Gençlerimiz neden eğitimsiz ve işsiz kaldı?

A+A-
Esfender KORKMAZ

Türkiye genç nüfusa sahiptir… Ancak genç nüfus arasında  işsizlik oranı yüksektir. Eylül 2015   sonu TÜİK göstergelerine göre Türkiye de ortalama işsizlik oranı yüzde 10.3 'dur. Ancak aynı göstergelere göre, 15-24 yaş gurubu olarak  gençlerde işsizlik oranı yüzde 18.5'tir. 

İş aramayan işsizleri de katarsak Eylül ayında fiili işsizlik oranı yüzde 16.15 oluyor. İş aramayan  işsizlerin yaş gurubuna göre bir ayırımı yapılmıyor.  Ancak, açıklanan işsizlik oranı ile fiili işsizlik oranına göre  hesaplarsak  gençlerde fiili işsizlik oranı yüzde 29.00 a çıkıyor.

OECD' nin üye ülkeler için açıkladığı gençler arasında işsizlik oranı da yüzde 28.4'tür. Bizim hesap ettiğimiz gençler  arasındaki fiili işsizlik oranını tutuyor.

              1-273.jpg

Küreselleşmenin dünyayı getirdiği en büyük sorun işsizliğin artmasıdır. OECD ülkelerinde 2015 yılı gençlerde  ortalama işsizlik oranı yüzde 14.00'tür.

 

1. Bizde gençlerde işsizlik sorununun bir nedeni , siyasi iktidarın uygulamakta olduğu politikalardır. Bu politikalar üretim ve yatırımlarda durgunluğa neden oluyor. Mamafih, son açıklanan üçüncü çeyrek  GSYH rakamlarına göre yatırımlarda yüzde 0.5 gerileme var. Yabancı yatırım sermayesi de bu güne kadar mevcut karlı işletmeleri ve bankaları  satın aldı. Yeni istihdam yaratılmadı.

 

Bu alanda önemli bir sorunda, ekonomide aşırı kırılganlık olması, tüketici ve üretici güveninin düşük olması, iç ve dış politikada gerilim  yaşamamız ve neticede yatırım ortamının yok olmasıdır. Yatırımın olmadığı ekonomilerde hiç şüphe yoktur ki istihdam da yaratamazsınız.

 

2. Öte yandan eğitimde ve özellikle yüksek öğretimde insan gücü planlaması yapılmıyor. Bu nedenledir ki, bazı dallarda üniversite mezunu fazlası, tıp gibi dallarda ise mezun eksiği vardır.

 

3. AKP iktidarının 13 yıldır uygulanmakta olan günübirlik politikalar,  iş yaratmak yerine  bütçeden çeşitli yardımlarla tersine bu dinamizmi körleştirmiştir.

 

Bu nedenlerledir ki, maalesef  Türkiye gençlerde eğtimsizlik ve işsizliğin en yüksek olduğu ülke konumundadır. Türkiyede İşsiz ve eğitimsiz gençlerin oranı yüzde 28.4'tür. Bu oran OECD  içinde en yüksek orandır.

 

Gençlerde işsizlik ve umutsuzluk arttıkça,  eğitilmiş ve fakat iş bulamayan gençlerimizi, özellikle teknik dallarda, gelişmiş ülkeler kapıyor. Zaman zaman, Almanya ve ABD  bu gibi gençleri alıyor. Buna  ''beyin göçü'' deniliyor.  Maliyetine biz katlanıyoruz. Gelişmiş ülkelere peşkeş çekmiş oluyoruz.

 

Yine, gençlerimize eğitim ve iş imkanı sağlamayınca, bir takım sivil toplum örgütleri ve ideolojik guruplar  ortaya çıkıyor. Gençlere bu imkanları sağlayıp, Türkiye'nin geleceğini ipotek altına alıyorlar.

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları