Emekli Korg. Pekin'den dış politika uyarısı

Emekli Korg. Pekin'den dış politika uyarısı
Emekli Korg. Pekin, “Trump, İran’ı sıkıştırıyor. Katar’ın Türkiye’de yatırımları var, sıcak para geliyor. Bu da bizim için tehdit” dedi.

Fatih ERBOZ / ANKARA

ABD'nin yeni Başkanı Trump'un Suudi Arabistan ziyaretinin ardından Orta Doğu birbirine girdi. Katar ile bölge ülkeleri arasında derin kriz yaşanırken, İran'da bombalar patladı.

Yaşananların ABD Başkanı Trump'un ziyaretinden sonra olmasının dikkat çekici olduğunu ifade eden Genelkurmay eski İstihbarat Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, "Trump geldi talimatı verdi. Talimatta İran'ın sıkıştırılması, savaşın faturasının silah alınması ve başka alımlarla karşılanması var. Katar'ın da Türkiye'de yatırımları var. Sıcak para geliyor. Bunlar da Türkiye'ye tehdit" dedi.

Trump'un Suudi Arabistan'ı ziyaretinde her şeyin açık olduğunu kaydeden Pekin, "İran ve İran'ı destekleyenlerin hedef alınması konusu gündeme geldi. İsrail'in güvenliği için. İsrail ile Katar arasında çok sorun yok. Katar zenginleşiyor. Katar'ın kuzeyinde petrol sahası ve gaz sahası var. ABD ve batı ambargo koydu ve gazı çıkartamayacağım dedi. İran'da çıkarmıyor zaten. Şimdi İran ambargo kalktıktan sonra yeni baştan gaz çıkartmaya çalışıyor oradan. Katar'ın çok fazla gaz rezervi var. Şu anda orada her şey para" diye konuştu.  

ABD'nin bölgeden alenen haraç aldığını aktaran Pekin, savaşın faturasını Araplara çıkartacağını belirtti. Pekin şunları anlattı: "Suudi Arabistan ile 110 milyar doları silah olmak üzere büyük bir antlaşma yaptı. Katar ile de aynı şekilde antlaşma yapacak. Böylece Katar hedef haline geldi. Katar'ın kendi iç karışıklıkları bir anlamda yan konular. Katar'ı ihtar ediyorlar, aynı zamanda bu İran'a ihtar. Katar'dan sonra İran'da bombalar patladı. Suriye ve Irak'ta bunlarla uğraşırsan terör başlar ülkende dediler. İran konusu Katar ile aynı. Katar'daki olay Müslüman Kardeşlerden dolayı Türkiye'ye de ikaz. Müslüman Kardeşlerden dolayı Türkiye'yi de Katar'a yaptığımız senin ülkende de olur anlamında bir mesaj var. Eylemler olur mesajı." 

Suriye haritasını iyi incelemek gerektiğini de belirten Pekin, Suriye güçlerinin koalisyon tarafından bombalanmasının da aynı olaylarla ilgili olduğuna işaret etti. Pekin, "Fırat nehri geliyor Suriye'den çıkıp İran'a gidiyor. Fırat nehrinin güneydoğusunda kalan yerlerin çok büyük bir kısmını Suriye Demokratik Güçleri adı altında PYD-PKK aldı. Rakka'dan sonra Deyrez-Zor alınacak. Fırat doğal sınır olacak. Orada otonom bir Küt devleti varlığı oluşacak" şeklinde konuştu.  

Rakka ve Deyrez-Zor'daki IŞİD güçlerinin güneye kaydığını da dile getiren Pekin, sözlerini şöyle tamamladı: "Çöl bölgesi, Palmira bölgesi ve Irak'ta Ambar'a yakın bölge Sünni bir bölge oluyor. IŞİD'i oraya sıkıştırıyorlar. Ürdün sınırında ve Şam'ın güneyinde oradaki muhalif silahlı unsurlarla bir tampon bölge oluşuyor. Orada Sünniler var, Dürziler var. Şam'ın güneyinden Suriye'yi sıkıştırıyor.

Ürdün ve Golan tepeleri arasında bir başka muhalif unsur sokuyor. IŞİD'i de Kürt bölgesiyle, muhalif bölgelerin arasına sıkıştırıyor. Şam, Hama, Humus, Halep'i de Suriye'ye bırakıyorlar. İdlib ne olacak bilmiyoruz. İdlib'dekileri Türkiye'nin desteklemesini de istemiyor ABD. Suriyeliler Şam'ın güneyinde bulunan bölgeye giderken ki orası çatışmasızlık bölgesi, orayı Suriye güçlerin eline geçmesini istemiyor. ABD'nin haritasında ayrı bölge orası." 
 

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş