Doğan'a satış'a veto

Doğana satışa veto
Doğan'a satış'a veto
Rekabet Kurumu'nun Doğan Gazetecilik'in Vatan gazetesini satın almasının rekabete aykırı olduğu yönünde rapor hazırladığı öğrenildi. Hazırlanan rapor Kurulun bu haftaki toplantısında karara bağlanacak.
 
ANKA'nın edindiği bilgiye göre, Rekabet Kurumu, Doğan Gazetecilik'in Vatan gazetesini alması için birleşme ve devralma izni talebini değerlendirdi. Kurum uzmanlarının hazırladıkları raporda, satışa izin verilmemesi gerektiği sonucuna vardıkları öğrenildi. Raporda, yazılı basında hakim durumda bulunan Doğan'ın Vatan'ı almasının rekabete aykırılık yaratacağı kayıt altına alındı.

REKLAMDAN ALDIĞI PAY YAKTI
Raporda olumsuz görüşe varılmasında Doğan Grubu'nun satışları dışında reklam pastasından aldığı paydaki hakimiyeti etkili oldu. Rekabet Kurumu verilerine göre, Mayıs 2007 itibariyle gazete yayıncılığı alanında, Doğan Grubu'nun net satış adedine göre yüzde 35,77 pazar payı bulunuyor. Doğan Grubu'nu yüzde 19,86 ile Merkez Grubu izliyor. Vatan'ın sözkonusu alandaki pazar payı yüzde 4,41. Doğan Grubu'nun satış adedine dayanan pazar payı, Vatan'ı alırsa yüzde 40,18 oluyor.

Doğan'ın Vatan'ı almasının rekabete aykırı olduğu sonucu ise asıl olarak reklam geliri payında ortaya çıkıyor. Rekabet Kurumu'nun 2006 esaslı gazete yayıncılığı alanı verilerine göre, Doğan Grubu'nun ilan ve reklam gelirine göre pazar payı yüzde 60,70 düzeyinde gerçekleşti. Bu grubu yüzde 25,35 ile Merkez Grubu izledi. Vatan'ın bu alandaki payı yüzde 4,70. Doğan Grubu, Vatan'ı aldığında, reklam pastasından aldığı pay yüzde 65,40 oluyor.
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş