Dış mihrakların Japon askerleri

İsrafil K.KUMBASAR

Tamam, çokuluslu şirketlerin ‘acenteliğini’ yapıp kendilerini ‘yerli’ gibi yutturmaya çalışan, bazen ‘açıktan’ pozisyon alarak, bazen ‘aba altından’ sopa göstererek ‘ballı ihaleleri’ aralarında paylaşan sermaye ağalarını anlayabiliriz.
Tamam, ‘danışman’ altında istihdam edilip ‘en az 50 işçinin’ maaşına bedel ücretler ödenen yandaşlara, ‘gazeteci’, ‘yazar’, ‘aydın’sıfatı ile ‘kilit noktalara’ konuşlandırılan yanaşmalara söylenecek bir söz bulamayabiliriz.
Tamam, ‘devletin’ kasasından alınan ‘makarnaların’, ‘kömürlerin’ iktidar sahiplerinin cebinden çıktığını zannedip, “Onlar giderse aç kalırız” korkusuyla mitinglere koşan zavallı yığınları mazur görebiliriz.
Tamam, ‘ev’, ‘araba’, ‘tüketim’ kredisi adı altında bankalara borçlandırılıp, “İstikrar bozulur” korkusu ile yatıp kalkan vatandaşlara da bir bakıma hak verebiliriz.
Peki, ‘eski ülkücü’, ‘eski milliyetçi’, ‘eski vatansever’ maskelerini takıp “Aman hükümete sahip çıkalım” diye ortalıkta dolaşan şu ‘NATO’ kafalı Japon askerlerine ne oluyor?
Onlar neden korkuyor?

***

Sakın ha, “dış mihraklar” deyip de insanları ‘koyun’ yerine koymaya kalkışmayın.
‘İş bilmez’, ‘basiretsiz’, ‘beceriksiz’ yöneticilerin elinde iyi bir ‘aklanma’ malzemesi oldu ‘dış’ mihraklar.
Bir parti kongresi mi var?
Hemen bilumum ‘dış mihraklar’, ‘ajanlar’, ‘hainler’, ‘fitneciler’giriyor devreye.
Parti politikalarından memnun olmayan, bir kan değişikliği ile ‘iktidar kapısının’ aralanacağına inanan bir takım insanlar, “Bu partiyi biz daha iyi yönetiriz. Eğer yönetemezsek çeker gideriz” diye yola çıkıyor.
Hemen alçak taarruz başlıyor:
- “Dış güçler harekete geçti. Partimizi dışarıdan çökertemeyeceklerini anlayınca içeriden ele geçirmeye çalışıyorlar. İktidara yürüyen partimizi Y-Parti haline getirmeye çalışıyorlar. Muhalefete destek verenler ajandır, haindir, fitnecidir.”
Kongre bitiyor, sonra bir de bakıyorsunuz ki aynı kişiler, ‘dış güçlerin adamı’ olarak ilan ettikleri insanlar ile ele ele, kol kola pozlar veriyorlar.
Kimse de kalkıp sormuyor:
- “Hani bu adamlar ajandı, haindi, fitneciydi. Şimdi ne değişti?”

***

Muhalefet kongrelerinde oynanan çirkin oyunun bir benzeri, şimdi ‘seçim’ öncesinde ‘iktidar’ tarafından daha büyük ölçekte ‘Türkiye’nin kaderi’ için sahneye konuyor.
İktidarın ‘ihanet’ politikalarını içlerine sindiremeyen, ‘Türk’ kimliğinin yok edilmesine, ‘Türk’ devletinin dönüştürülmesine isyan eden vatandaşlar, meydanlara inerek “Hükümet istifa” diye haykırıyor.
Hemen çirkin taarruz başlıyor:
- “Çapulcu bunlar, dış güçlerin maşası bunlar. Ülkemizin büyüyüp gelişmesini hazmedemeyen dış güçler, içeriden hükümeti yıkmak için harekete geçti. Aman Başbakanımızı yedirmeyelim. Ona sahip çıkmak Türkiye’ye sahip çıkmaktır.”
İşin ilginç tarafı ise bu mavala sarılanlardan bir bölümünün, daha önce defalarca kendi partileri tarafından ‘hain’ ilan edilip kapı dışına konulan kişilerden oluşması.
Eminiz ki, seçimlerden sonra aynı iktidar sahiplerinin ‘maşa’olarak suçladıkları kişiler ile yeniden el ele tutuşup ‘makarina’ oynamaları halinde de çıkıp sormayacaklar:
- “Hani bu kişiler dış güçlerin maşalarıydı? Şimdi değişen nedir?”

***

‘Ağa’ ile ‘kahya’ arasındaki katakulli, ‘maraba’ yerine bile konulmayıp ‘ayaklar altına alınan’ milliyetçiler için bir ‘vatan meselesi’ olabilir mi?
Bırakın ‘dış güçler’ diye geviş getirmeyi de, ‘dış güçlerin’ tepe tepe kullandıktan sonra ‘son kullanma tarihi’ geçtiği için ‘deliğe’ süpürmeye karar verdikleri ihanet iktidarının yerine ‘yeni taşeron’ ikame etme girişimlerine karşı, Türk milletinin önüne koyabileceğiz ‘milli bir iktidar’ projeniz var mı?
Ona biraz kafa yorun.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş