Gül Kokulu Tezek

A+A-
Cazim GÜRBÜZ

“Çocukluğumdan hatırlarım. Gülyağı üretilirken çıkan gülyağı posasından ’tezek’ yapılırdı. Ve bu tezek kışın sobada yakılınca ortalığı gül kokusu sarardı. Gül kokulu tezek...” Gül kokan tezeğin öyküsü böyle anlatılıyor 86. sayfada, önsözde ise kitaba neden bu adın verildiğinin izahı var: “Gül Kokulu Tezek, kitaptaki yazılarımdan birinin başlığı. Ama sizler bu ifadeyi bir yazı başlığı olarak anlamak istemezseniz, çevrenize dikkatli bakın! Bu ifadeyi kapsayan pek çok kişi göreceksiniz. Ağzı burnu yerindedir, şık giyimlidir, ağzı laf yapar. Sanırsınız ki, insan... Tanıdığınızda onun ’gül kokulu tezek’ olduğunu fark edersiniz”
 “Gül kokulu tezek”... Biz onu bulsak koklardık doya doya Tanzer Bey, biz, dumanıyla gözlerimizin sızım sızım sızladığı, hayvan dışkısından mamul tezeklerin soba ve tandırda yandığı yerlerde doğup büyüdük. Biliriz tezek yüzlüleri, tezek tabiatlıları ve gönlü tezeğe düşenleri. Sizin gül yüzünüzü görmek, Isparta’dan Kocaeli’ye taşıdığınız gül kokusunu duymak ve sizinle tanış olmaktan mutluyuz. Seçim dönemi boyunca, Kocaeli’de mertliğini, kadirbilirliliğini gördüğümüz gazetecilerin en başındasınız siz. Çok da tezek suratlı, tezekten terazisi olan gazeteci gördük bu dönemde (bunların içinde yirmi yıldır tanıdığımız kermeler de var).
Kocaeli’nin en eski, en ünlü gazeteci ve gazeteci-yazarlarındandır M.Tanzer Ünal. “Gül Kokulu Tezek” onun 450 sayfalık kitabının adı. Seçim çalışmaları sırasında aday arkadaşlarımla birlikte Kocaeli gazetesindeki odasında kendisini ziyarete gittiğimizde armağan etmişti bizlere bu kitabından. O hay-huyda okuyamadım bir türlü, seçim bitti, yerleşik hayata geçtim, okudum, şimdi de yazıyorum.
Kocaeli gazetesinde yazdığı yazılardan yapılmış bir seçkidir “Gül Kokulu Tezek” kitabı. Tanzer Bey, İzmit depremi ve 12 Eylül İhtilali günlerinin anılarını son derece çarpıcı ve ayrıntılı bir biçimde aktararak tarihe doğrucu ve doyurucu bir tanıklık ediyor. Bazı yazılarıyla ise okuru bilgilendiriyor, aydınlatıyor. Kocaeli için yaptığı öneriler, özgün, aklı başında ve ilginç. Bundan gerisini de başlıklar halinde sunayım:
-Mustafa Kandıralı Gırnata Okulu
-Törenci sözde Atatürkçüler
-20 kiraz, 1 aspirin
- Hereke halısını Çin’e nasıl kaptırdık
-Yoğurtlu pişmaniye
-Belediye kaçırma olayı
-Rus turistin 100 doları
-Demokratik Molotof kokteyli alma hakkı
-Ayakkabı boyacısının görüntülü cep telefonu
-Kat artışından beslenen spor kulüpleri
-Sakın kendinizi emekli etmeyin
Bu kitabı, tanzerunal@gmail.com  mail adresine ya da 0262 323 54 13 numaralı telefona başvurarak edinebilirsiniz.


Seçime dair özlü sözler

Yazacak o kadar çok şey var ki şu geçen seçime dair. Kitap olur, hatta birkaç kitap bile olur. Bunları şimdilik erteleyelim de, şöyle kısadan ve kıssadan gidelim olur mu:
-Seç’ini seçmene bırakıp, im’ini alıp götürdüler seçim’in.
-Oy toplayamadım, anı topladım seçim meydanlarından.
-Seçimi geçim yapmadım, geçimi seçim/Can verdi geçim, seçim uğruna.
-Gövde yüksekliğinde birinci, Deriner Barajı değil, seçim barajı...
-Beyinsizlik, yüreksizlik, ihtiras ve ihaneti gördüm girdiğim o seçimde.
-Olağanüstülükten korkar Sayın Olağan/Fikirde papağan, yaman lafazan.
-Düşünmesin konuşsunlar, düşüneyim konuşmayayım, böyle istedi bazı partililerim.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları