Dış ticarete hangi gözle bakmalıyız?

A+A-
Esfender KORKMAZ

Mart ayı geçici dış ticaret verileri açıklandı. Ocak-Mart üç ay içinde, geçen yıla göre ihracat yüzde 7.7, ithalat yüzde 9 azaldı, dış ticaret açığı  da yüzde 12.5 azaldı.

Dış ticareti herkes kendine göre değerlendiriyor.

1. Dış ticarete, özellikle siyasi iktidarlar, yalnızca ihracat açısından bakıyor. İhracatı ne kadar artırdıklarını açıklıyorlar. Gerçekte ise dış ticarette önemli olan dış ticaret açığıdır. Dış ticaret açığının bir kısmı turizm gelirleri gibi bazı gelirlerle kapatılıyor. Geriye cari açık kalıyor. Cari açık da bir ülkenin kan kaybetmesi demektir. Çünkü ülke dış ekonomik ilişkilerden dolayı kaynak kaybetmiştir. Bu kaybını dış borçla kapatmıştır. Ayrıca faiz ödemektedir. 

IMF’nin Mart 2015 görünüm raporunda cari açığın Milli gelire oranı en yüksek ülkelerden biri Türkiye’dir.

1-006.jpg

 

2. Türkiye’de, dış ticaret açığı, sanayide kullanılan ara malı ve hammadde ile tüketim malı ithal etmek için veriliyor.

Aşağıdaki tabloda, toplam ithalat içinde yatırım malı ithalatının oranı yüzde 14.9 olarak yer alıyor. Bu yüzde 14.9’un da yaklaşık yüzde 10’u mevcut makine ve tesisleri yenileme yatırımlarıdır. Geriye toplam ithalatın yüzde 5’i kadar yeni yatırım malı ithalatı kalıyor. Yani Türkiye yatırım yapmak için dış açık vermiyor. Ara malı ve tüketim malı ithal etmek için açık veriyor.

 

2-005.jpg

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları