Gülistan cumhuriyetinde

A+A-
Altemur KILIÇ

Korkunç şeyler” oluyor Abdullah Gül’ün “Gülistan Devleti”nde,Başbakanın  “Erdoğanistan”ında... Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin bütün kurumları, gelenekleri, törenleri, bayramları,  önceden tasarlanmış bir plana göre tahrip ediliyor, kaldırılıyor!..
Eğitim (“Millî” diyemiyorum) Bakanı Ömer Dinçer, Mustafa Kemal’in ’Millî Kurtuluş Mücadelesi’ni başlatmak üzere Samsun’a çıkışının yıldönümü törenleri kısıtlanacak talimatını verdi!.. Törenler sadece Ankara’da yapılacakmış ve diğer illerde de kısıtlı olacakmış!..
“Güneş ufuktan işte böyle batar” demiş... Ve bunu Ömer Dinçer’in Atatürk’e ve Atatürkçülük hususundaki malum “hassasiyetine” (!), işgüzarlığına atfetmiştik!.. Meğer, emir büyük yerden, Atatürk’ün Çankayası’nın sakini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’denmiş!.. “İyi şeyler olacak” demişti; bu da herhalde bunlardan olacak... Gül’ün talimatı üzerine 23 Nisan, 30 Ağustos ve 29 Ekim kutlamaları da yeniden düzenlenecekmiş!.. Bütün resmi bayram kutlamalarında köklü değişiklikler, “ayarlamalar” yapılacakmış!..
Gerekçeleri, bahaneleri ileri sürüyorlar; önce bu anmalara, törenlere “ritüel”, yani “âyin”  benzetmesi yapıyorlar... Günlük hayatı aksattığından, öğrencilerin derslerine engel olduğundan söz ediyorlar... Ama, zırva tevil götürmüyor... Bunlar bugüne dek engel olmadı da tam şu sırada neden ortaya çıkarıldı?.. Herkes sersem, kör değil; amaçları malum; “Gülistan Devletinde” Atatürk’ü ve devrimlerini unutturmak... Ve kendi cemaat “âyinlerini” yerleştirmek istiyorlar... Evet, gerekçeler, bahaneler malum. Ama asıl amacı gizlemek mümkün değil. Hocanın dediği gibi “haydi gürültüsünü” kılıfına uydurdular; peki kokusunu nasıl gizleyecekler! 
Erdoğan’ın deyişiyle “olacak olanlar”la, “olamaz” dediklerimiz hep olmakta!.. Sırada CHP milletvekili Muharrem İnce’nin dediği gibi  “10 Kasım düzenlemeleri” var; Anıtkabir’in yıkılması da!.. Daha önce Cumhuriyet Bayramı ve 30 Ağustos geçit resimleri, törenleri kaldırıldı... Van depremi işlerine yaradı!..
Önceki bir Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da, okullardaki Cumhuriyet andını kaldırmıştı; şu sırada en önemli ve anlamlı olan “Ne mutlu Türküm diyene” ile noktalanan o ant, artık okullarda okunmuyor! Ve gene şu sıra, öğrenciler Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından  “Vatikan örneği”, Mekke’ye umreye götürülecekmiş!.. Cumhuriyetin yönü mü değişiyor?!!
Gerekçelerinin başında “törenlerin, anmaların, ritüellerin” askerî dönem vesayetinin eseri olması var... Oysa, bu Cumhuriyet gelenekleri, Türk tarihinin muhteşem bir dönemi olan Osmanlı Devletinin “çöküş dönemindeki” hacaletten(utançtan) kurtulmak için Reşit Galip, Mustafa Necati ve Hamdullah Suphi gibi gerçek “Millî” Eğitim Bakanları tarafından Atatürk’ün “Türk öğün, güven, çalış” direktifleriyle okullarda yerleştirilen Cumhuriyet törenleri idi... Bunlar 77 yıl uygulandı. Genç kuşaklara Atatürk ve Cumhuriyet sevgisini aşıladı... Şimdi ise,  “Gülistan Devleti” ndeyiz!..
Bu törenler, kutlamalar, malum çevreleri, 2. Cumhuriyetçileri öteden beri rahatsız eder... Nazik yerlerine batar. Geçit resimlerinin askerî olmasından rahatsızdırlar!!!

***


Durum hafife alınmayacak kadar ciddi anlamlıdır. Cumhuriyet’e  yürekten bağlı kişiler ve kurumlar ayaklandı!.. Harp Okullarının yıllık törenlerindeki “Mustafa Kemal” denince hep bir ağızdan “İçimizde, burada” diye cevap verilmesi de kaldırılmıştı... Bakalım iç hizmet kanunundaki ibare kaldırılırsa “Cumhuriyeti korumak ve kollamak” artık yasa gereği olmasa da gönüllü olmaları gerekenler, bu “iptallere” nasıl tepki gösterecekler?.. Ve bakalım; Türk gençleri ne yapacaklar?! Onlar da umreye mi gidecekler?!!  Fenerbahçe için eylemlere devam mı edecekler?.. Yoksa Mustafa Kemal’i şu sıra bir daha dinlemek için “Bursa’ya”mı gidecekler?..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları