Gazi Üniversitesi Rektörü Rıza Ayhan, neden hedef seçildi?

İsrafil K.KUMBASAR

Üniversitelerde yapılan rektör atamalarıyla ilgili tartışmalar, 57’nci Cumhuriyet Hükümeti döneminde, beş parti liderinin bir araya gelerek ‘tek aday’ olarak ismi üzerinde anlaştığı Ahmet Necdet Sezer’in Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasından sonra başladı.
9 Temmuz 2004 tarihinde kaleme aldığımız  “Bay Sezer’i makamına kim oturttu?” başlıklı yazıda aynen şöyle diyorduk:
 “Bay Sezer, nihayet ‘laikliği korumak ve kollamak’ adına, kendisinden beklenen son icraatını da gerçekleştirdi.
Üniversitelerdeki ‘Türk milliyetçisi’ kadrolara karşı ‘örtülü’ bir ‘tasfiye’ operasyonu başlattı.
YÖK tarafından kendisine gönderilen ‘rektör adayları’ listesinde bulunan ‘Türk milliyetçilerinin’ isimlerini bir kalemde çizip attı.
Seçimlerde ‘en yüksek oyu’ alan bazı üniversitelerdeki mevcut rektörlerin yerine, ‘daha düşük’ oy alan tartışmalı isimleri atadı.
Hele hele ‘fakülte’, ‘yüksekokul’ ve ‘öğrenci’ sayısı ile Türkiye’nin en büyük öğretim kurumlarından birisi olan Gazi Üniversitesi için yapılan ‘haksız’ atama, Bay Sezer’in ‘atamalarda’ esas aldığı kriterlerle ilgili kafalarda kuşkuların oluşmasına yol açtı.
Üniversitede sevilen ve sayılan bir isim olarak bilinen ve son seçimde öğretim üyelerinden tam ‘1064’ oy alan Rıza Ayhan’a ‘hakkı’ teslim edilerek yeniden görev verilmedi.
Yerine ancak ‘366’ oy alan Kadri Yamaç atandı.”

***

YÖK Disiplin Kurulu’nun 25.12.2002 tarihli kararı ile ‘intihalci’ olduğu belgelenen Prof. Dr. Kadri Yamaç, görevde kaldığı 4 yıllık süre içerisinde Gazi Üniversitesi’ni adeta bir ‘arpalık’ haline getirdi.
Göreve gelir gelmez yaptığı ilk iş, ‘Türk milliyetçisi/ülkücü’ olarak tanınan yöneticileri birer birer görevden alıp, yerlerine yine ‘kendi dünya görüşüne’ yakın isimleri atamak oldu.
Bazı öğrencilerin ‘sahte belge’ düzenlenerek, usülsüz bir şekilde yüksek lisans ve doktora programlarına alınmasına göz yumdu.
Üniversiteye ait araziler üzerinde birtakım haksız uygulamalara imza attı.
Üniversitede yapılan son rektörlük seçimlerinde, bu kez Kadri Yamaç 732, Rıza Ayhan 384, Hasan Biri 358, Eyüp Bedir 107, Haluk Tokuçoğlu 92, Sedat Demircan ise 22 oy aldı.
Prof. Dr. Kadri Yamaç’ın ismi hakkındaki iddialar nedeniyle YÖK tarafından Çankaya’ya gönderilen listeye konulmadı.
Çankaya’da oturan zat da, önünde ‘başka seçenek’ olmadığı için ‘mecburen’ birinci sıradaki Prof. Dr. Rıza Ayhan’ı tercih etti.

***

Siz eğer, bugün elinize geçen bir imkânı, ‘hak’ ve ‘hakkaniyete’ dayalı bir usul çerçevesinde değerlendirmek yerine, ‘kendi kafa yapınız’, ‘kendi ideolojik düşünceniz’ doğrultusunda kullanmaya kalkışırsanız, yarın bir başkası gelir, o imkânı ‘kendine’ yontmaya başlar.
Dün Bay Sezer’in yaptığı atamalara, ‘işlerine öyle geldiği’ için hiçbir tepki göstermeyenler, bugün her nedense ‘aynı mantık’ çerçevesinde hareket eden Bay Gül’ün tercihlerine karşı çıkıyorlar.
Prof. Kadri Yamaç’ın safdışı bırakılmasını içlerine sindiremeyenler, Abdullah Gül tarafından Gazi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Rıza Ayhan’a karşı adeta ‘üstü örtülü’ bir savaş açtılar.
Prof. Dr. Rıza Ayhan, güya göreve geldikten sonra katıldığı ilk üniversite yönetim kurulu toplantısında dekanlara şöyle gözdağı vermiş:
- “Anlamayan dekana anlatmasını biliriz. Bir sarı zarf gönderir, soruşturma açar, o dekanın burnunu sürteriz. Hani bir söz vardır: Nush ile uslanmayanın hakkı kötektir.”
Peki iddiayı ortaya atan ‘sağlam’ kaynak kimler?
Eski rektör Kadri Yamaç’ın atadığı isimler.

***

Bay Abdullah Gül’ün bugüne kadar yaptığı olumlu tek icraat varsa, o da Prof. Dr. Rıza Ayhan’ı yeniden rektör atamasıdır.
Yapılan sadece, bir zamanlar Bay Ahmet Necdet Sezer tarafından yapılan bir ‘haksızlığın’ düzeltilmesinden ibarettir.
Prof. Dr. Rıza Ayhan’ın, aleyhinde koparılan kuru-sıkı yaygaralara aldırmadan, kısa zamanda bütün tortuları temizleyip, Gazi Üniversitesi’ni yeniden ‘asli kimliğine’ kavuşturacağına inancımız tamdır.
İnşallah yanılmayız.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş