Gakkoşların Kosova seferi

A+A-
Mevlüt Uluğtekin YILMAZ

Elazığ kentimiz, son altı ay içinde çok büyük kültür, sanat projelerini yaşama geçirdi. Şubat’ta “Elazığ-Bakü Kültür, Sanat Buluşması”yla tarihe anlamlı bir not düşürdü. Mayıs’ta Ankara’da üç bin kişilik Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi’nde; Bakü, Kerkük, Elazığ ve Şanlıurfa’dan katılan sanatçılarla; Kafkas, Anadolu ve Irak coğrafyasındaki ‘Türk kültür birliği’ni müzik diliyle dünyaya duyurdu. Haziran ayında ise o görkemli “Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları” etkinliğini gerçekleştirdi...
Elazığ ilimiz geçtiğimiz Temmuz ayında da Balkanlardan; Kosova’dan seslendi dünyaya!
Bu ulu kent; Valilik, Belediye, Üniversite, sivil toplum önderleri, yazarlar ve sanatçılarıyla Türkiye’mizin o sımsıcak sevgisini, 23-25 Temmuz günlerinde “Elazığ, Piriştina, Prizren, Mamuşa Kültür Sanat Buluşması”yla Kosova’ya taşıdı.
Kosova’da sadece kültür-sanat etkinliğinin rüzgârı esmedi. Kosova Mamuşa Belediyesi ile Elazığ Belediyesi arasında “Kardeşlik ve İşbirliği Protokolü”de imzalandı.
Bu tarihî etkinliğe katılan 32 kişiden bazılarının adları şöyle: Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Elazığ Valiliği Özel Kalem Müdürü Mustafa Metin, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Nuri Önal, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Gökçe, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Zeki Kılıççı, Elazığ Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Kutlu, RTÜK Diyarbakır Bölge Müdürü Erhan Esmeray, Elazığ Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk, Elazığ Belediyesi Kültür Müdürü Mustafa Ayık, Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Servet Kabaklı, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Deliömeroğlu, Fırat Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Beşir Aşan, Koro Şefi Dr. Mehmet Özbek, ses sanatçıları ve yazarlar... Ve elbette, etkinliğin adeta ‘beyni’olan Şener Bulut!
Kosova’da Türk çoğunluğu barındıran Mamuşa’nın Belediye Başkanı Sayın Arif Bütüç’ten telefonla aldığım bilgiler, etkinliğin görkemini ortaya koyuyor. Kardeşlik belgesinin imzası sırasında Arif Bütüç’ün “Aynı çınarın evlatlarıyız. Bizlerin dini, dili birdir.” sözleri; Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu’nun aynı içerikteki konuşmaları Kosovalı Türklerin belleğinden elbette hiç silinmeyecek.
Türk heyetinin Mamuşa, Piriştina ve Prizren’deki temasları, verilen ortak konserler; sevgi ve dostluk mayalı sohbetler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne olan gönül bağlarını kuşkusuz daha da güçlendirecek. Heyetimizin, Şehit Sultan Murat Han Türbesi’ne ve Kosova Türk Taburu’na yaptığı ziyaret ise anlamlı bir vatan selamı!
Size, Mamuşa Belediye Başkanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Başkan Yardımcısı Sayın Arif Bütüç’ten söz etmeliyim. Sayın Bütüç; çok çalışkan, çok yetenekli aydın bir yönetici. Arif Bütüç’ün varlığını, sadece Türkler için değil; tüm Kosovalılar için bir kazanç olarak görüyorum.
Elazığ’ın birbiri ardına böylesi ulu projeleri başarması ülkemiz adına gurur verici. Kuşkusuz bu başarı; kent yöneticilerinin (en başta Valimiz) sivil toplum önderlerinin ve Elazığlı aydınların  ‘ortak akıl’ üretmesiyle oluşuyor. Ne var ki, böylesi ulu etkinliklerin uygulama aşamasının sağlıklı olabilmesi için; gönüllü, yetenekli bir eşgüdüm (koordinasyon) lideri gerekli. Elazığ bu konuda da şanslı. Çünkü bu ilimizde sevgili Şener Bulut hiçbir çıkar gözetmeden 20 yıldır bıkmadan hizmet veriyor.
Türkiye’mizin yüz akı Elazığ; selam sana!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları