'Fırıldak Kubi'ye taş çıkartan bir aday...

İsrafil K.KUMBASAR

Seçime katılan partilerin milletvekili adaylarına şöyle bir göz attığınızda iki önemli karakterin karşınıza çıktığını görürsünüz:
1-) İlke, inanç ve ideoloji sahibi olanlar.
2-) Esen rüzgâra göre yön değiştirenler.
İkinci karakter sahipleri, ‘girdikleri kalıba’ göre anında şekil aldıkları için kolaylıkla fark edilemezler. Hiç ama hiç ‘renk’ vermezler, ‘azgın hırsız’ gibi ev sahiplerini bastırırlar, ‘zeytinyağı’ gibi hep su üzerinde kalmayı başarırlar.
Rüzgâr ‘farklı yönden’ esmeye başladığında ancak gerçek yüzlerini açığa
vururlar.
Bir ‘fırıldak’ gibi dön baba dönerler.
Tıpkı Naif Alibeyoğlu gibi.
Naif Alibeyoğlu da kim mi? Hani şu CHP yönetiminin koskoca Kars’ta bir tane adam bulamayıp, ‘bulunmaz Hint kumaşı’misali sıkı sıkıya sarıldığı zat.
Kars’ta her dönem etkin olmayı başaran Alibeyoğlu’nun sırrını, kendisini yakından tanıyan bir arkadaşı aynen şöyle açıklıyor:
- “Havayı çok iyi kokluyor. Hiçbir ilkeye önem vermiyor. Konjonktür neyi gerektiriyorsa öyle davranıyor. Tam anlamıyla bir oportünist. Makyavel’i iyi okuduğu anlaşılıyor.”

***

Naif Alibeyoğlu, Türk siyasi hayatı hakkında araştırma yapanların üzerine ciltler dolusu tezler yazabileceği çok ilginç bir siyasi kişilik.
12 Eylül öncesinde Kars Ülkü Ocakları’nın kuruluşunda görev alıyor.
12 Eylül sonrasında aynı isim, bölücü terör örgütünün siyasi uzantısı olan HADEP İl Teşkilatı’nın kurucuları arasında görülüyor.
1999 yılında Anavatan Partisi’nden belediye başkanı adayı oluyor. Bölücü çevrelerin de desteğiyle kazanıyor.
2002 yılında AKP’ye geçiş yapıyor. 2004 yılında AKP tarafından belediye başkanlığına aday gösteriliyor ve seçiliyor.
25 Aralık 2008 tarihinde, yandaşlarına çok büyük rantlar sağladığının ortaya çıkması üzerine, vatandaşlardan gelen büyük tepkiler üzerine AKP’den ihraç ediliyor.
29 Mart 2009 yerel seçimlerinde bu kez CHP’den belediye başkanlığına aday gösteriliyor, fakat kaybediyor.
Aynı kişi şu anda CHP’nin Kars listesinde 1’inci sıra milletvekili adayı.
Güler misin, ağlar mısın?

***

Ama o, öyle sıradan bir siyasi kişilik olmanın ötesinde bir ‘aktivist’.
“Ermenistan sınırı açılsın” lobisinin perde arkasına şöyle bir göz attığınızda direkt karşınıza aynı tanıdık isim çıkıyor:
Naif Alibeyoğlu.
Tayyip Erdoğan’ın ‘ucube’ diye nitelendirerek yıktırdığı Timurpaşa Tabyası üzerindeki malum heykelin yapımına, Naif Alibeyoğlu’in AKP’den belediye başkanlığına seçildiği dönemde başlandı.
 “Ermenistan’ı mazlum, Türkiye’yi ona el uzatıp özür dileyen bir katliamcı”  gibi gösteren ‘sözde insanlık anıtı’ için harcanan paranın önemli bir bölümünün Ermeni Diasporası tarafından karşılandığı iddia ediliyor.
Alibeyoğlu, kendilerine ‘aydın’ sıfatı yakıştıran bir takım kişileri Kars’ta toplayarak, yıkıma karşı ‘uluslararası kampanya’ başlatmak istedi, ama başarılı olamadı.
Minik kuşun bize ulaştırdığı bilgilere göre, Alibeyoğlu’nun eşi, Ermenistan’da kurulu şirketler aracılığıyla ticarete soyunmuş bulunuyor.
Sınır açılınca köşeyi dönecek.

***

Şimdi, şu iki soru cevabını bekliyor:
1-) Naif Alibeyoğlu’in 1’inci sıradan milletvekili adayı yerleştirilmesinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in herhangi bir özel talebi olmuş mudur? Gürsel Tekin ile Naif Alibeyoğlu arasında herhangi bir ‘ticari ortaklık’ mevcut mudur?
3-) Naif Alibeyoğlu, milletvekili seçilip Meclis’e adım attığında ‘Ermenistan sınırının açılması’ yönünde yürüttüğü kampanyalara kaldığı yerden devam edecek midir?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş