Dizinin adı: Gaflet ve İhanet

A+A-
Altemur KILIÇ

Televizyonlarda heyecanla izlenen diziler, “sezon sonu”  dolayısıyla tatile girdi. Devamları, yenileri sonbaharda!
Dizilerin her bölümünün sonu, heyecanın doruk noktasında “sonra ne olacak” diye biter ve gelecek bölüm merakla beklenir. Bir süredir Türkiye “ekranlarında” nefes kesen bir dizi -oyun devam etmekte... Kaç bölüm oldu; sayısını unuttuk. Dizinin adı:  “Gaflet ve İhanet”, alt başlığı: “Bir Devlet Çökerken” ve “tekrarı” da yok bu oyunun!..
Senaristleri malum, “Oyunun” içinde. Çok oyunlar, oyun içinde oyunlar var. Mesela, TSK’ya, Komutanlarına yapılanlar. “Ergenekon” kâbusu; telefon, ortam dinlemeleri... Kaset oyunları vb. Ama şu sırada bütün diğer bölümlerde olanların odağı, sonu (finali) nasıl olacak?.. “Kürt oyunu”, başka adıyla “barışa son verecek” sözde barış...
Bazı gafiller umuyorlar ki, Apo/PKK/BDP bölücüleriyle, “devletin” müzakereleri sonucu “Kürt Sorunu”, “Yeni Anayasa” ile çözülürse, ülkede barış sağlanacak!.. Terör sona erecek ve Neo-Osmanlı Padişahlığında refah ve huzur devri başlayacak... Tabii bütün bunların zemini de Erdoğan’ın, AKP’nin tartışılmaz seçim zaferi!.. Ne var ki insan, dizinin son bölümünde neler olacağını biliyorsa, bu işin heyecanı kalmamıştır; bölümleri izlemeye gerek yoktur! Hele “mutlu son” olmayacağı da biliniyorsa, mutlu olunacak tarafı da yoktur!
 Bu dizinin son “epizotunda” neler olacağını, “oyunun” nasıl biteceğini bilmek için kâhin olmaya gerek yok... Dizi-oyun, bir mucize olmazsa, Türkiye’nin bölünmesi ve TC Devletinin çökmesiyle sona erecek... Ve son bölümü, bilmem hangi PKK marşının veya türküsünün nağmeleri ve de AB marşıyla, AB ve ABD temsilcileri huzurlarında “biji Apo” avazeleri, PKK bayraklarıyla, havai fişeklerle “Büyük Kürdistan” devletinin ilan edilmesiyle noktalanacak!..Bazılarına göre “mutlu final”... Türklere göre ise “izmihlâl”!..


Tek ayak üzerinde yemin!
Bu “Gaflet ve İhanet” dizisinin seçimlerden sonra oynanmakta olan bölümünde Apo’nun “kıyameti” nasıl koparacağı bekleniyor... AKP hükümeti, vaat ettiklerini “Yeni Anayasada” yerine getirecek mi.... Apo’nun talep ettiği gibi bunları hemen açıklayacak mı?.. “Operasyonları” tek taraflı durduracak mı?.. Genel afla Apo ve PKK’lılara da affın yolunu açacak mı?
Milletvekili seçilen güya bağımsız PKK milletvekilleri, TBMM’de Anayasada sözleri belli, “TC’ye, Türklüğe” bağlılık yeminini aynen söyleyecekler mi?.. Bu devlette Bayındırlık Bakanlığı yapmış Şerafettin Elçi, “Yemini ederiz, ama yalancıktan ederiz; yeminimizi tutmayız” diyor. Diğerleri de mesela Leyla Zana, gene “kahramanca” şov yapar. TBMM kürsüsünde PKK renkleriyle arzı endam edip, “PKK’ya bağlılık” andını tekrarlarsa, diğerleri de tek ayakları üstünde bir şeyler gevelerlerse, hatta TC’ye beddua ederlerse, tevil götürmeyecek şekilde “devlete-vatana ihanettir”... Gereği de bu adam ve kadınları kulaklarından tutup, Yüce Meclis’ten atmak... Ama güldürmeyin beni; Erdoğan ve iktidarı, bunu da güya barış ve çözüm uğruna sineye çeker... Bu konularda “sineleri” çok geniştir!.. Bunlar da dramatik “oyunun” komik tarafları!..
Bazı gafiller, bazı yazarlar, bu küçük oyunlardan hiç rahatsız değiller. Hâlâ “Her ne olursa olsun bu TC düşmanları Meclis’te bulunmalıdırlar. Onları halk seçmiş. Oyları yabana atılmaz!” diyorlar... Eski gaflet: TBMM’de olmazlarsa, “Dağa” çıkarlarmış... Oysa şimdiye kadar dağı TBMM’ye getirdiler... Bundan sonra yapacakları, yaptıklarından belli!.. Vatana ihanet oylarla yapılsa bile kabul edilebilir mi?. Evet -oyunların- “bu dizinin” sonu belli; “heyecanı” da kalmad. Korkuları ve de ihanetleri devam ediyor. “Gaflet” mi dediniz; Türkiye bu açık ihanetler, tehlikeler, tehditler karşısında iken, Ordusunun yüksek komuta heyetinin adeta yarısı “içeride”, diğerleri de adi suçlular gibi, tutuklanmayı bekliyorlar!..


Cumhurun başı
 Bu diziyi mutlu sonla bitirecek Allah’tan başka, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül... Devlet Bahçeli kendilerini bu noktalarda, kaset şantajları konusunda seyirci kalmasını eleştirmiştı... Gül, bu sözleri yadırgamış... Olanları esefle izliyormuş!.. Pekiyi izliyor da ne yapıyor?.. Kendisi “dışarıdan gözlemci” mi?..Belli süre için “emanetçi” mi?.. Yoksa TC’nin çok yetkili “Devlet Başkanı” mı?.. Makamını Erdoğan’a devretmeyi beklerken “etliye, sütlüye” karışmak istemiyor mu?

 


NOT: Adaşım, kapı yoldaşım Behiç Kılıç öldü. Cesur bir kalem, iyi bir gazeteci idi. Hakkımı helal ediyor, ona Allah’tan rahmet, ailesine, Yeniçağ ve basın camiasına sabırlar diliyorum. Basındaki yeri kolay doldurulamayacak. A.K

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları