Erdoğan, Saadet'in önünü nasıl kesecek?

İsrafil K.KUMBASAR

Saadet Partisi, teşkilatlar ve tabanın isteği doğrultusunda yapılan ‘değişimin’ ardından yelkenlerini şişirmeye başladı.
Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un genel başkanlık koltuğuna oturmasından sonra, bugüne kadar üzerlerine ‘ölü toprağı’ serpilmiş gibi hareket eden parti teşkilatları, birdenbire hareketlendi.
Bugüne kadar ‘narkoz’ verilerek ‘aldatılan’ kesimler de, ‘kan değişikliğinin’ etkisi ile yeniden Saadet Partisi’ne akın etmeye başladı.
İsrail’in Gazze’de başlattığı ‘soykırımı’ girişiminin ardından harekete geçen Saadet Partisi, Çağlayan Meydanı’nda büyük bir miting yaptı.
Mitinge, olumsuz hava şartlarına rağmen onbinlerce kişinin katılması büyük dikkat çekti.
Saadet Partisi’nde başlayan hızlı yükseliş, en çok ‘dindar kesim’ üzerinden siyaset yapan Tayyip Erdoğan’ı korkuttu.

* * *

Önümüzdeki yerel seçimlerde hiç beklemediği ‘ağır bir darbe’ ile karşılaşacağını anlayan Tayyip Erdoğan, Saadet Partisi’nin önünü kesebilmek için, yeniden o eski bildik ‘mazlum edebiyatına’ geri döndü.
Ankara’da tam 5 saat görüştüğü İsrail Başbakanı Ehud Olmert tarafından Gazze saldırısı hakkında bilgilendirilen Yahudi lobilerinden ‘cesaret’ ödüllü Erdoğan, iktidar yetkisi sanki kendi elinde değilmiş gibi “Alma mazlumun ahını...” diye atıp tutmaya başladı.
Tabii, el altından da, ABD, AB ve İsrail’deki dostlarına şu türden mesajlar uçurdu:
-  “Bakın, size karşı olan rakip bir parti yelkenlerini şişirip altımızı oymaya başladı. Seçimler öncesinde oy aldığımız tabana yönelik bir takım mesajlar vereceğiz, sakın ciddiye almayın.”

* * *

Bütün gerçekler ortada iken, verdiği ‘duygusal’ mesajların artık işe yaramayacağından endişe eden Tayyip Erdoğan, bir taraftan da elinin altındaki devlet imkanlarını silah olarak kullanıyor.
Bugünlerde kulislerde, Erdoğan’ın, bütün AKP teşkilatlarına gönderdiği iddia edilen şu talimat konuşuluyor:
- “Saadet Partisi teşkilatlarını doyurun.”
Bize ulaşan bilgilere göre, Saadet Partisi’nin büyük mesafe katettiği bazı vilayetlerde, teşkilat yöneticileri, ya doğrudan ‘ihaleler’ verilerek, ya da ‘hatırlı kişiler’ tarafından dolaylı yoldan kafa kola alınarak yemleniyor.
Bazı teşkilatlar, “Erdoğan’a son bir şans daha verelim” bahanesi ile etkin çalışmayacaklar.

* * *


Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, ortaya koyduğu duruş ile, ülkenin geleceği için büyük ümit vadeden bir ‘lider’ adayı.
Önümüzdeki yerel seçimler, Numan Bey’in öncelikle kendi parti içerisinde ‘liderliğini’ pekiştirmesi bakımından çok önemli bir sınav olacak.
Saadet Partisi, seçimlerde başarılı bir sonuç elde ederse, Numan Bey daha da güçlenerek ‘yoluna’ devam edecek.
Yok eğer, yine ‘yüzde ikilerde’, ‘yüzde üçlerde’ kalıverirse, Numan Bey işte o zaman önümüzdeki ilk kongrede, belki de koltuğunu bir başkasına devretmek zorunda kalacak.
Ol sebepten dolayı, Kurtulmuş’a çok önemli bir görev düşüyor:
Teşkilatları şimdiden denetim altına almak.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş