Görevi kötüye kullandın

Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Cumhuriyet;
Mevzubahis vatan olunca 7’den 70’e, beşikten mezara, Elif’ten Ali’ye, asker olan/olabilen bir millete, Başkomutanı tarafından  “bunu da başarırlar”  güveniyle verilmiş bir görevdir; görev emridir:
- Bir gün hiç kimse karşına çıkıp da  “ödeme zamanı”  diyemesin, kimseye borçlu kalma; ama sapanla, ama dededen kalma bir çifte, ama elin, kolun olsun sadece silah niyetine; yine de  “alem”in tankına, tüfeğine ram olma, kendi savaşını kendin ver ki  “kurtuluş” olsun,  “kurtulmuş” olasın.
- Bir gün hiç kimse karşına çıkıp da kendi  “hisse”sini isteyemesin; temelini kaz, harcını kar, sütunlarını dik birer birer, hamalı ol, amelesi; alın terin düşsün üzerine, emeğin, ümidin; kendi devletini kendin inşa et ki “benim” diyebilesin; “Türklüğü”  simgelesin.
- Bir gün hiç kimse karşına çıkıp da  “fatura” kesemesin; ek, dik, biç; bu topraklar senin. Bu göller, dereler... Bastığın yerden fışkıran bu cevher... Kendin işle... Öz yurdunda parya değilsin artık; patron sensin. Üret; ki -hazıra dağ dayanmaz- ele güne muhtaç olmayasın, bereketle doldurduğum avuçlarını dilenmek için açmayasın.
- Bir gün hiç kimse karşında  “efendi” lik taslayamasın;  “kul”  değilsin; irade senin; akıl, fikir, vicdan... Ve hepsini kullanma hürriyetine sahipsin. Kanındaki cevheri asliden emin ol; gayrısına karışmam, kimi “vekil” tayin edeceğini sen bilirsin.

***

Peki sen ne yaptın?
Görevi kötüye kullandın.
Cumhuriyet, boynundaki yağlı urgan şimdi.
Üzerinde titrediğin o iskemleye, acaba ne zaman vuracak diye beklediğin celladı seçtin; feda ettin.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş