'Faizi' haram olmaktan çıkaran sözde İslamcılar

İsrafil K.KUMBASAR

Allah (c.c.), Kur’an-ı Kerim, Bakara Suresi, 275’inci ayette şöyle buyuruyor:
- “Faiz yiyenler (kabirlerinden), ancak şeytanın çarptığı kimselerin cinnet nöbetinden kalktığı gibi kalkarlar. Bu hal onların, ‘Alış veriş de faiz gibidir’ demeleri yüzündendir. Halbuki Allah alışverişi helal, faizi de haram kılmıştır. Bundan sonra kime Rabbinden bir öğüt gelir de faizden vazgeçerse, geçmişte olan kendisinindir ve artık onun işi Allah’a kalmıştır. Kim tekrar faize dönerse, işte onlar cehennemliktir, ebediyyen orada kalacaklardır.” 
Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), bir hadis-i şerifinde şöyle diyor:
- “Faiz alana da, verene de lanet olsun.” 
İmam-ı Rabbani ise faizi şöyle açıklıyor:
- “Daha fazlasını ödeme şartı ile ödünç vermek faizdir. Haram anlaşma ile ele geçen malın hepsi haramdır. Mesela, 12 kile ödeme şartı ile, on kile buğday ödünç verilse 12 kilenin hepsi haram olur.”

* * *

Kin ve nefret tohumları üzerine yeni bir ‘sömürü düzeni’ inşa eden küresel emperyalizmin, en önemli gelir kaynaklarından biri de şüphesiz ‘faize dayalı’ bağımlı ekonomilerdir.
Ekonomiyi IMF’ye ihale eden AKP iktidarı döneminde Türkiye tam bir ‘faiz cenneti’ haline geldi.
AKP iktidarının izlediği ‘düşük kur/yüksek faiz’ politikaları yüzünden üretime dayalı sektörler birer birer çökmeye başladı.
Bankalara el koyan, borsa, döviz ve tahvil piyalarını ele geçiren yabancılar, ‘üretime dönük’ hiçbir yatırım yapmadan, ‘dünyanın en yüksek faizini’ ödeyen AKP iktidarı sayesinde ‘köşeyi dönmeye’ devam ediyorlar.
AKP, iktidara geldikten sonra, Türkiye ‘sıcak’ paraya ‘120 milyar’ dolara yakın faiz ödedi.
Yabancılar elde ettikleri bu faiz geliri ile, ‘hiç para koymadan’ bankaları ve stratejik öneme sahip kuruluşları birer birer satın aldılar.

* * *


3 Kasım seçimlerinde ‘inanç hortumculuğu’ yaparak iktidara gelen, 6 yıllık süre içerisinde verdikleri sözlerin hiçbirini yerine getirmeyen Tayyip Erdoğan ve yol arkadaşları, ancak işlerine geldiğinde “Allah’ın emirlerini” hatırlayıveriyorlar.
Peki, “Faiz haramdır” hükmü kimin emri?
Kur’an-ı Kerim’deki bazı ayetler, bazı alimler tarafından ‘farklı’ yorumlanabilir. Oysa, ‘faiz’ ile ilgili hükümler, üzerlerinde ‘herhangi bir yorum yapılamayacak’ kadar açık ve kesindir.
Bakara, Âli İmran, Nisâ ve Rum surelerinde, faiz verenler, faiz yiyenler ve faizden geçinenler ‘ebedi cehennemlik’ sayılıyor.
Ama her nedense, ‘inançlar’ üzerinden siyaset yapanlar,’faiz’ konusundaki kesin buyruğu akıllarına bile getirmek istemiyorlar.
Programlarında, ‘bütün kötülüklerin’ kaynağı olan ‘faize’ dayalı ekonominin nasıl ortadan kaldırılacağına dair bir tek cümle yok.

* * *


‘Baş örtülü’ eşlerini birer ‘süs bebeği’ gibi kullanan iktidar sahipleri, bir taraftan milletin ‘alın teri, göz nuru’ ile ürettiği artı değeri, ‘faiz ödemeleri’ adı altında emperyalistlere peşkeş çekerken, diğer taraftan yine milletin sırtından kazandıkları paraları ‘en yüksek faizi’ veren bankalara yatırarak haramın katmerlisini yiyorlar.
Onların gidecekleri yer belli?
Peki onlara oy verenler?

....................................................................

BAYRAM TEBRİĞİ:
Mübarek Kurban Bayramınızı tebrik eder, Türk milletine, İslam alemine ve bütün insanlığa hayırlı, uğurlu olmasını Cenab-ı Allah’tan (c.c.) dileriz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş