Gayler üzülmüş

A+A-
Arslan TEKİN

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki bölücü, yıkıcı faaliyetlere dair bir seri yazı yazdım. Başka şair yokmuş gibi inadına tartışmalı birinin, N. Hikmet Ran'ı öne çıkarmalarını ve eroin kullanılmasını öven bir "gay"in baş konuşmacı olarak davet edilmesini tenkit ettim.

Gayler, Boğaziçi'yle ilgili yazılarımda, bir cümleye takılmışlar. Bir gay bir mektup gönderdi. Aynen veriyorum. Açıklamam sonra:

"14.12.2015 tarihinde Yeniçağ Gazetesinde yayınlanan 'Boğaziçi Quo Vadis?' başlıklı yazınız hakkında yazıyorum bu maili. Yazınızın ortasında konuyla hiçbir alakası olmamasına rağmen "geyler" sözcüğünü kullanıyorsunuz, şu şekilde: 'Onların anladığı 'adem-i merkeziyetçilik' şu olsa gerek: Eski komünistler, gayler, PKK'lılar, Taşnakçılar, bölücüler, yıkıcılar... gelin, gelin! İstediğiniz gibi Türk'e küfredin, yakıp yıkın!"

Dünyanın her yerinde insan tarihinden beri var olan ve hatta diğer canlılarda da var olan bir cinsel yönelimi kendi algınıza göre Türk'e küfreden, yıkıcı ve bölücü dediğiniz insanlarla yan yana zikrediyorsunuz. İnsan varoluşu, yaratılışı ile ilgili olan eşcinselliğin, ideolojik konuların yanında bir işi yok. Eşcinsellik bir insan özelliğidir sadece.

LGBTİ hakları bir Boğaziçi değeridir. Eşcinseller ve transseksüeller, Türkiye'nin, insanımızın geleceği için okulumuzda bilim üretmektedir, araştırmalar yapmaktadır. Her şeyden önce LGBTİ bireylerin eğitim hakkı laik Türkiye Cumhuriyetinde de herkese tanındığı ölçüde, eşit olarak tanınır. Eşcinseller de bu milletin bir parçasıdır. Gelgelelim eşcinsel ve trans öğrenciler bazı köhne zihniyetli insanların baskısı yüzünden herkesten çok daha fazla zorlanmaktadır, bilim yapmaları engellenmeye çalışılmaktadır. Kendi gelecekleri için Boğaziçi'nde ve diğer üniversitelerde tırnaklarını kazıya kazıya okumaktadırlar. Okumayıp da ne yapmalarını tercih ederdiniz? Ve en az diğer öğrenciler kadar yetenekli ve başarılılar. Belki de şu an eşcinsel hocalarımızın yazdığı tarih kitapları raflarınızda ya da ürettiği bir ilacı çocuğunuza içiriyorsunuz. 'geyler...' diyerek küçümseyemezsiniz; ikimiz de eşit derecede insanız. Sizin konu ile ilgili gerçekten hiçbir ama hiçbir fikrinizin olmadığı çok açık. Kendinizi geliştirmezseniz terör örgütleri IŞİD'in ya da PKK'nın eşcinsellere yaklaşımı gibi çağ dışı bir yerden hayata bakarsınız. LGBTİ alanında çalışma yürüten çok sayıda kuruluş, bilim ve fikir insanının yayınları, çalışmaları mevcuttur. Kendinize bilimi, aklı yol gösterici alınız. Boğaziçi'nde okuyan ben ve benim gibi diğer eşcinsel, transseksüel öğrenciler her zaman sorularınızı cevaplamaya hazırız." (İsmi bende.)

 Yukarıda verilen cümlede geçen "gay"den kastım bir gay şairin, N. Hikmet Ran'la ilgili toplantıya katılması... Orada gay olduğu için "Niye katılıyor?" demiyorum. Eroine güzelleme dizdiği için, şair denemeyecek kadar kötü yazdığı için tenkit ediyorum. (Edebiyat kitabımda, başka gay şair ve yazarlar vardır; o şahıs yoktur.)

Şunu da kabul etmek gerekir: Bir zümreden toplumun kabulü oranında bahsedebiliriz ve tenkit etme hakkım da vardır. Yukarıdaki verilen cümlem konudan bağımsız düşünülürse, beni tenkitte haklılar. Genelleme yapmışım görünüyor. Yazının bütünü dikkate alındığında hedefimin gayler olmadığı anlaşılacaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları