Engin Alan'dan tek kelimelik Nazlı Ilıcak yorumu: DEĞMEZ!

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Engin Alan, 1. Ordu'da yapılan, "Balyoz Darbe Planı Semineri"ndeki sunumunun bir yerinde 'Liderleri ilk etapta hemen toparlamak lazım. Süratle bir gecede yapılacak özel bir operasyonla bu liderleri derhal toparlayacağız' diyordu.

Bugün bir kısım meslektaş(!)ımızın "demokrat"lığına, bir kısmının da "gazeteci"liğine kefil olduğu Nazlı Ilıcak; Alan'ın bu cümlelerinin ne anlama geldiğini çok iyi bildiği halde, ısrarla, bir değil, (Alan'ın konuşmasının önünü arkasını defalarca yayınlayıp alenen yalan yazdığını ifşa da etmemize rağmen) birçok kere aynı iftirayı tekrar etti.

Hatta bir dönem Mehmet Baransu'yla paslaşarak işi Alan'ı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye jurnallemeye kadar vardırdı.

Alan o dönem MHP milletvekiliydi ve Baransu-Ilıcak ikilisine göre "ilk gece toplanacak liderlerden biri de Bahçeli"ydi! "Utan" minvalli sesleniyorlardı Alan'a;

Yüzüne nasıl bakacaksın!

***

Halbuki...

Ilıcak'ın manipülasyonuna alet ettiği o konuşmanın ilgili kısmı -daha önce tekrar tekrar yayınladığım üzere- aynen şöyleydi:

"... Bir TOPLUMSAL OLAYA müdahale yani maç dağılmış da orda bir çıngar çıkmış. Bir de cuma namazından sonra 200 kişi 300 kişi 500 kişi toplanmış. Bir olay çıkmış. Bu ayrı bir iş. Ama bir AYAKLANMA bir KALKIŞMA bu ayrı bir iş. (Bu SENARYOYA göre bizim burada konuştuğumuz veya tartıştığımız artık bir rejime devletin temel niteliklerine karşı bir hareket vardır... Şimdi TOPLUMSAL OLAYLARIN karakteristiğine baktığımız zaman bir provokasyon var ve hemen arkasından bunun kitlelere sirayet etmesi ve yayılması söz konusu. (...)  Böyle bir eylemi bastırmanın ilk yolu komutanım hemen olayın yani kararın verildiği gece biraz evvel Metin Yavuz YALÇIN Paşa söyledi. Önce liderleri hemen toparlamak lazım. Süratle bir gece yapılacak özel bir operasyonla bu liderleri derhal toparlayıp bir defa bu yangını kaynağında halletmek lazım..."

***

Alan'ın "rejime karşı bir kalkışma sırasında bu kalkışmayı bastırmanın en etkili yolu ilk iş o kalkışmanın liderlerini etkisiz hale getirmektir" taktiğini, taban tabana tezat bir algı yaratmak için "rejime karşı kalkışma/darbe planı" gibi sunan Ilıcak'ın gözaltına alınmasından sonra ne hissettiğini en çok merak ettiğim isimlerin başındaydı Engin Alan. Aradım. "O kadının söyledikleri, yazdıkları hepsi şu anda satır satır aklımda... Alçakça, şerefsizce yayınlar yaptılar... Biz ona rağmen, hukuku adil işletmeyeceklerini bildiğimiz halde, korkmadık. 'Devlete zeval gelmesin' dedik, aslanlar gibi yattık. O gün çarmıha gerenler şimdi 'pardon' diyorlar. Biz kaçmadık; bize bu şerefsizliği yapanlar kaçıyor. Hepsi korkak. Bu kadına laf söylemeye bile değmez!" dedi.

"Hakkındaki soruşturma davaya dönüşürse müdahil olacak mısınız?" diye sordum:

 Cevabını aynen aktarıyorum:

-              Dedim ya değmez... Ben onu insan değil hiçbir şey yerine koymuyorum ki müdahil olayım, bir laf söyleyeyim...

++++++

Şeyh Edebali'nin

Erdoğan'a nasihati ne olurdu?

-----

Zannediyorum şöyle bir şey:

Ey oğul.

Beysin...

Bundan sonra çatışmalar bize; adalet sana.

Adil ol.

Öyle adil ol ki; devletine bu ihaneti, milletine bu zulmü reva görenler bu işten "hem suçlu hem güçlü" çıkmasınlar. "Mağdur" zırhı kuşanıp da yeniden başınıza musallat olmasınlar!

+++++

GÜNÜN SORUSU

-----

Bize yaşarken cehennemi yaşatanların sanık sandalyelerinde hesap vermelerini istiyorum çok mu bir şey istiyorum?

Ahmet Tatar

(Uğradığı kumpas sonucu intihar eden Yarbay Ali Tatar'ın ağabeyi)

+++++

"İmam" bulmaca

-------

CHP Parti Meclisi üyesi Ali Öztunç twitterdan soruyor:

-              Madem her yerin bir abisi, imamı var, AKP Genel Merkezindeki FETÖ imamı kim? Bu sorunun yanıtı önemli değil mi?

Önemli tabii... Ama en az onun kadar bu sorunun yanıtı da önemli:

-              Madem her yerin bir abisi, imamı var; tek AKP değil CHP ve MHP Genel Merkezlerindeki "abi" veya "imam"lar kimler?

++++++++

Geçmiş zaman olur ki...

------

Yanılmıyorsam 2012'ydi... Dün hakkında gözaltı kararı çıkarılan Mümtaz'er Türköne katıldığı bir panelde şunu demişti:

"Darbecilerin idam yerine eskiden olduğu gibi 'yağlı kazıklara oturtularak' cezalandırılması taraftarıyım. Bizler, darbecileri cezalandıralım ki bir daha başkası darbe yapmaya yeltenmesin..."

Türköne bugün ne düşünüyor bilmem ama kendi adıma;

Ülkemizin sadece devleti ele geçirmeye çalışan illegal bir yapıdan değil; onunla birlikte bu "Orta Çağ kafası"ndan da kurtulmasını, adaletin kimsenin "yağlı kazıklara oturtulmadığı" kin, nefret, intikam duygularından uzak bağımsız-tarafsız  bir hukuk düzeni içerinde tecellisini dilerim!

++++++

Bütün mevzu bu işte...

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları