Göz, gez, arpacık ve tetik!

A+A-
Altemur KILIÇ

Sevgili okuyucularım; gene gözlerim arkada, mutat göz operasyonuna gidiyorum... Gözlerim birkaç gün kapalı. Türkiye’yi ve dünyayı dinleyeceğim ama yazı yazamayacağım. Bu elli yıldan beri hemen hemen her gün yazı yazmaya alışık bir yazar için ve hele şu sırada Orta Doğu ve dünya tabiî fıkır fıkır kaynarken yazamamak ne kadar güç bir çaresizlik, tasavvur edemezsiniz... “Sırt üst yat, rahat et” diyeceksiniz. Eşim de öyle diyor ama yapamıyorum.


Mısır’ın etkisi ne olacak?
Mısır’daki gelişmeler Türkiye’yi nasıl etkileyecek. Etkilememesi mümkün değil. İktidara, muhalefete ve yazarlara, bugünkü her türlü fesada ve provokasyona müsait ortamı bir süre askıya almak düşüyor. Seçim öncesinde mümkün mü? Türkiye’de de Mısır-Tunus benzeri kargaşanın çıkmasından kendi amaçları için beklentileri olanlar hiç dururlar mı?..


İbret almayı bilmiyoruz
En masumane mazeret, olaylardan kendilerine göre ders, ibret çıkarmak. Keşke bu olaylardan gerçek dersleri alsalar ama görüyorum ki bu da sen yaptın, ben yaptım mahalle kavgasına dönüyor ve hava, ortam büsbütün gerginleşiyor. Başbakan Erdoğan’ın son olaylar konusunda Mısır lideri Mübarek’e “Halkın haykırışına, son derece insanî taleplerine kulak verin, kulak verelim. Halktan gelen değişim arzusunu hiç tereddüt etmeden karşılayın. Mısır’ın huzuru adına önce siz adım atın, halkı tatmin edin” demiş... Çok doğru. Ama acaba kendisi bunu yapıyor mu? Âleme verir talkını kendi yutar salkımı!


Erdoğan ve Emniyet...
Erdoğan, “Hiçbir otorite halka rağmen iktidarda kalamaz. Hepimiz faniyiz, hiçbirimiz kalıcı değiliz. Mühim olan arkamızda hoş bir anı bırakmaktır” demiş... Umarız Erdoğan’ın ve iktidarının arkasından da hoş bir seda ve güzel kokular kalır.  Ameliyattan önce özellikle Emniyet teşkilatında reformu -Aslında Emniyet’in AKP’lileştirilmesini- yazacaktım. Yargının da AKP bağımlısı hale
getirildiği gibi.
Bu, bir süredir, başka bir güç tarafından başarıyla sürdürülen “Emniyete sızma operasyonu” ile birlikte “Emniyette reform” diye polisi de ifsat edecek. Eğer Erdoğan bu operasyonun sonunda kendisine yâr olacağını sanıyorsa çok yanılıyor. Parsayı başkaları topluyor bile...


Yazacak çok şey var ama...
Polislerin askerlik hizmetinden, vatanî görevden muaf tutulmaları asıl tehlike. Önce vatandaşlar arasında tefrika. Sonra polislerde özellikle bulunması gereken askerî disiplin ve vatan hizmeti ruhunun darbe yemesi... Sonra da orduya yeni bir alternatif; Polis-i Cedit!
Yazılacak çok şey var ama gözlerim kapalı, arkada kalıyor. Bakalım gözlerimi açınca neler göreceğim...
Son tavsiyem: Eğer Mısır, Tunus olaylarından alınacak bir ders varsa, “Ülkeyi artık daha fazla
germeyin”...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları