Doğu Türkistan halkı 'Müslüman' değil mi?

İsrafil K.KUMBASAR

Türklerin anayurdu Doğu Türkistan’da insanlık dışı Çin zulmü devam ediyor.
Çinli katiller tarafından, ‘demokratik haklarını’ aramak için Urumçi’de protesto yürüyüşü yapan binlerce kişinin üzerine gelişigüzel ateş açılmasının ardından başlayan olaylar büyüyor.
Tankların altında ezilerek, sokaklarda kurşuna dizilerek ölenlerin sayısı 500 kişiye dayandı.
‘Gözaltına alınan’ binlerce kişinin akıbetinin ne olduğu ise bilinmiyor.
Katliamın, Abdullah Gül’ün, ziyaretinin ardından gerçekleştirilmesi oldukça manidardır.
Çinliler, soydaşlarımıza, “Türkiye’ye güvenmeyin. Ankara’ya güvenip bir iş yaparsanız sonunuz işte böyle olur. Türkiye size hiçbir zaman yardım edemez” mesajını vermiştir.
Ankara bu mesajı almış mıdır bilemeyiz.

* * *

Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti’nin Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü İsmail Cengiz, katliamların ‘soykırım’ boyutuna ulaştığını belirterek, Türkiye’yi bir an önce uluslararası mekanizmaları harekete geçirmeye çağırıyor.
Gerekirse Pekin yönetimi ile görüşmeye hazır olduklarını da belirten Cengiz, şöyle diyor:
“Eğer Türkiye, bölgesinde lider ülke olmak istiyorsa, nerde bir Türk varsa O’nun gözyaşına mendil tutmak mecburiyetinde olmalıdır.
Gazze’ye, Filistin’e, Sudan’a gösterilen hassasiyetin onda birinin Doğu Türkistan’a da gösterilmesini bekliyoruz.
Filistin’de yapılan zulüm karşısında sessiz kalmayan Sayın Erdoğan’ı Doğu Türkistan’da yaşanan soykırım karşısında da ‘One Minute’ demeye davet ediyoruz.”

* * *


60 yıldır işgal altında bulunan Doğu Türkistan’da, açıkça bir ‘etnik soykırım’ uygulanıyor.
Urumçi’deki son katliam Çin’in yaptığı mezalimlerin ‘ilki’ mezalimi olmadığı gibi, öyle görünüyor ki ‘sonuncusu’ da olmayacak.
Çin, işgal altında tuttuğu milyonlarca kilometrekarelik bir alanı adeta ‘açık hava hapishanesi’ haline getirmiş durumda.
‘En doğal insan haklarından’ mahrum bırakılarak, 30 milyona yakın Doğu Türkistan Türkü, kölelik rejimi altında, ‘bir milyar iki yüz milyonluk’ bir kitleye karşı varlık mücadelesi veriyor.
‘İnsan haklarından’, ‘hukukun üstünlüğünden’, ‘demokrasiden’, ‘çağdaş evrensel değerlenden’ bahsedenler, ne yazık ki ‘insanlık dışı’ zulmü uzaktan seyretmeyi tercih ediyorlar.
Çünkü Uygur Türkleri ‘Müslüman’.

* * *

Aleni etnik temizlik karşısında hür dünyanın herhangi bir yaptırım uygulamadan seyirci kalması, insanlık adına ‘utanç verici’ bir suç olarak tarihin lanetli sayfalarına kaydedilecektir.
Peki ya Müslümanlara ne demeli?
Biz neden Gazze’ye destek oluyoruz, niçin Filistin davasının arkasındayız?
Sadece ‘Osmanlı mirası’ olduğu için mi?
Hayır, bir de ‘Müslüman’ oldukları için.
Gazze’de bir kişinin burnunun kanaması halinde dahi ortalığı ayağa kaldırmaya çalışanlar, Urumçi’de yaşanan bu mezalim karşısında neden sessiz, kayıtsız kalıyorlar?
Yoksa, orası ‘Müslüman yurdu’ değil midir?
Yoksa, oradakiler ‘Müslüman’ değil midir?
Yoksa, o insanlar sırf ‘Türk’ oldukları için midir bu kahpe duyarsızlık?

* * *


Çin yönetiminden, ‘fahri profesörlük’ ünvanı alıp, kendisinden destek isteyen Uygur Müslümanlarına, “Yaşadığınız ülke ile bütünleşin” mesajı veren ‘çok dindar’ Abdullah Gül’ün ruhunun huzura kavuşup kavuşmadığı bizi pek fazla ilgilendirmiyor.
Biz şu soruların cevabını arıyoruz:
‘Başbakan Yardımcısı’ olduğu 57’nci Cumhuriyet Hükümeti döneminde hatırda kalan tek dış icraatı Çin Devlet Başkanı’na ‘devlet nişanı’ takmak olan ‘çok milliyetçi’ hareketin doktoru, Türk milletine ‘Doğu Türkistan’ davasını unutturmaya çalışmasının hesabını verecek mi?
‘Apo’nun avukatlarının’ ellerini sıkıp sırtlarını okşayan ‘bilge’ liderinden cesaret alıp, Urumçi’de DTP’li yoldaşı ile karşılıklı ‘mastıka’ oynayan sözde milletvekili, yaptığından utanıp, adam gibi Türk milletinden özür dileyecek mi?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş