Feodalizmin devlete isyanı...

A+A-
Mevlüt Uluğtekin YILMAZ

Feodalizm, Romalılardan beri gelen iğrenç bir sömürü düzenidir. Avrupa coğrafyası Fransız Devrimi ile bu insanlık dramından biraz uzaklaştı. Ancak Türkiye Cumhuriyeti -özellikle Doğu ve Güneydoğu’da- Osmanlı’dan devraldığı feodal yapıyla dün de uğraştı bugün de uğraşıyor.
İşte Ramazan Demir, Cumhuriyet’in bu zorlu uğraşını “Feodalizmin Devlete İsyanı ve Dersim Olayları” adlı eserinde görkemli biçimde gözler önüne seriyor.
Bu kitabı size tam olarak tanıtmak için can atıyorum. Ama sağlam kaynaklarla bezeli bu eserin ortaya koyduğu fikrî gücün yoğunluğunu, sizlere bu köşenin sınırları içinde anlatmam olanaksız. Çünkü eserde işlenen konu ile ilgili fikrî yelpaze o kadar geniş ki; sadece konu başlıkları kitapta dört sayfayı kaplamış. Konu başlıkları... Öyle ya; yazar işlediği konunun özünü bir tümceyle en başa aldığına göre... Evet, konu başlıkları beni kurtarabilir! Şimdi sizlere konu başlıklarından küçük bir seçkiyi sunarak, bu eser karşısındaki ‘anlatma’ aczimi örtmeye çalışacağım. Buyurun efendim okuyalım:
“Tarih içinde Dersim” , “Alevi Türkmenlerin Kürtleşmesi”,  “Yaratılan devlet düşmanlığı” , “Dersim halkı Alevi Kürt mü, Alevi Türkmen mi”,  “Dersim nüfusunu oluşturan Türk, Kürt, Ermeni sayıları” , “Kürtleşen Türkmenler”,  “Dersim’deki kutsallıklar Türk geleneğidir” , “Koç Kırı (Koçgiri) İsyanı ve İstiklal Savaşı”,  “Seyyid Rıza’nın ilk idamı Osmanlı’dan”, “Kürtçü isyancıların dış bağlantıları”,  “Belge (Ali Cemal’in Dersim Raporu, 1926)” , Feodalizmin devlete isyanı “, ” İsyan öncesi genel durum “, ” Dersimliler niye ayaklandı? “, ” Dersim’i ıslah yol haritası “, Belge (Tunceli Tenkil Harekâtına Dair Bakanlar Kurulu Kararı), “Dersim Valisi-Komutanı Abdullah Alpdoğan”, “Seyyid Rıza’nın Atatürk’e mektubu gerçek mi?”, “Tunceli İl Kanunu neden gerekliydi?”, Dersim İsyanını kimler destekliyordu?”, “Komünist Enternasyonal’in Türkiye’ye desteği”, Seyyid Rıza’nın İngilizlere mektubu “, “Dersim İsyanında Ermenilerin rolü”, “Dersim’de emperyalizmin ajanları”, “İsyanın sebebi “Kız kaçırma” mı?”, “İsyanın elebaşısı Seyyid Rıza’nın özelliği”, “Atatürk’ten Dersim halkına çağrı”, “Teslim bayrağı çekiliyor”, “Dersim İsyanı hakkında yabancı temsilcilerin raporları”, ” Canlı tanıkların dilinden”, (İliştiri: Sayın yazar bu bölümde, benim tam 40 yıllık can dostum olan eğitimci, gazeteci sevgili Günerkan Aydoğmuş’un ifadelerine de yer veriyor ki; Günerkan’ın tanıklığı, gerçeğin ta kendisidir), “Dersimlilerin zorunlu iskânı”, “ Korkunç bir iddia: Dersim soykırımı! “, ” Cumhuriyetin kuruluşunda Türk-Kürt kardeşliği “, ” Dersimliler Atatürk’ü neden çok seviyorlar? “, Ermeni-Kürtçülerin ortak düşmanı: Türkiye Cumhuriyeti”... Ve yörenin çocuğu olan Prof. Dr. Ramazan Demir’in eserindeki konu başlıkları bir bu kadar daha sürüp gidiyor...
Bu harika kitap Palme Yayınları ürünü. Esere yayınevinin 312 433 37 57 numaralı telefonundan ulaşabilirsiniz. Bu esere her Türk yurttaşının sahip olması gerekir diye düşünüyorum.
Yazımı, Sayın Demir’in; Kürtleri Türklük camiasından ayırmaya çalışanlara haklı öfkesinin sindiği sözleriyle bitiriyorum:
 “Türklerle Kürtlerin soy kardeşliği hakkında ortaya konulmuş orijinal tarihi belgeler ibret vericidir; ayrılıkçılara, bölücülere, açılımcılara, eksantrik yobazlara, her devrin paspası olan liboşlara, köşe kapıcısı döneklere, beynini ve yüreğini emperyalizmin emrine verenlere, kısaca herkese (Cengiz Özakıncı’nın Bütün Dünya’nın 2010 Şubat sayındaki yazısı)  iyi bir ders niteliğindedir.”
Haftaya buluşmak dileğiyle...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları