Gafletin, ihanetin km taşları

A+A-
Altemur KILIÇ

Bu yazıyı yazmaya başlarken, sevgili İlhan Seçuk’un, vefat haberi geldi... İnanın ağzımdan ilk dökülen sözler,  “Darısı başıma”  oldu... İlhan, ölmekle son yıllarda geçirdiği manevi, maddi ve sağlık acılarından kurtuldu... Ama, muhakak, gözleri arkada gitti! O hiç kuşkuz rahmetli Türkan Saylan gibi bir “Ergenekon”  şehidididir. Güneydoğu’da verilen şehitler kadar azizdir.
Yunus Nadi’nin “Cumhuriyet” gazetesi TC’nin kalelerinden biriydi... İlhan Seçuk’un  “Cumhuriyet” i de öyle... Ve inanıyorum ki öyle olmakta da devam edecek! Şu sırada, Cumhuriyet’in ve yazarlarının, işlevleri göreceli. Yunus Nadi’nin, Mustafa Kemal’in yanında verdiği mücadelden hiç farklı değil... Bütün  “Cumhuriyetçilere”  “Sıkı durun, devam edin”  diyorum! Atatürk’ün Cumhuriyeti, şimdiye kadar, olmadığı kadar tehlikde. Ve şu sırada, Atatürk’ün, Mustafa Kemal’in makam ve mevkilerinde de bu tehlikeyle başa çıkmaya bilgi ve kapasiteleri el vermeyen politikacılar ve “Ali Kemalleri” aratan yalakalar.

Gaflet
Bazı gazeteleri okuyorum, TV dinliyorum; bu zevat, ya gafletten, ya da ihanetten asıl tehlikenin özünü hâlâ ya anlamamışlar... Ya da görmüyorlar ve “teferruatla” uğraşıyorlar. TSK’dan ordusundan, düşman ordusundan fazla korkuyor, bozgunculuk yapıyorlar.

Zirve
Bu satırları yazarken Ankara’da gene güvenlik zievesi yapılıyormuş ki “olay”  doğru teşhis etmeli ve gereken stratejiiler tespit edilmeli! Ama korkarım ki sonunda partiler arasındaki görüş farkları ortaya çıkacak ve “Terörle mücadele azim ve kararlıkla” devam edilecek klasik kararı çıkacak.
Bu böyle kabul edilince de yapılacak şey belli:
Ben açık söylemeliyim: Güneydoğudaki vatandaşlarımzızn acıları ve halklarına kayıtsız kalınamaz.....Ama Türkiye’nin her yöresindeki insanlarımızın hak ve ihtşyaçları kadar! Hakkari’deki vatandaşımızla Kastamonu’daki vatandaşımız arasında imtiyaz farkı yok... Eğer onlar dağa çıkmıyorlasa PKK neden çıkıyor?

Açılım
Eğer, bu ülkenin Başbakanı, hala “Büyük Kürdistan ” vakıasını anlamamışsa, ayrıntılara dalmışsa - ve de, muhalefetin “Anayasa Paketine” karşı, PKK ve DTP ilke cephe kurduğuna söylüyor ve buna inanmışsa ve daha da vahimi, TSK’ne karşı, “Ergenekon Kapsamında” suçsuz insanların tahliye edilmelerine feveran ediyorsa, Erdoğan’ın ve İktidarının, bu sorunu, radikal olarak çözmeye, ne iradesi, ne de bilgisi vardır!

Acı skor
2009 yılında açılımı başlatırken  “Açılım başladı çatışma bitti”  demişti Şimdi  “skora”  bakın; Açılım ilan edileli beri, 130 şehit... AKP’nin iktidar yıllarında 800 şehit! Kimse, bu şehitlerin ve PKK’nın, Karadeniz sahillerine kadar inmesinin, TSK’nin ihmalleri ve bazı fesat sahiplerine göre de, kasıtları yüzünden olduğunu söylemesin. Açılım PKK’yı  azdırdı... Asıl suçlu ve sorumlu, TSK’nin vesayeti altından kurtulmakla övünen AKP iktidarıdır. Ve nihayet bu iktidar bıçak sırtında, çünkü bıçak milletin kemiğine dayandı!
Nihayet, açık yüreklikle, Genelkurmayın son bildirisini, tatmin edici ve güven arttırıcı bulmadım... Daha somut bir şeyler bekledim.
Gönül isterdi ki bu mücadelenin nasıl nasıl devam edeceğini ve asıl hedefın ne olduğu açıkça söylense...
Orgeneral Başbuğ OHAL ilan edilmesine gerek görmemiş... Haddim olmayarak derim ki; Acıdır söylemesi böyle giderse sadece Güneydogu’da değıl bütün ülkede sıkıyönetim ilan edilmesi gerekebilir. Mustafa Kemal, Hattı müdafaa yoktur ve sathı müdafaa vardır demiş... Karakollarda saldırı beklemek, askerlerimizi orada hedef yaparak beklemek yerine artık yeni yöntemlere ihtiyaç olduğu anlaşılıyor.
Bana internette mesajlar gelıyor: “TSK AKP’nin vesayeti altına mı girdi” şeklinde. Daha da acısı, 30 Ağustos hakkında kuşkular var... Ben yüksek komuta heyeti değişse de, TSK, aynı kararlılıkla- hatta daha büyük bir şevkle- bu savaşı da, İktidara rağmen, kazanacaktır! Kimse yeni bir  “Hilmi Özkök”  beklemesin!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları