Ermenistan’ın gücü

A+A-
Haydar ÇAKMAK

Ermenistan, kuruluş tarihi 1918 ve bağımsızlığını ilan ettiği 1991’den bu tarafa başta ABD olmak üzere batılı ülkelerdeki Ermeni diasporası ve lobileri Türklerin (Türkiye ve Azerbaycan) peşini hiç bırakmamıştır. Hattı zatında Ermenistan denize açılımı olmayan, yer altı ve yer üstü zenginliği bulunmayan, resmi nüfusu üç milyon olmakla birlikte ancak 1.5 milyon insanın yaşadığı, 29.900.000 km2 yüz ölçümü, 16 milyar dolar milli hasılası ile küçük bir ülkedir. Bu çapta bir ülkenin Türkiye gibi imparatorluk ardılı büyük bir ülkeyi ve Azerbaycan’ı uluslararası platformlarda güç durumda bırakması olağan bir durum değildir. Ermeni lobileri ve özellikle de batılı ülkelerde yaşayan ve onların vatandaşları olan Ermeniler, politikacılar ve siyasi partiler üzerinde etki yapmaktadırlar. 1915 olayları Ermenistan dışında yaşayan Ermenileri bir araya getiren en önemli ulusal faktördür. Ayrıca birçok Ermeni, Ermeni kuruluşları ve Ermenistan 1915 olaylarını maddi ve politik çıkarları için kullanmaktadırlar.
Fransız halkının bu günlerde meclislerinin gündeminde olan “Soykırımı inkâr yasası” ile bir ilgisi yoktur ve hatta belki de büyük bir kısmı farkına bile varmamıştır. Zira sıradan Fransız vatandaşı mecliste hangi yasa görüşülüyor ilgilenmez. Fransız devleti ve sanayicisi bu yasanın Fransız halkının çıkarına olmadığını, Fransız tarihine ve geleneklerine aykırı olduğunu bilmektedir. Bu yasa sadece Sarkozy’nin Mart 2012’de yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Fransa’da yaşayan 500.000 Ermeni’nin oylarını almaya yönelik bir çabasıdır. Fransızların dünyaca ünlü itibarlı gazetesi Le Monde yaptığı analizde bu yasanın politik bir yasa olduğu hafızaya saygı yaratmayacağının ve yeni bir yalancılık suçu yaratmanın hiç kimseye fayda getirmeyeceğinin altını çizmiştir. Aslında Fransız politikacıları Jacque Chiraque döneminde 29 Ocak 2001 tarihinde meclisten 1915 olaylarını “Soykırım” olarak kabul eden yasayı geçirmiştir. Dolayısıyla en ağırı zaten çıkmış bulunmaktadır. 2006’da ise bu gün çıkarılan yasanın benzeri meclisten çıkmış ama yasalaşması için senatodan geçmesi gerektiğinden aynı Sarkozy yasayı senatoda engellemiştir. Ancak bu yasanın çıkma ihtimali 2006’a göre daha yüksektir. Zira Sarkozy’nin bu kez seçilme şansı çok zayıftır, dolayısıyla Ermeni oyları daha da gereklidir.
Türkiye Fransa’yı uluslararası platformlarda ve özellikle Orta Doğu bölgesinde ciddi sıkıntılara sokacak güce sahiptir. Türkiye bu fırsattan yararlanarak aynı yolu izleyecek diğer büyük ve küçük ülkelere örnek teşkil edecek şekilde cezalandırmalıdır. Politik, stratejik ve ekonomik zararlar verdirebilir. Ancak çoğunluğunun hiç haberi dahi olmadığı Fransız halkına Türkiye sempatisini azaltacak veya yok edecek, hatta düşmanlık yaratacak politikalardan kaçınması gerekir. Başbakan Erdoğan’ın yasanın mecliste kabul edildiği perşembe günü yaptığı açıklamada Fransa’ya yönelik yaptırımlar makul ve yerindedir.  Diğer tedbirler senatonun tavrına göre belirlenir. Hükümetin izleyeceği en akıllıca strateji başta Sarkozy,  Marsilya milletvekili ve belediye başkan yardımcısı bayan Boyer olmak üzere bu yasaya destek veren politikacıların kendi çıkarları için Fransız halkının ve devletinin çıkarlarını gözetmediklerini anlatarak halk ile bu insanları karşı karşıya getirmesidir. Fransa’da çok sayıda politikacı, gazeteci, sanayici ve entelektüel bu yasaya karşı tavır almıştır. Dolayısıyla hükümetin işi daha kolaydır. Avrupa Birliği ve Fransa’nın içinde bulunduğu ekonomik ve politik sıkıntılar Fransız halkını ve aydınlarını çok rahatsız etmektedir. Bu başarısızlığın ve krizlerin önemli sorumlularından biri olarak da Sarkozy’i görmektedirler. Mart 2012’de yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi için Sarkozy yaptığı uygulamalar ve başarılardan ziyade gerçekleştireceği mucizelere güvenmektedir. Bunun anlamı aday Sarkozy şansını daha da zorlayacaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları