Et ithalatı, kimlerin midesini şişirecek?

İsrafil K.KUMBASAR

Uzun bir zamandır, yerli üreticilerin ‘normal fiyatının altında’ satılmasından şikâyetçi olduğu et ürünlerine son birkaç ay içerisinde sanki ‘sihirli bir el’ değdi.

Et fiyatları bir anda ‘uçuşa’ geçti.

Öyle ki dana etinin kilosu, bazı yörelerde neredeyse ‘60 liraya’ kadar dayandı.

Peki, mevcut ‘de facto’ konumunu ’Başkanlık’ sıfatı ile taçlandırmak isteyen Sultan hazretleri (!) halkını keriz yerine koyan bu duruma seyirci kalır mı?

Tabii ki kalmaz.

- “Bize güvenip oy veren bu asil milletimizi kimselere kazıklatmayız, sorumlular her kimse en kısa sürede tespit edip, el aleme ibret için Kızılay Meydanı’nda asarız”  diye kükreyerek derhal vaziyete el koydu.

Devlet Denetleme Kurulu mensupları arasından seçtiği özel time, “Tiz ola marketlerden biftek, bonfile, kuşbaşı, kıyma, kemikli et fiyatlarını ala, hava kararmadan bir rapor halinde tarafıma ulaştırasınız”  komutunu verdi.

Ertesi gün basının karşısına geçti:

- “Amacımız halkımızın ucuz et ve et ürünlerine ulaşmasıdır. Fiyatlar belli bir yere çekilecek. Halkım bundan çok memnun olacaktır.” 

Ne o, yoksa siz de bir takım safdiller gibi çok hürmetli sultanımızın ‘crema’ taifesinin şatafatlı sofralarından başını kaldırıp, aylardan beri ‘kursaklarına bir gram dahi et girmeyen’ fakir fukaranın halini düşünmeye başladığına mı inandınız?

*  *  *

Kendi şahsi istikbalinden çok, kendi ülkesini, kendi halkını düşünen icra makamındaki bir kişi ne yapar?

Önce piyasayı topyekûn ‘özel bir mercek’ altına alır, fiyatların neden böyle birdenbire ‘aşırı bir şekilde’ yükselmeye başladığının perde arkasını araştırır, ‘çevrilen dolapları’ ortaya çıkarır, spekülasyon yaparak ‘vurgun vurmaya’ çalışan aracıları birer birer tespit edip çanlarına ot tıkar.

Sonra yerli üreticileri bir takım ‘teşvikler’ ve ‘krediler’ ile destekleyerek, onlara her türlü kolaylığı sağlayarak düşüşe geçmiş olan büyük ve küçükbaş hayvan varlığının ‘artırılmasına’ önayak olur.

Nihayet, piyasadaki üreticiden perakende satış tezgâhlarına kadar olan süreci ‘sıkı bir denetim’altına alarak, ‘aracıların’ sayısını mümkün olduğu kadar azaltarak, fiyatların ‘makul düzeyde’ seyretmesini sağlar.

Böylelikle hem aylardan beri evine et götüremeyen ‘tüketicileri’, hem de beslediği hayvanı ‘yok pahasına’ elden çıkaran ’üreticileri’ korumuş olur.

Ama hazret, bunları yapmak yerine ‘fiilen’ emrindeki bakanlığa şu talimatı veriyor:

-“Tiz ola et ithalatı serbest bırakıla.”

*  *  *

Daha 15 yıl öncesine kadar et üretiminde ‘kendi kendine yeterli’ ülkelerden biri olarak gösterilen bir ülkenin ‘geldiği noktaya’ bakar mısınız?

Bu nokta, aynı zamanda ülkede ‘tarım ve hayvancılığın’ iş birlikçi bir iktidar marifeti ile uygulanan politikalar neticesinde ‘nasıl çökertildiğinin’ çok açık bir göstergesidir.

İlgili bakanlık, fiyatlardaki anormal artışın önüne geçmek amacıyla Et ve Balık Kurumu’na et ithalatı yapma yetkisi verildiğini açıkladı.

Muhakeme kabiliyetinizi henüz yitirmediyseniz eğer, bu açıklamayı tersinden şu şekilde okuyabilirsiniz:

-“Hükümetin kontrolündeki Et ve Balık Kurumu’nun belirleyeceği şirketler ve kişiler dışındakiler ithalat yapamayacak.” 

Et ithalatı ile ‘yerli hayvancılık’ tamamen bitirilecekmiş, ette ‘dışarıya bağımlı’ hale gelinecekmiş, ‘ne olduğu belirsiz’ ve de ‘kalitesiz’ etler ile insanların sağlığı tehlikeye atılacakmış, hiç ama hiç önemi yok.

Yeter ki birilerine yeni kazanç alanı açılsın.

Öteden beri iktidarın fiili başı ile yakın iş birliği içerisinde olan bir takım kişiler, kendilerine sağlanacak olan ‘kişiye özel’ kolaylıklar sayesinde dışarıdan et ithal edip kısa yoldan köşeyi dönmeye devam edecek.

*  *  *

Başkaları söylüyor, hazret yapıyor.

Bundan böyle satın aldığınız ‘her bir gram’ et için ödeyeceğiniz para, her zaman olduğu gibi ‘elin gâvurunun’cebine girecek.

Güzel yurdumun hayvancılık ile geçinen insanları ise yine ‘avuçlarını’ yalayacak. Durmak yok, yola devam.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş