"Fırat'ın doğusuna Türk bayrağı ile geçeceğiz"

A+A-
Batuhan ÇOLAK

Meral Akşener'in MHP Genel Başkan adaylığını koyduktan sonra başlayan Anadolu Turu'nun son durağı Kilis oldu. Akşener'in programına Gaziantep Havalimanı'ndan başladık. Akşener uçaktan indikten sonra yoğun ilgiden otobüsüne ulaşması 30 dakikadan fazla sürdü.

Kilis merkezine gelinmesiyle birlikte araçla devam etmek mümkün olmadığı için araçlardan inerek kentin en merkezi noktası olan Cumhuriyet Caddesi'nde halkla buluşuldu. Akşener'i partililer dışında çok sayıda vatandaşın karşılaması 1 Haziran öncesinde Kilis'teki MHP coşkusunun kat be kat fazlasıydı. Bunu söyleyenler şu anki MHP'li yöneticiler.

Halkla buluşma sırasında dikkatimi en çok çeken nokta ise kadınların ve gençlerin ilgisiydi. Akşener'i görünce araçlarını yolun ortasında bırakıp kendisine dokunmak için koşanlar, dükkanlara davet eden esnaflar... Akşener hiç kimseyi kırmadı, tek tek vatandaşlarla kucaklaştı, fotoğraf çektirdi.

Yürekli kadına yürekli kadınlar gerek

Akşener'i karşılamak için Gaziantep'ten gelen bir Asena'nın söyledikleri ise çok çarpıcıydı. "Sokaklarda Akşener'i görünce çok sayıda vatandaş hiç çekinmeden bozkurt yapıyor. Bozkurt yapanların büyük bir çoğunluğu da kadın. Yürekli kadına yürekli kadınlar gerek. İşte bu kadınlar sayesinde iktidar olacağız."

Kilis Türk kenti olmaktan çıktı

Konuştuğumuz vatandaşlar siyasi iktidardan şikayetçi. Akşener'in Kilis için bir umut olduğunu vurguladılar. Nedenini sorduğumuzda "Kilis'in merkez nüfusu normalde 80 bin kişi... Alınan Suriyelilerin sayısı ise 200 bini aşmış durumda. Kilis Türk kenti olmaktan çıktı" cevabını verdiler.

Gelen Suriyeliler günlük 20-30 liraya çalıştıkları için binlerce Kilisli işsiz kalmış durumda. Kilis'in yerlisi başka kentlere gitmenin hesaplarını yapıyor. Kanla, canla alınan Kilis göz göre göre Suriyelilere teslim ediliyor. Kilis adım adım Türklüğünü kaybediyor ve bu işe bir an önce dur denilmesi gerekiyor.

Akşener ile oylar 4 katına çıkar

Akşener'in kente yaptığı ziyaretle ilgili esnafın da görüşlerini aldık. Mitingin yapıldığı çay bahçesinin işletmecisi, "Akşener'in kente geleceğinin duyulmasıyla birlikte özellikle AKP'li seçmende büyük bir umut doğdu. Çünkü alternatif arıyor insanlar ve yaşantılarından şikayetçiler. Kentin durumu ortada. Çevre illerimizde aynı durumda. Akşener gelirse benim gördüğüm sadece Kilis'te MHP'nin oyları 4 katına çıkar" ifadelerini kullandı.

Genel Merkez sanki bize düşman gibi bakıyor

Akşener'e eşlik edenler arasında yaklaşık 9 yıldır tanıdığım değerli dostum Kerim Bekan'la karşılaştım. MHP'nin Kilis Merkez ilçe Başkan yardımcısı olan Kerim, Çukurova Üniversitesi'nde okuduğu sırada Türk bayrağını korumak isterken saldırıya uğramıştı. Saldıran PKK'lılar olmasına rağmen okuldan atılmıştı. Üniversite döneminden tanıdığım Bekan, MHP Kilis'in merkez ilçe başkan yardımcısı olarak görevine devam ediyor. "Neden Akşener" diye sorduğumda söyledikleri son derece çarpıcıydı, "Genel merkez sanki bize düşmanız gibi bakıyor" ve ekliyor:

"Gencimiz iş bulamıyor, evlenecek aş bulamıyor. Buna bir devlet gücü şart. Bu devlet gücünü Devlet Bahçeli ile yakalayamayacağımız 1 Kasım seçimlerinden sonra anlaşıldı. Bize denildi ki 'git kardeşim Başbakan ol' ona bile yok dedik. Genel merkezden bize hep şu söylendi 'sizin bilmediğiniz şeyler var'... İyi de kardeşim biz neyi bilmiyoruz. Bize bir şey söyleyin biz de halka söyleyelim. Biz Devlet Bahçeli'yi halka anlatmakta zorlanıyoruz. 7 Haziran seçimlerimden sonra 1 milletvekili çıkardık. Bunun en büyük sebebi adayın çevresinin güçlü ve teşkilatın yüksek performansla çalışmasıydı. Ancak 1 Kasım'dan sonra diyecek sözümüz kalmadı. Tabanın fikrinin alınmaması, Genel Merkez'de oturan 5-6 kişinin kafasına göre sıralama yapması bizi bu noktalara getirdi. Tabanın sesine inatla kulak verilmiyor."

Bahçeli 5 Seçimdir gelmiyor

Akşener'i karşılayanlar arasında bulunan MHP Kilis Merkez ilçe Sekreteri Ali Kubilay'ın söyledikleri de son derece çarpıcı. Kubilay değişimin sadece MHP için değil Türkiye için büyük bir gereklilik olduğunu vurguluyor. Kubilay "Son 5 seçimdir Bahçeli Kilis'e adım atmadı. Yüzlerce defa Genel Merkez'e talepte bulunduk. 'Gaziantep'e uğradıktan sonra bize de gelin, en azından birini gönderin' dedik. Bırakın Bahçeli'yi, genel merkezden tek bir kişi gelmedi bize destek olmak için."

Akşener'in halka buluşması kent merkezindeki mitingle devam etti. Kalabalığın sığmadığı alanın çevresindeki çay bahçeleri de Akşener'i izlemek isteyenler tarafından dolduruldu.

Kürsüye "Başbakan Meral" sloganlarıyla çıkan Akşener, Kilis'in demografik yapısının değiştirilmesine tepki göstererek, "Biz iktidara geldiğimizde Kilis'i yeniden Türk şehri yapacağız Allah'ın izniyle. Böyle bir politika izlenmez. İç savaştan kaçan insanlar için tampon bir bölge yapardın, orada bu insanlara bakardın. Ama sınırlarından içeri alarak çok daha büyük bir sorun oluşturdular. Hemen gelen insanlara yazık hem de buranın vatandaşlarına yazık. Kayserili pazarlığı ile bu iş olmaz. Böyle bir ciddiyetsizlikle devlet yönetilmez" dedi.

İktidara da yüklendi

AKP'nin daha önce söylediği "Fırat'ın doğusuna geçemezler" sözünü hatırlatan Akşener, "Biz geldiğimizde Fırat'ın doğusuna Türk bayrağı ile geçeceğiz, bunu görecekler" demesi büyük alkış aldı. Davutoğlu'nun PKK ile ilgili "2013'ün mayısına dönerlerse yeniden oturur konuşuruz" sözlerini sert tepki gösteren Akşener, "Bu arkadaşlar her yaptığı hatayı 'kandırıldık' diye geçiştiriyorlar. Şimdi dertleri çözüm sürenini yeniden başlatmak, biz buna müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Konuşmasında Kurultay sürecine de değinen Akşener, "Önce hain olduk, sonra fitneci olduk, sonra başka insanların kontrol ettiği kişiler olduk. Ne derlerse desinler ne yalan atarlarsa atsınlar biz MHP'nin iktidar yolcuğunu başlatan insanlar olduk. 1100 imza toplasanız bile yok hükmündeymiş. Yapmayın, etmeyin dedik. Dinlemediler, zorla süreci mahkemeye taşıdılar. 8 Nisan günü çıkacak karar umarım ki ülkemize hayır getirir."

Genel Değerlendirme

Akşener'in Kilis ziyaretinin sadece Kilis'te değil, çevre illerde de büyük bir heyecan uyandırdığı görülüyor. Kilis'e komşu illerden binlerce vatandaş kente akın etmiş. Partilerin bu gibi toplantılarında genellikle küçük çaplı da olsa gerginlikler olur, özellikle de görevlilerle halk arasında. Akşener'in ziyaretinde ise son derece rahat geçtiğini gördüm. Herhangi bir taşkınlık, gerginlik olmadığı gibi insanların kol kola yürümesi çarpıcıydı. Akşener'in hedefinin MHP Genel Başkanlığından ziyade Başbakanlık olduğu net bir şekilde görülüyor. Konuşmasının büyük bir bölümünde de iktidar eleştirisi yapması bu durumu doğruluyor.

 

*

 

  • Yorumlar 13
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları