Görevi kötüye kullandın

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Cumhuriyet;
Mevzubahis vatan olunca 7’den 70’e, beşikten mezara, Elif’ten Ali’ye, asker olan/olabilen bir millete, Başkomutanı tarafından  “bunu da başarırlar”  güveniyle verilmiş bir görevdir; görev emridir:
- Bir gün hiç kimse karşına çıkıp da  “ödeme zamanı”  diyemesin, kimseye borçlu kalma; ama sapanla, ama dededen kalma bir çifte, ama elin, kolun olsun sadece silah niyetine; yine de  “alem”in tankına, tüfeğine ram olma, kendi savaşını kendin ver ki  “kurtuluş” olsun,  “kurtulmuş” olasın.
- Bir gün hiç kimse karşına çıkıp da kendi  “hisse”sini isteyemesin; temelini kaz, harcını kar, sütunlarını dik birer birer, hamalı ol, amelesi; alın terin düşsün üzerine, emeğin, ümidin; kendi devletini kendin inşa et ki “benim” diyebilesin; “Türklüğü”  simgelesin.
- Bir gün hiç kimse karşına çıkıp da  “fatura” kesemesin; ek, dik, biç; bu topraklar senin. Bu göller, dereler... Bastığın yerden fışkıran bu cevher... Kendin işle... Öz yurdunda parya değilsin artık; patron sensin. Üret; ki -hazıra dağ dayanmaz- ele güne muhtaç olmayasın, bereketle doldurduğum avuçlarını dilenmek için açmayasın.
- Bir gün hiç kimse karşında  “efendi” lik taslayamasın;  “kul”  değilsin; irade senin; akıl, fikir, vicdan... Ve hepsini kullanma hürriyetine sahipsin. Kanındaki cevheri asliden emin ol; gayrısına karışmam, kimi “vekil” tayin edeceğini sen bilirsin.

***

Peki sen ne yaptın?
Görevi kötüye kullandın.
Cumhuriyet, boynundaki yağlı urgan şimdi.
Üzerinde titrediğin o iskemleye, acaba ne zaman vuracak diye beklediğin celladı seçtin; feda ettin.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları