Gazze dolmuşuna taze yolcu aranıyor

İsrafil K.KUMBASAR

İsrail’in, Gazze’ye saldırı başlattığı saatlerde bir gözümüz sanalağdaki haber sitelerinde, bir kulağımız ise televizyondaki haber kanallarında.
BBC ve CNN peş peşe altyazı geçiyor:
- “Obama, Erdoğan ile görüştü”
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes’in açıklamaları dikkate alındığında, arif olanlar için ‘kozmik’ görüşmenin içeriğinin ne olduğunu herhalde artık anlatmaya gerek yok:
- “BOP Eşbaşkanı olarak derhal üzerine düşen görevi yerine getir. Roket saldırılarını durdurması için Hamas’a baskı yap.”
Defalarca yaşamış olduğumuz onca benzer tecrübeye rağmen, herkes gibi yine saf saf  “Acaba büyüğümüz bu sefer ne yapacak”  diye merak ediyoruz.
Sabah televizyonu açtığımızda bir de ne görelim, daha tan yerinin ağarmasını bile beklemeden Mısır’a uçuvermiş.

 

***

 

BOP Eş Başkanı Tayyip Erdoğan, aldığı yeni sefer görev emri çerçevesinde Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile birlikte Hamas’ı İsrail tarafından dayatılan ‘yeni ateşkes anlaşmasına’ ikna etmek için çok yoğun bir faaliyete girişiyor.
Bir taraftan, ikna odalarında Hamas ileri gelenlerini  “Aman aklınızı başınıza alın, yoksa sonunuz çok kötü olur” diye korkutmaya çalışıyor.
Diğer taraftan, sokaktaki insanların gazını alabilmek için yine o eski tanıdık ‘hitabet sanatını’ konuşturmaya başlıyor:
- “Her seçim öncesinde bunu yapıyorsunuz. 2008’de Gazze 1500 şehit verdi. Bilesin ki bugün 2008’in şartları yok. Hesabını iyi yap. Gazze’de yapılan katliamların hesabı sorulacak.”
Aynı saatlerde, Gazze topraklarındaki sivil hedeflere ölüm yağdıran İsrail savaş uçakları, 4’ü çocuk 12 kişiyi daha şehit ediyor.

 

***

 

İsrail, ‘fiili’ olarak icraat yapıyor, bizim ‘Davos Kahramanı’, ‘Dünya lideri’ ve de ‘Orta Doğu Sultanı’ ise, ‘hamaset’ nutukları ile vaziyeti kurtarmaya çalışıyor:
- “Egemen güçler nerede? Hiçbirinin ne yapıyorsun dediği yok. İsrail BM’nin tek bir kararına uymadı. Ama hiçbir yaptırım yok. Nerede adalet?”
Ama İsrail’de yayın yapan Haaretz gazetesi, manşetinde aynen şu haberi kullanıyor:
- “İsrail Başbakanı Natenyahu’yu arayan ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye Başbakanı Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Mursi’nin Hamas ile arabuluculuk yapmalarına şans tanımalarını istedi.”
Yine İsrail’in etkin gazetelerinden Jarussalem Post ise satır aralarında aynen şu habere yer veriyor:
- “Türkiye ve ABD, Mısır ve Katar ile birlikte ateşkes için çalışıyor. Erdoğan bir Hamas yetkilisini özel jetiyle Kahire’ye getirtti.”

 

***

 

16 bin yedek asker için sefer görev emri çıkaran İsrail, dayattığı 15 yıllık ateşkes anlaşmasının Hamas tarafından ‘koşulsuz bir şekilde’ kabul edilmemesi halinde yeni bir kara harekatına girişecek gibi gözüküyor.
Peki bizim Sultan hazretleri ne yapıyor?
 “İsrail’in savunma hakkına desteğimiz tam”  diye adeta İslam dünyası ile alay eden ABD Başkanı’na,  “O halde bizim de ablukanın kaldırılmasını isteyen Hamas’a desteğimiz tam”  bile diyemiyor.
Onun yerine ‘İsrail’in izni’ ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu, 9 Arap Dışişleri Bakanı’nı da yanına katarak Gazze’ye son bir ‘ikna turuna’ gönderiyor.
Bir Rus muhalefet lideri, Türkiye’nin içine düşürüldüğü vaziyeti bakın nasıl özetliyor:
- “Neden Türkler İslam dünyasında, Orta Doğu’da Batı’nın Truva Atı rolünü üstleniyor? Neden Türkler bunu yapıyor?”

 

***

 

Gazze, elbette sadece ‘Müslümanlar’ için değil, ‘vicdan sahibi’ olduğunu iddia eden her insan için sızlayan bir yaradır.
Ama ne yazık ki Gazze artık bir ‘ihtilaf’ aracı olmaktan çıkıp hem İsrail’deki hem de Türkiye’deki iktidarlar için ‘çok randımanlı’ bir seçim yatırım aracı haline geldi.
Tayyip Erdoğan, devlet kesesinden yemlenen cümle AKP taifesini Mavi Marmara gemisine doldurup yeni bir ‘Gazze seferine’ çıkar mı, bilemiyoruz.
Ama, hal ve hareketlerinden anlaşılacağı üzere, önümüzdeki yıl mahalli seçimler öncesinde Gazze’ye yeni bir ‘ek dolmuş seferi’ düzenleyeceği kesin gibi.
Eğer, millet ‘aklını’ başına toplayıp da  “Biz bu filmi daha önce çok gördük”  diye gaza gelmekten kaçınırsa ne ala.
Yok, yine ‘duygularına’ yenik düşüp de o dolmuşa binerse, işte o zaman vay Türkiye’nin haline.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş