Efsane Bakan Aydın AKP'yi fena sarsıyor

İsrafil K.KUMBASAR

İnadın ve gururun diyarı olarak bilinen Trabzon, sürekli artan ve korkunç boyutlara ulaşan işsizlik yüzünden habire göç veren vilayetlerimizden biri.
Trabzon'a adımınızı atar atmaz ilk hissettiğiniz şey, ağır bir nem kokusu.
8 yıllık AKP iktidarı döneminde Trabzon'a bugüne kadar 'bir tek çivi dahi' çakılmamış. 'İstihdama', 'üretime' dayalı herhangi bir yatırım yok.
Tek göze çarpan şey, iki yıl ara ile açılan iki devasa alışveriş merkezi. Onlar da kent ekonomisine katkı sağlamak yerine zaten sattığını bir daha yerine koyamamaktan şikayetçi olan yerli esnafı iyice perişan etmekten başka bir işe yaramamış.
Bir zamanlar temel geçim kaynağı 'fındık' olarak bilinen Trabzon'da artık fındıktan eser dahi kalmadığı görülüyor.
Birçok aile, ya diğer kentlerde, ya da yurtdışında yaşayan akrabalardan gelen paralar ile çarkı döndürmeye çalışıyor.
Yardım tırları eşliğinde Trabzon'a yığınak yapan iktidar, sürekli 'daha fazla bina' yapmaktan ve 'yeni bir stadyum' inşa etmekten bahsediyor.
Oysa Trabzonlu vatandaşlar, daha fazla bina yerine kendilerine daha rahat bir nefes aldırabilecek 'yeni bir şehir planlaması' istiyorlar.
Yine Trabzonspor'a gönül verenler, yeni bir stadyum yerine bütün şehrin ortaklaşa ıslattığı formanın hakkını talep ediyor, “adalet” bekliyorlar.

 

***

 

“İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün” sloganından belli ki Trabzon pek fazla nasibini alamamış ve milletvekili sayısı 8'den 6'ya düşmüş.
22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde “Dindar cumhurbaşkanı seçtirmediler” söylemini kullanan AKP yüzde 56.54 oy alarak Trabzon'dan toplam 6 milletvekili çıkarmış, yüzde 14.24 oy alan MHP ve yüzde 13.1 oy alan CHP ise diğer iki milletvekilliğini paylaşmış.
Geçtiğimiz dönem Gençlik ve Spor Bakanı Faruk Özak'ı öne çıkaran AKP, bu kez 'Truva atı' olarak TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ı cepheye sürmüş bulunuyor.
Ancak daha önce fındıktan yediği tokadı Faruk Özak'ın hatırına görmemezlikten gelen Trabzonlu, artık 'çantada keklik' gibi görünmüyor.
Özellikle Trabzonspor'un şampiyonluğu kaçırmasını 'kapalı kapılar arkasında çevrilen ayak oyunlarına' bağlayan vatandaş, 'haksızlığı' bir türlü kabullenemiyor.
Trabzonlu bugüne kadar gözü kapalı bir şekilde AKP'ye destek verdiğine bin pişman.
Çarşıdan, pazardan ve anketlerden edinilen izlenimler, AKP'nin Trabzon'da hiç de beklemediği bir 'sürpriz' ile karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor.
Trabzon halkının ruhuna nakşetmiş olan 'haksızlığa isyan' duygusu, AKP'ye kocaman bir 'Osmanlı şamarı' indirirken, belki de 'Türkiye'nin önünü açacak' yeni bir başlangıcın da tetikleyicisi olabilir.

 

***

 

AKP eskisi kadar rahat değil, çünkü bu kez karşısında bir Koray Aydın faktörü var.
17 Ağustos 1999 tarihli depremin ardından adeta bir 'mucizeye' imza atan ve 'Efsane Bakan' unvanıyla tarihe geçen Koray Aydın'ı birinci sıradan aday gösteren MHP, önceki seçimlere nazaran eski heyecanı yeniden yakalamış gibi görünüyor.
Oldukça canlı ve atak bir seçim kampanyası yürüten Koray Aydın ve arkadaşları teşkilat ile müthiş bir uyum içerisinde adeta yeni bir 'kurtuluş' ve 'kuruluş' mücadelesi veriyorlar.
O zorlu ve engebeli coğrafi şartlara rağmen, gece gündüz demeden, dağ taş, köy köy, ilçe ilçe, sokak sokak dolaşarak MHP'yi anlatıyorlar, teslimiyet iktidarının Türk milletine kurduğu tuzaklara dikkat çekiyorlar.
Yediden yetmişe herkesin birebir elini sıkan, hatırını soran, sohbet eden Koray Aydın, adeta vatandaşın yüreğine dokunuyor.
Vakfıkebir, Tonya, Maçka ve Beşikdüzü gibi eskiden CHP'nin ağırlıklı olduğu ilçelerde bile Koray Aydın büyük bir ilgi görüyor.
Halkın desteğini arkasına almayı başaran Koray Aydın gittiği her yerde sıradan bir 'milletvekili adayı' değil de 'kanaat önderi gibi karşılanıyor.

 

***

 

Sabah erkenden Trabzon'a iner inmez hemen Koray Aydın'ın konvoyuna katılıp Beşikdüzü ilçesine doğru yol alıyoruz.
İlçe meydanında toplanan vatandaşlara hitap eden Aydın, bu seçimin sıradan bir seçim olmadığını belirterek özetle şöyle diyor:
- “Türkiye yeni bir dönemece giriyor. Türk devleti, içinde Türk milleti ve Türklük kavramının olmadığı yeni bir yapılanmaya doğru sürükleniyor. Söz konusu olan artık vatandır. Türk milletinin kendisini tarih sahnesinden silmeye çalışanlara karşı tavır alması gereken an, işte bu andır.”
Koray Aydın, öğle namazından sonra ilçede esnaf ziyaretlerine başlıyor. Girdiği her dükkanda büyük bir ilgi ile karşılanıyor.
Bir eczacı, “Normalde CHP'ye oy veriyorum. Ama bu sefer durum farklı. Gönlüm sizinle birlikte” diye boynuna sarılıyor
Bir lokantacı, “Oyum bu defa sizin, ama Habur'da yaşananların hesabını sormazsanız eğer, iki elimiz yakanızdadır” diye haykırıyor.
Bir nalbur, öfke ile yakasını silkiyor:
- “Bunlar hırsızlıkta ANAP'ı geçtiler kardeşim. Artık benden AKP'ye oy yok.”
Bir konfeksiyoncu muzip muzip gülümsüyor:
 “Benim oyun bu sefer size de, ha bu kariyi nasil ikna edeceğum da.”

 

***

 

Trabzon, 'yıldızın yeniden parladığı' bir ana tarih önünde tanıklık ediyor.
Şerefsizler, namussuzlar tarafından siyasi hayatı 'idam sehpasına' çıkarılan Efsane Bakan Koray Aydın, hesap sormak üzere geri dönüyor.
Umarız bu dönüş, tasfiye edilmek istenen bir hareketin şahlanıp 'yeniden ayağa kalkışının' da başlangıcı olur.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş