Erdoğan’ın her adımı BDP’ye ‘can’ veriyor!

İsrafil K.KUMBASAR

Etnik çıkar koalisyonu AKP’nin, ‘ABD/AB/İsrail’ ekseninde uygulamaya koyduğu teslimiyetçi politikalar, nihai hedefi Güneydoğu bölgesini Türkiye’den kopararak Irak’ın kuzeyindeki ‘kukla’ oluşumun sınırlarına dahil etmek olan PKK’nın siyasi kanadı BDP’nin önünü iyice açtı.
Bir kamuoyu araştırma şirketinin yaptığı son araştırmaya göre, ‘okyanus ötesinden’ gelen talimatlar paralelinde ‘demokratik açılım’ adı altında tedavüle sokulan ‘yıkım projesi’ ile ilgili devam eden tartışmaların ardından AKP büyük oranda oy kaybederken, BDP’nin oyları ‘yüzde 7.1’e kadar yükseldi.
Gelinen noktadan çıkan sonuç şu:
AKP iktidarının ‘terörün gerekçelerini’ ortadan kaldırma bahanesi ile attığı her adım, ‘BDP’nin ekmeğine’ yağ sürmekten başka bir işe yaramıyor.
Bölgedeki sıradan vatandaş, AKP’nin ‘iktidar’partisi olarak ‘devlet adına’ ortaya koyduğu her icraatı, ‘BDP tarafından kazanılan bir taviz’ imiş gibi algılıyor.
BDP, AKP sayesinde yelkenlerini şişiriyor.

***

Bir zamanlar, ‘terör örgütü’ ile bağlantısı yüzünden büyük çoğunluk tarafından kabul görmeyen BDP, ne yazık ki AKP’nin açtığı gediklerde palazlanarak, ülke genelindeki ‘bütün Kürtlerin’ temsilcisi olma yolunda hızla ilerliyor.
Diğer partilerin kayıtsızlığı yüzünden ne yapacağını şaşıran vatandaşlar, adeta bir ‘ara istasyon’ vazifesi gören AKP teşkilatlarında ‘uyum seanslarına’ tabi tutulduktan sonra BDP saflarında yerlerini alıyorlar.
Daha düne kadar seçimlerde aldığı ‘yüzde 4’ oyu bile ‘büyük başarı’ olarak gören BDP, AKP iktidarının başı Tayyip Erdoğan’ın, Diyarbakır’da “Kürt kimliğini tanıyoruz” diye buyurduktan sonra başlattığı ‘alt kimlik’, ‘üst kimlik’, ‘Türkiyelilik’, ‘Anayasal vatandaşlık’ tartışmalarının ardından büyük bir tırmanışa geçti.
BDP’nin oy oranı, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde ‘yüzde 5.7’ye kadar yükseldi.
Dimyat’a ‘pirince’ giden Erdoğan, elindeki birçok belediyeyi de BDP’ye kaptırdı.
Öyle ki, MHP’nin elindeki Iğdır belediyesini de ele geçiren BDP etki alanını ‘Ermenistan sınırına’ kadar genişletti.

***

BDP, basiretsiz yöneticiler sayesinde her geçen gün biraz daha etkinlik kazanıyor.
Kendilerine daha önce  “PKK’ya terör örgütü demezseniz elinizi sıkmam” diye dayılanan iktidarın başını, sonunda kuzu kuzu ‘müzakere’masasına oturtup, ‘cini şişeden çıkartacak’ taleplerini eline tutuşturdular.
Kendilerini daha önce ‘hainlikle’’bölücülükle’suçlayan partilerin genel başkanlarına, ellerini sıktırıp sırtlarını sıvazlattırarak, ‘meşruiyetlerini’ tescil ettirdiler.
Şimdi, daha önce kendileri yüzünden TBMM’nin açılışına bile gelmeyen kuvvet komutanlarına, “açılıma devam” mealindeki MGK tavsiye kararlarının altına imza attırmanın mutluluğu içerisinde, ‘İmralı misafirhanesinde’ konuk edilen ‘Onursal’ Genel Başkanları Abdullah Öcalan tarafından hazırlanıp resmi makamlara teslim edilen ‘yol haritasının’ uygulamaya geçirilmesi için bastırıyorlar.
Haritanın götüreceği nihai hedef belli:
‘Özerklik’adı altında, ‘kendi bayrağı’, ‘kendi meclisi’, ‘kendi güvenlik teşkilatı’, ‘kendi spor ve din kuruluşları’olan ayrı bir devlet.

***

Lütfen şu cümlenin altını özenle çiziniz:
Bu ülkede, ‘kendi programı’ dahilinde ne yaptığını bilen, attığı her adımın hangi sonuçlara yol açabileceğini öngörebilen tek bir parti varsa o da BDP’dir.
Diğerleri fasa, fiso!..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş