"Fransız" Müslümanlar(!)

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Çok güzel söyledi:

- Müslümanlar olarak üstesinden gelmemiz gereken sorunların başında mezhepçilik fitnesi geliyor, ırkçılık fitnesi geliyor. Her zaman ifade ettiğim gibi benim dinim Sünnilik de değildir Şiilik de değildir, benim dinim İslam'dır...

***

Güzel dedi demesine de...

Öyleyse;

* "Sünniliğin dışındaki marjinal inanışlar" neydi?

* "O cemevi bir ucube olarak yapıldı orada" deyip yıktırmak neydi?

* "Cümbüşhane" neydi?

* Her fırsatta Hacı Bektaş'ın karşısına Mevlana'yı dikmek neydi?

* "Çorum'un kahramanı Ebussuud'dur" neydi?

* "Cemevleri terörist yuvası" neydi?

* Ne evlat acısını, ne kardeş acısını anlamaya tenezzül etmeden(!), ay-yıldızlı al bayrağa sarılı bir şehit cenazesinin ardından "helal olsun"dan gayrısı düşmezken geçtim Müslümanı; insan olana o "Yarbay Alevi" çiğliği neydi?

* Madımak katliamının gözü dönmüş, sapkın katillerinin zaman aşımı bahanesiyle cezasız kalmasına "hayırlı olsun" neydi?

* Avuç içi kadar kalmış Berkin'i, Ali İsmail'i kabirlerinde terörize etmek; gererek, iterek, "öteki"likten başka bir sığınabilecekleri bütün alanları kilitleyerek ailelerini, sevenlerini, hakikaten de terörize gruplara mahkûm etmek sonunda; neydi?

* Gezi'yi "Alevi ayaklanması" ilan etmek neydi ve hiç kafa yormamak neden, niçin, nasıl; o gaz fişekleri, plastik mermilerle ölen çocukların, gençlerin tümünün "tesadüfen" Alevi oluşuna, hiç işkillenme ihtiyacı duymamak -müstahaktır diye belki(!)- neydi?

* Tokat Erbaa'daki Keçeci Baba Türbesi'ni camiye çevirtmek, Çorum Osmancık'taki Koyun Baba Türbesi'ni Kur'an Kursu'na tahsis etmek, köyündeki dergahın camiye çevrilmesine itiraz eden köylüleri "Müslüman Türkiye'de ezanı mı susturmak istiyorsunuz. Ben o zaman sizin Müslümanlığınızdan şüphe ederim" diye azarlamak, hedef göstermek, kendi döneminde "Alevi köylerine 100 tane cami yaptırmak"la övünen kafayı himaye etmek neydi?

* "Bütün Alevi kadınları o......dur" rezilliğini ibret olacak şekilde cezalandırmamak ve emsal sapık fikirlilere yol vermek adeta; neydi?

* "Reyhanlı'da 53 Sünni vatandaşımız şehit edildi" neydi?

* "Camileri ahır yaptılar" diye saldırıp dururken mesela CHP'ye; İstanbul'un göbeğinde Caferi camilerinin yakılmasına kör, sağır, dilsiz kalmak neydi?

* "- Biliyorsunuz Bay Kemal bir Alevidir!

-              Yuuuuuuuhhhhhh!" neydi?

* Etiyopya'dan Fildişi Sahillerine, Malezya'dan Endonezya'da ermediği yer kalmayan o "şefkat eli"nizin burnunuzun dibindeki Telafer'e, Kerkük'e ulaşamaması neydi?

* Depremden, sele her bir fenalığın arasını sarmaya talip olup da namuslarına Haçlı namlusu dayanmış "Şii" Türkmen kadınların feryatlarından ürpermemek, onları çekip almamak neydi zalimlerin pençelerinin arasından?

* Tapu kayıtları silinirken, mezarlıkları dümdüz edilirken, kütüphaneleri, bin yıllık abide eserleri; velhasıl "kimlik belgeleri" yok edilirken Şii Türkmenlerin, onların hafızasızlaştırılmasını, vatansızlaştırılmasını öylece izlemek neydi?

* Irak Türkmenleri nasıl "Sünni bölgelerden Şii bölgelere yapılan atışlarla" birbirlerini boğazlar hale geldi, bu fitne nasıl girdi işgal altında ve yüreği bir atan milletin arasına?

* Benim hiç aklıma gelmez insanlara nerelisin, nesin, kimdensin diye sormak o yüzden bilmiyorum; ama bu zinhar mezhepçi olmayan bakış açısına göre bu ülkenin 81 ilinde birçok Alevi vardır, bine yakın ilçesinde yüzlerce Alevi kaymakam vardır, Alevi Emniyet Müdürleri, komutanlar vardır, kalmıştır, var olmalıdır herhalde; var mı? Ve yoksa bu "var olmama", "yok sayılma" haline ne demeli?

***

İtiraf edeyim, Polyanna'dan hallice bir saflık çökebiliyor üzerime bazen... İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi'nde atılan tutulan o yüksek, ideal İslam anlayışının pratikte karşılığı olup olmadığını -en azından kendi ülkemiz sınırları içinde- sorgularken, konuşmalardan birinin simultane tercümesinde bir ifade tırmaladığı kulağımı:

- Majesteleri!..

Başbakan, Cumhurbaşkanı, Devlet Başkanı, Kral, Şeyh, Emir bilmem ne; son tahlilde her biri kendisini "İslam'ın lideri" varsayan bu zümrenin/bu zümreye dahil kimilerinin "Majesteleri" diye selamlanması bile gösterge;

İstedikleri kadar kendilerini "halifelik" makamına yakıştırsınlar; gerçekte mensubu oldukları inanca bu kadar "Fransızlar"!

  • Yorumlar 23
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları