sahi?

* * *

‘Lale Devri’ni aratmayacak günler yaşıyoruz.
Daha Çankaya’ya adım atmadan mobilyalarını beğenmedikleri Köşk’ü yeni baştan dekore ettirip, binaların etrafındaki mermerleri yenileyip, kaldırım taşlarını değiştiren ‘dindar’ Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve muhterem eşi Hayrünnisa Hanımefendi, biricik kızları Kübra’yı muhteşem bir düğün töreni eşliğinde Kayseri eşrafından Sarımermer ailesinin oğlu Mehmet ile başgöz ettiler.
İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi’nde yapılan nikâh töreni için GAP uçağı tahsis edildi, 7 bin civarında polis seferber oldu, 2 helikopter havadan gözetim uçuşu yaptı.
Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın kıydığı nikahın şahitliğini  BOP Eşbaşkanı Recep Tayyip ile Meclis Başkanı Köksal Toptan yaptı.
‘Divan-ı Hümayun’ heyeti ile birlikte cümle devlet erkanının tam tekmil hazır bulunduğu törende, 4 bine yakın davetli gelin ve damada takı takabilmek için kuyruğa girdi.
Düğün için ne kadar masraf yapıldığı tam olarak bilinmiyor.
Ama sadece Adile Sultan Sarayı’nda verilen akşam yemeği için tam-ı tamına ‘40 bin akçe’ ödendi ise varın artık gerisini siz düşünün.

* * *


Milyonlarca insan ‘açlık sınırında’ yaşıyor.
Milyonlarca baba, yeni doğmuş çocuğuna ‘süt alacak’ parayı temin etmekte dahi zorluk çekiyor.
Milyonlarca genç, ‘geçim sıkıntısı’ içine düşüp, ‘başkalarına muhtaç olma’ korkusu yüzünden evlenip yuva kuramıyor.
Ama o milyonların ‘inançlarını’ istismar edip, oylarını alarak iktidar koltuğuna oturanlar, onlarının gözlerinin içerisine baka baka, onlarla adeta alay edercesine, kendi çocukları için ‘muhteşem düğün törenleri’ düzenlemekten çekinmiyorlar.
İktidar sahipleri, düğünlerine gösterilen alakayı ‘kendilerinden menkul’ zannına kapılıyorlar.
Oysa o ilgi, ellerindeki ‘iktidar’ kudretinedir.
O düğün, ‘Abdullah’ isimli sıradan bir vatandaşa ait olsaydı, yine aynı ilgiyi görecek miydi?
‘Ortalığı karıştırmak isteyen’ bazı fitne odakları, takılan takıların değerinin, kamuoyuna açıklanan 400 milyar liranın ‘katbekat üstünde’ olduğunu, şehit ailelerine bağışlanacağı söylenen 200 milyar liranın, ‘toplanan hediyelerin zekatını bile karşılamayacağını’ söylüyorlar.
Gül ailesi, eğer bir şaibeyi ortadan kaldırmak istiyorsa, toplanan hediyelerin parasal değerinin tamamını bir hayır kurumuna bağışlamalıdır.

* * *


Gelin Kübra Hanım ve damat Mehmet Bey, daha evliliğe adım atar atmaz, Lale Devri’nin hayratından milyonlarca gencin rüyasında bile göremeyeceği bir servet sahibi oldu.
Bir gün vergi memurları yakalarına yapışıp, “Nereden buldun, servetinizin kaynağı nedir?” diye sorunca, eminiz ki Recep Tayyip beyamcaları gibi göğüslerini gere gere şu cevabı verecekler:
- “Düğün törenimizde takılan takılar.”

* * *

Din üzerinden iktidar nimetlerine kurulanların, şimdilik keyifleri yerinde.
Umarız sonları da ‘Lale Devri’ne benzemez.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş