"Gece yarısı ekspresi"

A+A-
Altemur KILIÇ

TBMM’de iktidar ve muhalefet milletvekilleri Fransa’nın “Soykırım” tasarısını kınamaktan başka hiçbir konuda ve milli meselede “maaşlarına zam” ve diğer “kıyaklar” , imtiyazlar hususunda oy birliği ile birleştikleri kadar anlaşamamışlar, birleşememişlerdi. Emekliler yıllardır intibak yasası beklerken, emekli vekillerin bir “gece yarısı ekspresi” operasyonuyla milletvekilleri emekli maaşlarını 8 bin liraya “terfi” ettirdiler...
Bağ-Kur emeklisi 450, SSK emeklisi 750, Emekli Sandığı emeklisi ise 840 lira maaş alırken, vekil emeklilerin 3-5 binden, 8 bin liraya çıkan maaşı öfke yarattı...
Emekli oldukları kuruma göre 3 ile 5 bin lira arasında maaş alan bakan ve milletvekillerinin emekli maaşları dört partinin ortak önergesiyle önce 5 bin 600 TL’ye, sonra da ikinci bir önergeyle 8 bin TL’ye çıkarıldı. Bütün milletvekilleri, BDP’liler dahil, canu gönülden “kabul” için hep birlikte ellerini kaldırdılar. Tam oy birliği var mıydı, bilmiyorum ama herhalde muhalif bir ses duyulmadı o salonda...
Şimdi, herhalde bu tepkiler üzerine AKP’li milletvekilleri ve bakanlardan bile muhalif sesler çıkıyor. CHP’li Emine Ülker Tarhan “Fahiş zamma karşı çıktık. Veto olmazsa düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne götürmeyi değerlendiriyoruz” demiş. AKP’li Bakan Ertuğrul Günay da “Milletvekili emekli maaşlarının artırılmasına ilişkin düzenlemeden doğrusu içim burkuldu” buyurmuş... Hemen akla “Bu zam kabul edilirken aklınız neredeydi” diye sormak geliyor.
Herhalde millet indinde ve ülke sathında büyük tepkiler var! Umut: Cumhurbaşkanı Gül’ün bu zammı veto etmesi... Tabii bu iktidar-muhalefet dayanışmasına karşı çıkmaya, hele şu sırada kendi mevkii söz konusu iken gücü yeterse!..

***


Bu “zam” aslında zurnanın zırt dediği son delik. Son zamanlarda milletvekillerine özel kırmızı plakalı otomobil, şoför tahsisi, danışmanların maaşlarına zam gibi âdeta milletvekilleri “saltanatını” gerçekleştiren başka “iyilikler” de yapılmıştı..
Bu “iyilikleri” , geniş imkânları ve zamları bizim milletvekilleri hak ediyorlar mı? Âfâkî bir soru: Kendilerine göre evet; hatta az bile!.. Geçim sıkıntısı çekiyorlar!.. Ama herhalde vatandaşlar bu konuda aynı fikirde değiller!
Bu zamlar, bu imtiyazlar çok önemli askeri ve sivil devlet görevlerinde bulunan, sorumlulukları daha ağır, dokunulmazlıkları da olmayan,  “Ergenekon” vb. iddialarla, her an töhmet altında bırakılan ve görevleri icabı canlarını fedaya hazır olanların maaş ve imkanlarıyla orantılı değil... Ve başka hiçbir ülkede parlamento üyelerinin, zamlardan önce maaş ve imkanlarının bu kadar yüksek olduğunu sanmıyorum!
Ama gene “helâl olsun” , afiyetle istifade etsinler. Fakat beni ve herkesin vicdanlarını rahatsız eden asıl husus “vicdansızlık” ... “Gece yarısı ekspresi” operasyonu, en hayati ülke sorunları, “terör” , Güneydoğu sorunu ve PKK hususunda birlik olamayan milletvekillerimizin kendi maaşlarına zamlar ve diğer “iyilikler” konusunda bu kadar birlik olabilmeleri!

***


Meclis’ten hızla geçen bu düzenlemeyle daha önce farklı oranlardaki maaşlar da eşitlenmiş oldu. Emekliye yüzde 3, vekillere yüzde 100!..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları