Evren’den Ofer’e geminin tayfaları

İsrafil K.KUMBASAR

Gördük ki, bir koyundan iki post çıkmayacağı tezine sarılanlar bir kere daha yanıldı. Bırakın ikiyi azıcık ticari dehası (!) olanlar, üç-beş post çıkarabiliyor aynı koyundan. ‘Yüce yargı’ dokuz ay bekledikten sonra, seçime birkaç gün kala darbeci Kenan Evren’i sorgulamaya karar verdi.
“Yetmez ama evet” diyenlerin gazını almak gerekiyor ya, “Alın işte, onu da sorguladık” diyecekler. ‘Netekim’ bunu yiyecek ‘koyun’ sayısı da az olmasa gerek.
Referanduma ‘meze’ olan Evren, bu kez genel seçimlerin ‘çeşnisi’ yapıldı.
“Our boys”un ağababası 94 yaşına merdiven dayadı. O yüzden savcı ‘ayağına’ gidip, Bodrum Paşası’nı lojmanında sorguladı.
Anlaşılan o ki, ABD kaynaklı senaryolarda bağlıların hizmet süresi ‘beşikten mezara kadar’ devam ediyor. İnsan ‘yakayı’ kaptırmaya görsün. Bazen bu tiplerin mezarda bile rahat bırakılmadıkları, ‘cesetlerinin’ dahi kullanıldığı oluyor. Umarız bugün kullanılan muhterem zevatın ne tür tezgahlara alet edildiklerini, gelecek kuşaklardan önce bizler de görürüz. ‘Kimin nesi kimin nesine karışmış’, kim kiminle iş tutmuş zaman içinde nasılsa ortaya çıkıyor.

***


Toprağı bol olsun, İsrailli işadamı Sami Ofer önceki gün 89 yaşında hayatını kaybetti. Aşağı Ofer, yukarı Ofer, neredeyse ‘kapı komşumuz’ kadar tanıdık bir sima oldu çıktı bizim için. Biliyorsunuz, Tayyip Erdoğan, Karaköy ile Tophane arasındaki bin 200 metrelik sahil şeridini bu zata ‘tam 50 yıllığına’ kiraya verme derdindeydi.
Olmadı, yapamadı. Bağırdı, çağırdı, yüzü kıpkırmızı kesildi çoğu zaman. ‘Statükonun’ nasıl da kendilerini engellediğini, ‘ellerinin kollarının bağlandığını’ anlattı durdu.
Şu yukarıda sözü edilen malum koyun sürüsü de kendisine hak verdi.
“Devletçiliğin devri geçti, satalım kurtulalım” denildi. Nafile, Galataport işi akim kaldı. Ofer öldü ve ardından sandık açıldı. İsrail Başbakanı Netanyahu, “O tam bir Siyonistti ve diğer Siyonistlere olan bağlılığını hiç unutmadı” diye ardından övgüler yağdırdı.Cesedi toprağa verilmeden bomba patladı: Meğer Ofer denilen zat, MOSSAD’ın Truva atıymış. Onun gemileri üzerine gizlenen araçlar vasıtasıyla İran hakkında istihbarat
toplanıyormuş.

***

Böyle bir şey olur mu bilemeyiz. Zira bırakın gemiyi, bir ‘gemiciğimiz’ bile yok..
İlk bakışta olmaz gibi görünüyor. ‘Gemicik’ sahibi bir insan, Ofer’in gemileri ile neler yapılabileceğini biliyorsa, ‘Galataport’u ona kiralamak için’ çırpınıp durmaz. Kırıp dökmez, sağa sola saldırmaz. Ama tersinden düşününce “Neden olmasın?” diye sorası geliyor insanın.
ABD’de “Yahudi Cesaret Ödülü” almış bir şahsın, “Tam bir Siyonist” olan Ofer ile ‘ticari ilişkiye’ girmesinin ne sakıncası olabilir? Tabii bu iki görüş de sadece fikir jimnastiği. Düğümü asıl çözecek olan gemicik sahiplerinin itiraflardır. Bugünkü konjonktürde ‘itiraf’ beklemek, elbette safdillik olur. Vatandaş, artık kendi çabası ile parçaları yan yana koyup, ne yapılmak istendiğini bulmak durumunda.
“Gemiler, gemicikler” bu anlamda en önemli ipuçlarıdır. Yalnız Ofer’in gemilerini değil. Hazretin gemiciğini, Mavi Marmara’yı. İtalya sularında batmasına göz yumulan ve 600 kişinin öldüğü mülteci gemisini de dikkatle gözetleyin.

***


Türkiye son 10 yıldır ‘farklı sulara’ yol alıyor. Sokaktaki insana “One minute” gazı verilirken, Ofer gibi “Tam bir Siyonist” ile kapalı kapılar ardında ilginç işler kotarılıyor. Gemicikleri izlemeye devam. ‘Rotayı’ gizleseler de, coğrafyayı bilenler ‘kimin hangi limana demirleyeceğini’ az çok tahmin edebilir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş