Düşmanla "uzlaşmak" mümkün mü?

A+A-
Altemur KILIÇ

Artık kartları açık oynamalı, cepheleri iyi belirlemeli! Bu, Atatürk Cumhuriyeti’ni ve son savunma hattı TSK’yı muhafaza etmek isteyen  “bizlerle” ,  “Ergenekon kapsamında”  yıkmakta kararlı  “olanlar”  arasında bir savaştır! Bizim  “onlarla” uzlaşmamıza imkân yoktur! Onlar kararlıdırlar, birliktirler, ama biz ne kadar kararlıyız, milletçe, ne kadar birliğiz?

İlk galipler
Bu savaşın ilk muharebelerini  “onlar” -medyaları- kazandı... Bir kamuoyu araştırmasına göre,  “Ergenekon”  adlı bir terör örgütünün varlığına inananlar yüzde 60 kadarmış! Bir insana her gün  “deli”  derseniz inanır; o  “medya”  halkın beynini yıkamayı böyle becerdi!
Sanıkların çoğu, yargılama sonunda, mahkeme tarafından aklansalar da, şüpheler, “acabalar” ülkenin “kimyasını” karıştıracak!

Uzlaşma mümkün mü?
Bu adamlarla, bu gazeteler, dergiler ve TV’lerle “uzlaşma” imkânı yok! Çünkü aynı zeminde, frekanslarda değiliz!  Geçenlerde Genelkurmay sözcüsü,“Star gazetesiyle uzlaştık” deyince çok yadırgadım. Benim bildiğim  “devlet”  ve  “ordusu” kimseyle, hatta başka kurumlarla bile  “uzlaşmaz” , kendilerini yıkmakta kararlı varakparelerle ve hele 2. Cumhuriyetçi Mehmet Altan gibilerin Star’ı ile. Bunları bağışlamaz bile!
Star’ın “akreditasyonu” geri verildi de sonra ne oldu? Bu gazeteden, yazarlarından  “ateşe”  devam! Şimdi de, yalan ve maksatlı haberlerinden, yazılarından dolayı Radikal’in  “akreditasyonu”  askıya alınmış! Takıyorlar mı? Bu yaz-boz tahtası değil. Adamların kararlılığı karşısında, onlardan fazla kararlı ve tutarlı olmak gerek!
Bunun için de, Genelkurmay’ın, Radikal’i hedef alan, fakat diğer fesat erbabını da uyaran son açıklaması şifa gibi geldi! Tabii bu tutum devam ederse ve de anlarlarsa! Radikal’in başyazarı, başından beri  “kararlı”  ve  “açıklamadan-uyarıdan”  hiç nasibini almamış gibi. Gerçekler, onu ve onları, hiç ilgilendirmiyor; kararlarını vermişler bir kere. Her şeyi o menhus kapsamın  “kalıbına”  uydurmaya, pervasızca devam edecekler.

Endişe
Şimdi, endişeleri  “Ergenekon” süreci durur mu? “Akreditasyona” kavuşan Star’da, Mustafa Karaalioğlu, “Hukuk mu kazanacak, Ergenekon mu?” diyor ve hükmünü veriyor:  “Türkiye’nin Ergenekon’u temizlemekten başka çıkış yolu yoktur. Sulanmaz, sulandırılamaz” ...  Kaygısı  “Yargı sürecinin” yargı yoluyla da olsa  “durdurulması” ! Bunlar sonuçta,  “Ergenekon davasından” birkaç sanığın cezalandırılmasından başka hiçbir şeyin çıkmayacağını pekâlâ bilirler, ama maksatları Türkiye’yi karıştırmak ve TSK’yı saf harici kılmak.
Bu, hiç de “deli” olamayan, maksatlı birilerinin attıkları “taşların” çıkarılacağına inananlar beri gelsinler! Düşmanlar, ülkeye bu kadar zarar veremezlerdi!
Bu adamın -adamların- “kararlılığı”  o derece ki, bu davada şimdiye kadar yapılan hukuk ihlalleri, onları ilgilendirmiyor. Sanıkların sağlıkları, ailelerinin çektikleri azap onları insan olarak hiç ilgilendirmiyor! Hatta telefon dinlemelerinin, ülkemizi bir  “korku ülkesi”  haline sokması bile! Hani, yargıya saygılıydılar? Yargıya, asıl önleyici vuruşu onlar yapıyorlar! Şüpheli generallerin hanımlarının telefon konuşmaları medyaya anında sızdırılmış ve Ertuğrul Özkök, “paşa eşleri muhabbeti” diye onların acılarını alaya alıyor!
Acı olan, yargının da  “bizden-sizden”  diye bölünmüş olması!   
Artık anlaşıldı ki, bu savaş, boks maçlarındaki kurallara göre yapılan bir mücadele değil... Hasımlarımızın, bizi “ortak minderden”, kendi çukurlarına çekip hep alçakça  “belden aşağıya” vurdukları gerçek bir savaş! 
Son yazımda  “Son kozlarını-kartlarını oynuyorlar. Ya biz, ya onlar” demiştim. Durum o kadar  “vahim”.Ve düşmanlar da, o kadar çok ve kavi! AB onlardan yana. Avrupa Parlamentosu,  “Bir an evvel bitirin şu Ergenekon işini”  diye adeta kesin uyarı veriyor!  “İşi bitirmek”  demek, Türk ordusunun  “işini bitirmek”  demek!
Evet, artık  “top”  bizim sahamızda! Son tahlilde, karar bizim. AB’nin, AP’nin ağızlarına mı bakacağız? Yoksa düşman kadar kararlı ve birlik olacak mıyız?..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları