Fransa ve Türkiye

A+A-
Burhan AYERİ

Millî Günü'nde vurulacağı istihbaratını aldı. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu temsilciliklerindeki kutlamaları iptal etti. Üstelik bunları ne zaman açacağını ilan etmeden kapattı. Turizm başkenti Nice'deki "kamyonlu eylem"i atladı. Terör çeşitleri içinde bir ilk olan saldırı literatürdeki yerini aldı. Kim ne derse desin, Lübnan, Suriye ve Irak öncelikli bayrak gezdiren Fransız istihbaratı sınıfta kaldı. Eski sömürgelerinden futbolcu avlamadaki başarıyı kendi bünyesinde gösteremedi. Ölü ele geçirilen kamyonu kullananın Tunus doğumlu olması tek şüphe çekicilik. Suriye'deki IŞİD militanlarının en önemli ülkesi Tunus. Daha önceki benzeşen eylemleri gerçekleştirenlerle ortak kayıt; uyuşturucu kullanımı. 90 kilometre hızla koca TIR'ı çoluk çocuk ayırt etmeden kalabalıkların üstüne sürmek başka kimin ürünü olabilir. 6 milyonun üstünde Mağrip kökenli -Kuzey Afrika- vatandaşı bulunan Fransa'nın işi iyice zorlaştı. Türkiye'nin gelecekteki konumunu onlarda görmeliyiz. Yol Geçen Hanı'na dönen sınırlarımızdan girenleri enterne etmek artık mümkün değil. İlave olarak yakında "vatandaşlık hakkı" da bol kepçe dağıtılacak. Temenni anlaşılmasın ama, ülkemizde de her an Nice tipi eylemlere hazırlıklı olmalıyız. TIR'ın içinde bulunan silah, bomba ve mühimmatın tek kişi tarafından temini ve yüklenmesi mümkün mü? Yakın gelecekte kalabalıklara hatta Başkanlık Sarayı'na taarruz helikopteriyle saldırıldığı haberi kimseye sürpriz olmasın. Türkiye'ye düşen her zamankinden daha dikkatli davranmak. Öncelik turistik yerlere verilmeli. Güneş, sıcak ve hoş bayanlar istihbaratımızı gevşetmemeli. Krizdeki sektöre yeni yeni "hayat öpücüğü" verildiğini daima hatırlayalım.

Akşener

MHP'nin başkanlık yarışına soyunan önemli ismi Meral Akşener'i bu kez CNNTÜRK'te izledik. "Mahşerin Dört Atlısı" diyeceğim parti içi muhalefetin en dikkat çekeni konumuna geçen Meral Bacı kullandığı kelimeleri "kılı kırk yararak" seçti. Bence, laflarını bu kadar süzgeçten geçirmesine gerek yoktu. MHP'deki mevcut yönetim, onu er geç partiden ihraç etmeye kararlı. 21. Yüzyıl'ın Ebu Leheb'i Semih Yalçın'ın yönlendirdiği siyasi oluşumdan başka ne beklenebilir? Kamuoyu yoklamalarının %25'lerin üstünde gösterdiği Akşener'in yolunu kesmek isteyenler arasında iktidar da yer almakta. Ellerindeki tüm imkanları Devlet Bahçeli'yi ayakta tutmak için kullanıyorlar. Meral Akşener'in örneklediği yasa dışılıkları artık bütün Türkiye öğrendi. Yaşananlar için rahatlıkla "mini Ergenekon senaryosu" diyebiliriz.

***

NOT: "İlle de spor yaz" diyen okurlarıma cevap vermek istiyorum. Başta futbol, sporun her dalını izlemeyi ve kaleme almayı seviyorum. Aslında 45 yıl önce spor servisinden haber merkezine alınışım zorla oldu. Hocaların hocası Mithat Perin'in "gel buraya" deyip koluma girişi ve yazı işlerine götürüşüne itiraz şansım olamazdı. Bu köşede her gün olmasa bile sıkça spor göndermesi yapacağız. Mesela; Beyaz TV'nin Osmanlıspor'un -patronları aynı- UEFA maçını yayınlamasını beğendik. İlkti ve bir dahakinde daha başarılı olacaklarına eminiz.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları