G- 8, Orta Doğu ve AKP

A+A-
Haydar ÇAKMAK

1973 Arap-İsrail savaşında başta ABD olmak üzere batılı ülkelerin  İsrail’e destekleri nedeniyle Araplar, petrol ambargosu uygulamışlardır. En çok petrol tüketen ve en çok zarar gören en büyük Batılı beş sanayi ülkesi Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Almanya, İngiltere ve Fransa, 1974 yılında Washington’da toplanmışlardır. Aynı yıl içerisinde petrol ambargosu ve onun getirdiği krizi üst düzey yetkililerin soğuk savaş döneminde hem Doğu Bloku’nda hem de Doğu Bloku’nda yanlış anlamaları önlemek için Beyaz Saray kütüphanesini kullanarak bir dizi toplantılar düzenlemişler ve bu nedenle de o tarihte “Kütüphane Grubu - Library Group” olarak anılmıştır. Bu toplantıların sonunda devlet ve hükümet başkanları zirvesi yapılmasına karar verilmiş ve İtalya’nın da davet edilmesi ile G-6 olarak 15-17 Kasım 1975’de Fransa da Château de Rambouillet’de ilk zirve yapılmıştır. 1976’da Kanada, 1977’de Avrupa Birliği gözlemci statüsüne kavuşmuştur. 1994 yılından itibaren Rusya Federasyon G7+1 formülüyle zirvelere katılmış ve 1997’den itibaren tam üye olmuştur, böylece G-8 oluşmuştur.
Çin ve İspanya’nın da kısa bir süre sonra üye olması beklenmektedir. G-8 dünya ekonomik, politik ve finans sorunları başta olmak üzere diğer bütün küresel sorunları ele alan ve kendi ulusal çıkarları başta olmak üzere kapitalist sistemin devamı için yönlendirici karar ve tedbirler alırlar. Bu sekiz ülke dünya gayri safi üretiminin % 58’ini üretmektedir. Dünya nüfusunun %13.1’ine sahipler. Dolaysıyla küresel sorunlara karşı kayıtsız kalmaları mümkün değildir. Fransa’da 26-27 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleşen bu son zirvede yine ekonomik konuların yanında bizi de yakından ilgilendiren ‘Arap Baharı’ olarak adlandırılan olayları ve özellikle de Libya ve Suriye görüşülmüştür.
Zirvenin sonunda yapılan ortak deklarasyonda ve Batı basınının kulislerden elde ettiği bilgilere göre G-8 liderleri; Kaddafi’nin meşruiyetini kaybettiğini, halkının güvenliğini tehlikeye düşürdüğünü demokrat ve özgür Libya’da geleceğinin olamayacağını dolayısıyla Libya’yı terk etmesi gerektiğini belirtmişlerdir. 19 Mart’tan bu tarafa devam eden Batı saldırılarının Kaddafi gidinceye kadar devam edeceğinin altını çizmişlerdir. Rusya, Kaddafi ile arabuluculuk yapabileceğini belirtmiş ve anlaşılan diğerleri de kabul etmiştir. Fransa, Suriye’ye verdiği desteği çekeceğinin sinyalini vermiş ve Suriye yönetiminin derhal halkın isteklerini yerine getirmesini talep etmişlerdir.  Görüldüğü kadarıyla Suriye’ye Rusya’nın hatırı için bir şans daha verme kararı alınmıştır. Zira Rusya, sadık dostları Suriye yönetimini kurtarmak istemektedir. Oğul Esad akıllı davranırsa bir süreliğine de olsa yakayı kurtarabilir.Liderler Mısır ve Tunus’un geçici başbakanları Aziz Ahmet Şeref ve Beji Kaid Essebsi ile öğle yemeği yemişler ve 2013’e kadar 20 milyar dolar yardım vaadinde bulunmuşlardır. Sorun yaşayan diğer Orta Doğu ülkelerine de 40 milyar dolar yardım sözü vermişlerdir. Liderler ABD Başkanı Obama’nın 19 Mayıs’ta yaptığı konuşmaya katıldıklarını ve destek vereceklerini belirtmişlerdir. Yani Obama kalıcı bir barış için İsrail’in 1967 öncesi sınırlarına çekilmesi gerektiğini söylemiştir. Bilindiği gibi 1967’den beri bütün ABD başkanları Orta Doğu ile ilgili önemli uluslararası toplantılar öncesi bu deklarasyonu yaparlar Avrupalılar da destek verdiklerini duyururlar.
Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve yandaş basın mensupları AKP’nin ve Erdoğan’ın Orta Doğu’da uygulayıcı değil yönlendirici rol oynadığını, oynayıcı değil oyun kuran ülke ve kişi olduklarını böbürlenerek büyük bir başarı öyküsü olarak anlatıp duruyorlardı; ne oldu acaba bu istisnai parti, istisnai başbakan ve istisnai dışişleri bakanının mucizevi maharetlerine. Oyun kuran bu yiğitler, imtiyazlı bölge için alınan kararlarda hangi rolü oynuyorlar bilmek istiyoruz. 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları