Gekas, Janko ve kongre!..

A+A-
Murat TAŞKIN

Halk arasındaki tabirle “Beleşe gelen” Gekas atıp, 2.5  milyon euroya getirilen Janko, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde yan gelip yatınca, bıçak da kemiği delmeye başladı ve zoraki de olsa Trabzonspor’da olağanüstü genel kurul kararı nihayet alındı.
Aslında, ister “görünen köy kılavuz istemez” deyin, isterseniz, “Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan bellidir.” Hiç fark etmez, gelinen bu nokta, bakana değil, görmesini bilene göre belliydi... Ama, takım tutmanın gönül işi, ancak o takımı yönetmenin ise akıl işi olduğunu unutanların içine düştükleri çıkmaz ve o çıkmazla daha da depreşen duygusallık, “ha bugün ha yarın” diyerek işi erteleye erteleye buralara kadar getirdi.
Doğru mu oldu? Hayır.. Bunca küfürlü söz, bu kulübe öyle veya böyle emek vermiş (ki Sadri Şener de bunlardan biridir) kişilere onca hakaret noktasına süreci taşımak iyi mi oldu? Hayır.. Taşınacağı belli mi idi? Kesinlikle..Çünkü, kadrodaki 11 yabancı için Trabzonspor sadece bir “para kazanma vasıtası” idi. Öyle de hareket ettiler. İyi veya kötü oynasınlar, hatta hiç oynamasınlar paralarını tıkır tıkır almadılar mı? Aldılar... Eee, “üzüm üzüme baka baka kararır” da boşuna denmediğine göre... Her gün yabancılarla yatıp kalkan yerliler de ne yapsın? Onlara benzemeye başladılar. Üstüne üstlük kötü yönetim, bir de buna ne yaptığını bilmeyen (tezahüratı bile beceremeyen) taraftarı ekleyin... Bu kadar olumsuz tablodan çıksa çıksa, bana göre “yıkılıp yeniden inşaa olmak” yani devrim yaşamak için kongre kararı çıkmalıydı... Çıktı da...
Şimdi, Trabzon ve O’nun en büyük markası olan Trabzonspor için, herkes eteğindeki taşları dökerek değil, bana göre eteğinde taş bulunanlar bir kenara konarak, hiç yıpranmamış insanlarla yola çıkma zamanı gelmiştir. Bu kongre süreci böyle algılanmalı ve ona göre bir yönetim oluşturulmalıdır. Tabii ki, futbol ile yatıp onunla kalkan Trabzon’da, “Hiç bu işin çirkef tarafına bulaşmamışı nereden bulacağız?” sorusu gündeme gelecektir. Onun cevabı da, önemli kısmı dışarıdan olmak kaydıyla, azaltılacak bir yönetim kurulu üyesi sayısıyla vardır.
İşte, Gekas’ın attığı gol ile başlayan, yan gelip yatan Janko ile heba olan milyonları hatırlatan Trabzonspor’da varılan kongre noktasının özet hikayesi budur..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları