Er kişi niyetine...

A+A-
Altemur KILIÇ

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan vefat etti ve bugün toprağa tevdi ediliyor. Hataları ve sevaplarıyla, son yılların siyasi tarihimize damgasını vurmuş bir kişisiydi. Ülkemizde, bizzat yaşadığım ve yakından izlediğim o yarım yüz yıla yakın baş döndürücü yılları ve Erbakan’ın inişli çıkışlı, olaylı siyasi hayatını hatırlayınca, vefatından sonra, günümüz siyasetçilerinin timsah gözyaşları dökerken, Erbakan’dan hata ve sevaplarıyla örnek almaları, ibret almaları gereken çok dersler var. Ama ibret alırlar mı? Alsalardı, hatalar tekerrür mü ederdi?
Erbakan’ı tanımış, onunla konuşmuş, röportajlar yapmış ve hakkında çoğu eleştirel yazılar yazmıştım. O sıradaki bazı değerlendirmelerim, bugünün ışığı altında yanlış olsa bile, bugün toprağa tevdi edilirken Erbakan’ı; hem insan, hem de siyaset alanındaki olumlu yönleriyle, kendi bilim ihtisas alanındaki hizmetlerinden, çok genç yaşta mühendis olmuş bir profesör olarak hayırla yad ediyor ve tabutunun önünde, haklarımı helal ediyorum. İnsanların günahları kemikleriyle gömülür, sevapları hatırlanır.
Önce Erbakan’ın insan tarafları; yumuşak görünüşü, üslubu ve tevazuu!  Devlet töreniyle gömülmek istememesi, bu tevazuunun son ve anlamlı örneği!
Erbakan siyasi hayat ve felsefesinde başka bir “er” kişi idi. Siyaset ve anlayışta, kendisinden ayrılan yetiştirmelerinden de başkaydı.
Öfkesine hâkim idi. Ne kadar kızarsa kızsın, kimseye -muhaliflerine- hakaret etmez, kem söz söylemezdi. Ve en önemlisi, siyasi görüşü, hakikaten “milli” idi... Benim “milli görüşüme” uymasa da ruh ve esasta, Türk “milli” görüşüydü. Onu en yakından tanıyan Recai Kutan’ın dediği gibi ülkede bugün olanlardan, AKP iktidarının icraatından, tutuklamalar ve yargılamalardan çok rahatsızmış. İnanırım. Ve Erbakan’ın ağzından, Türk Ordusuna karşı bir söz duyulmamıştır. O kadar müdahalelere uğramış olsa bile!
Son tahlilde; Erbakan’ı, bugün iktidarda olanlardan ayıran başlıca şey de Türk “millicisi”  olması! Hataları hakkında yazılacak çok şey var... İleride bunları yazmamam, riyakârlık olur... Fakat bugün cenazesi kaldırılırken, bunları yazmam da, ayıp, günah olur. Ölüleri, şimdi de Erbakan’ı hayırla anmak, mübarek dinimizin gereği!
Rahmetli Necmettin Erbakan’ı hayırla -hayırlarıyla- anıyor, Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum! 
NOT: Erbakan’ın vefatının 28 Şubat’tan bir gün öncesine, Başbakanlıktan düşmesi sürecine denk gelmesi acı bir tesadüf mü yoksa ibret vesilesi mi? Mâlum taraf bu olayı kendisine göre anlatacak. Ben bugün rahmetli Erbakan’a atfen ve tariz olarak değil de kanaatimi ve gerçeği belirtmek için sormak isterim; Bu “balans ayarı yapılmamış olsaydı. Şimdi nerede olurduk?” Cevap: “Şimdi olduğumuz yerde ve Erbakan’a rağmen!”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları