Erdoğan, ekrana çıkıp milletten özür dilemeli

İsrafil K.KUMBASAR

Yönetmen, en ince ayrıntıları ile düşünüp Davos’ta sahneye koyduğu “Yeni bir dünya lideri doğuyor” (!) isimli büyük oyunun hemen ardından, ‘başrol’ oyuncusunun omuzuna dokunarak şöyle uyarıyordu:
- “Sakın önüne konulan senaryonun dışına çıkma, yoksa anında deliğe süpürüveririm.”
Amerika’daki ADL ve JİNSA isimli Yahudi kuruluşlarından ‘cesaret’ ödüllü Davos Fatihi Tayyip Erdoğan, ABD başkanlarının bile önünde titrediği İsrail Cumhurbaşkanı’na ‘posta’ koymuş bir ‘dünya lideri’ olarak bir taşla iki kuş vurdu:
1-) ‘Yolsuzluklar’ yüzünden sıkışan partisinin oylarının bir kısmının, Gazze rüzgarını arkasına alan ‘rakip bir partiye’ akmasının önünü kesti.
2-) Ortadoğu’da ‘ABD ve İsrail karşıtı’ olarak bilinen grupları, BOP ile öngörülen çerçede, ‘değiştirip’, ‘dönüştürüp’, ‘ehlileştirmesi’ kolaylaştı.
Meğer, oyunun perde arkasında ‘şeytanın’ aklına dahi gelmeyen ‘üçüncü’ bir kuş daha varmış.
Bakın bakalım, bu ‘kuş’ ne imiş.

* * *

İktidar partisinin ‘pravdası’ olarak bilinen Yenişafak gazetesinin yazarlarından İbrahim Karagül, 3 Şubat tarihinde kaleme aldığı bir yazısında ‘tırnak’ içerisinde aynen şu cümleyi kullanıyordu:
- “Haaretz gazetesi; ‘İsrail’in Başbakan Tayyip Erdoğan’ı tasfiye etmek için çalışacağını, Ermeni meselesinden Kürt meselesine kadar bu amaçla her şeyi kullanacağını, Türk ordusunu AK Parti’ye karşı kışkırtacağını, içerideki bürokratlarla zayıflatmaya çalışacağını’ yazıyor.”
Bu cümle, iktidarın tetikçiliğini yapan Sanalağ’daki (İnternet) bütün adresler tarafından anında ‘flaş haber’ olarak iktibas edildi.
Haaretz gazesinin bir kaç günlük sayısını inceledik, ama böyle bir cümleye rastlayamadık.
Aksine, aynı gazetede Amikam Nachmani imzası ile yayınlanan bir makalede şöyle deniyor:
- “Erdoğan İsrail ile ilişkilerin kesilmesi yönündeki çağrılara kulak asmıyor. Erdoğan ile kavga etmemeliyiz. Krizi yumuşatma ve bağları onarma yolunu bulmalıyız. Bu Kudüs’te kurulacak yeni hükümet için acil bir misyon olacak.”
Demek ki, cümle yazarın gazetede yayınlanan haaber ve analizlerden çıkardığı ‘kendi’ yorumu.
Ama bu yorum “Haaretz gazetesi öyle yazıyor” diye ‘kaynak’ gösterilerek servis ediliyor.

* * *


İktidar partisinin işbirlikçileri, bugüne kadar ‘ABD/AB/İsrail’ eksenindeki teslimiyetçi politikalara boyun eğmeyen hemen herkesin yakasına aynen şu etiketi yapıştırıyorlardı:
- “AKP’ye karşı çıkanlar darbecidir.”
Demek ki artık bundan sonra, o etiketin altına bir cümle daha ilave edecekler:
- “Darbecilerin arkasında İsrail var.”
Süreç, ‘tehlikeli’ bir noktaya doğru gidiyor.
Bugün ‘karınlarından’ konuşan işbirlikçilerin, yarın iktidar tarafından sürekli ‘narkoz’ verilerek uyutulan ve hiç bir şeyden haberi olmayan zavallı kitleleri, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ardında İsrail var” diye sokaklara dökmeye kalkışmayacaklarını kim garanti edebilir?
‘Yönetmen’, çok kızacak biliyoruz.
Ama ‘başrol oyuncusu’, Türk devletini temsil eden bir makamı ‘kendi siyasi emellerine’ alet edip, 72 milyonu ‘cahil’ ve ‘saf’ yerine koymaya kalkıştığı için derhal ekranlara çıkıp Türk milletinden özür dilemelidir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş