Erdoğan'ın Türk dünyasına ilgisinin ardında ABD mi var?

İsrafil K.KUMBASAR

AKP iktidarını sevk ve idare edenleri bugünlerde bir ‘Türk dünyası’ hevesi sardı.
Uzun yıllar ‘Türküm’ demekten çekinen, ‘Türk milleti’ kavramını ‘anayasal vatandaşlığa’ indirmeye çalışan zihniyetin, bir anda ‘Türk dünyasına’ yönelmesi, ister istemez kafalarda soru işaretleri bıraktı.
Ortadoğu’da 22 devletin sınırlarını değiştirmeyi amaçlayan Büyük Ortadoğu Projesi’nin Eşbaşkanı olan Tayyip Erdoğan’ın, kendi başına hareket etmesi mümkün değil.
Belli ki, Erdoğan’ın, Türk milliyetçilerinin ulvi projesi olan ‘Türk Birliği’ni, ‘Türkçe Konuşan Devletler Topluluğu’ diye sulandırmasının arkasında başka bir güç var.
Belli ki, ‘Yeni Dünya Düzeni’ hedefi doğrultusunda dünyayı işgal etmeye çalışan okyanus ötesindeki emperyalist güçler, ‘stratejik ortakları’ vasıtasıyla ‘Turan’ ülküsünü de ‘kendi kirli gayelerine’ ulaşmak için ‘araç’ olarak kullanmak istiyor.
Bir taraftan Türkiye’nin yanıbaşında altyapısı inşa edilmiş olan Kerkük merkezli kukla ‘Kürt-Yahudi Devleti’ni tanımaya hazırlanan Tayyip Erdoğan, diğer taraftan Türk Cumhuriyetlerini Amerika’nın ‘etki alanına’ çekmek için ‘Ergenekon’dan çıkışı’ temsilen örs üzerinde demir dövüyor.

* * *

Nevval Kavcar, Sanalağ’da (Internet) yayın yapan “www.mehmetcik.gen.tr” için kaleme aldığı “Bakü-Ceyhan Boru Hattı ve Ilımlı Turan” başlıklı yazısında şu önemli tespitlerde bulunuyor:
Amerika, ‘küreselleşme’ adını verdiği dünyayı işgal planını, içerisinde Türkiye’nin de bulunduğu üç ana cephe üzerinde yürütmektedir:
1-) AB projesi çerçevesinde, ulus devletleri ‘Avrupalılık’ bilinci içerisinde eritmek.
2-) BOP çerçevesinde, Ortadoğu’daki 22 ülkeyi ‘şehir devletçiklerine’ bölmek.
3-) Avrasya projesi çerçevesinde, Orta Asya’yı ‘tampon bölge’ konumunda tutmak.
29 Eylül tarihinde düzenlenen  “Küresel Çok Etnikli Toplumun İnşası” konulu panelde, kökenine vurgu yapılarak kürsüye davet edilen Tayyip Erdoğan, küreselleşmenin baş aktörlerindendir.
Devletleri ortadan kaldırılıp, mümkün olduğu kadar ‘daha çok etnik kökene’ ayırmayı amaçlayan ‘yeni dünya projesine’ destek vermektedir.
Bu yüzden Erdoğan’ın birdenbire ‘Türkçe Konuşan Devletler Topluluğu’ndan bahsetmesi, kendisini yakından tanıyanlara hiç de inandırıcı gelmemektir.

* * *


Tayyip Erdoğan’ın, aynı şekilde ‘Kerkük’ten, ‘KKTC’den, ‘Karabağ’dan bahsetmesi de inandırıcı değildir.
Türk şehri Kerkük için Türkmenlere ait sözü yerine, “Kerkük Iraklılarındır” diyen Erdoğan’dır.
Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Saadettin Ergeç’i daha birkaç gün önce “Türkiye’ye giriş yasağı olduğu’ gerekçesiyle, bir buçuk saat havaalanında bekleten de Erdoğan’dır.
Aynı Erdoğan, ‘Annan Planı’nı karşı Türk milletine uyarı görevini yapan Rauf Denktaş’ı Türkiye’den kovmuştu hatırlarsanız.
Daha bir ay önce ABD ziyaretinde KKTC’nin ortadan kaldırılmasını hedef alan ‘Annan Planı’nın tekrar canlandırılmasını isteyen de kendisidir.
Yine Karabağ’ın Ermeni işgalinden kurtarılması için düzenlenen toplantılarda ‘çekimser’ kalan da Erdoğan’ın başında olduğu hükümettir.
Erdoğan’ın Azerbaycan’a olan özel ilgisinin gerçek nedeni ise ‘Bakü-Tiflis-Ceyhan’ petrol boru hattıdır.
Ceyhan’da 15 milyon ton kapasiteli entegre-petrokimya kompleksi kurmak ve işletmek için başvuru yapan Erdoğan’ın damadının başında bulunduğu şirket, şimdi akacak olan petrolü bekliyor.

* * *

Tayyip Erdoğan hem stratejik ortağının projelerini takip ediyor, hem de damadının şirketine petrol pompalanacak olan Azerbaycan’ı kontrol altında tutmaya çalışıyor.
‘BOP Eşbaşkanlığı’, ‘Küresel Çok Etnikli Toplumun İnşa Mühendisliği’ gibi sıfatlar az gelmiş olacak ki şimdi de ‘Ilımlı Turan’ öncülüğüne yelteniyor.
‘Milliyetçilik’ gibi, ‘Turan ülküsü’ de ılımlılaşıyor.
Peki Amerika, kendi amaçları için kullanmaya kalkışıyor diye ‘Turan’dan vaz mı geçeceğiz?
Tabii ki hayır!
‘Kendi plan ve programlarımız’ üzerinden nihai hedefe yürümeye devam edeceğiz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş