Dünya silah ticareti

A+A-
Haydar ÇAKMAK

Son on yıldan bu tarafa dünyada silahlanmayla paralel olarak silah ticareti de artmıştır. Yükselen, büyüyen ve güçlenen yeni ülkeler uluslararası ilişkilere daha aktif katılmaya başlamışlar ve yeni küresel ve bölgesel güçler ortaya çıkmıştır. Zenginleyen ve güçlenen yeni ülkeler küresel güçlerin emperyalist baskı ve politikalarına karşı daha az tahammül göstermeye ve muhalif olmaya başlamışlardır. Bu yeni güçler güçlerini pekiştirmek için daha fazla silahlanmaya başlamışlardır. Bunlara en iyi örnek Hindistan, Brezilya, İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerdir. Silah ticaretinin artmasını sadece gelişen ve daha fazla bağımsız hareket eden ülkelere bağlamak çok açıklayıcı olmayacaktır. 1990 sonrası yeni bir dünya düzeni beklentisi henüz yanıtını bulmamıştır. Dünya dengeleri henüz tam olarak yerleşmemiştir. Ancak ülkeler arasındaki sorunlar emperyalist ülkeler tarafından kaşınmaya başlanmış ve dünyanın çeşitli bölgelerinde çatışmalar ve husumetler ortaya çıkmıştır. Kafkaslar, Orta Doğu ve Afrika’daki çatışmalar ve husumetler bu savı doğrulamaktadır. Bölgesel liderlik amacı olan ülkeler de yukarıda not ettiğimiz gibi daha fazla silahlanma ihtiyacı içine girmişlerdir.

***


Barış üzerine ciddi araştırmalarıyla bilinen Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü en son 2011’de yayınladığı rakama göre 2009’da yasal olarak 401 milyar dolar silah ticareti yapılmıştır. Silah ticaretinin yıllık ortalama % 8 arttığı dikkate alınırsa 2012 yılında yaklaşık 500 milyar dolarlık bir ticarete ulaşacağını ifade etmek çok abartılı olmayacaktır. Dünyada en fazla silah satan 100 firmanın 78’i Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa Birliği ülkelerinde bulunmaktadır. Bu firmalar 368 milyar dolarlık satış yapmaktadır. Yüzdelik olarak ise, dünya silah ticaretinin % 91.7’sine tekabül etmektedir. Bunun ilk büyük 10 firması ise ABD’de bulunmaktadır. Bu on büyük firma satışın % 56.9’unu yani 228 milyar dolarını yapmaktadır, toplamda ABD’nin 45 firması yıllık 247 milyar dolarlık silah satmaktadırlar, bu rakam dünya genel silah ticaretinin % 61,5’ine denk gelmektedir. ABD tamamına yakınını kendi özel firmalarından olmak üzere 2011 yılında 661 milyar dolarlık silah ve mühimmat almıştır. Dolayısıyla ABD, dünyanın en büyük silah üreticisi ve satıcısı sıfatına haizdir.

***


Avrupa Birliği ülkelerinin yıllık silah ve mühimmat satışı 70 milyar dolarlık bir rakama ulaşmaktadır. Almanya 5.3 milyar dolarla ilk sırayı, Fransa 4.02 milyar dolarla ikinci, İngiltere 3.44 milyar dolarla üçüncü sırayı almaktadır. İtalya, İspanya, Hollanda ve Belçika gibi AB ülkeleri önemli silah satıcılarıdır. 2012 yılında sıralamanın değişme ihtimali zayıf olmakla birlikte hepsinin satış rakamlarının artacağına kesin gözüyle bakılmaktadır. Rusya Federasyonu yıllık 10.14 milyar dolarlık silah satışıyla ABD’den sonra dünya ikincisi pozisyonundadır. ABD’nin İran ve Kuzey Kore gibi ülkelere uyguladığı silah ambargosunu kaldırması ve Batılıların Çin ve Türkiye gibi bazı ülkelere ileri teknoloji silahları satmama prensibi kalktığı takdirde uluslararası silah ticaretinin daha da büyüyeceği muhakkaktır. Çin ve İsrail başta olmak üzere birçok ülke aldığı ve sattığı silahların gerçek rakamlarını uluslararası kamuoyu ile paylaşmamaktadır. Bu ülkeler için tahmini rakamlar kullanılmaktadır.
Son iki yılda silah ticaretinin artmasını Batılıların içinde bulunduğu ekonomik krizle irtibatlandırmak yanlış olmayacaktır. Arap Baharı diye adlandırılan olaylar sonunda rejim değişikliği yaşayan ülkelerde ve bu olayların kendi ülkelerine sıçramasının ihtimalini düşünen diğer bazı ülkelerin silah satıcı ülkelerden önemli miktarda silah aldıkları gözlenmektedir. Günümüzün en büyük silah alıcı ülkeleri ise Hindistan, Brezilya, Pakistan, İran, Arap ülkeleri, Kuzey Kore, Endonezya, Tayvan ve Vietnam dır . Şu andaki mevcut silahlar dünyayı 17 kez yok edecek güçtedir. Bu kadar aşırı silahlanmanın makul bir gerekçesi yoktur.

***


Uluslararası sorunların çoğu silah üreticisi batılıların abartı ve kışkırtmaları ile gerilmekte ve çatışmaya dönüşmektedir. Bu gerçeği görmesi gereken sorunlu ülkeler silaha harcadıkları paraları sağlığa, eğitime ve kalkınmaya harcarlarsa Batılı ülkeler gibi sorunlarını
konuşarak çözecek seviye ve olgunluğa erişebilirler ve böylece masum halklar daha az acı yaşarlar.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları