Günah kimin?

A+A-
Altemur KILIÇ

Cesur yürek, cesur kalem Bekir Coşkun, Başbakanın  “Azınlıklar açılımı”  üzerine bir yazı yazdı.  “Tanığıyım”  diyor ve her zamanki dokunaklı, anlamlı üslubuyla anlatıyor:  “Yemyeşil güzel gözleri vardı. Ben yetime ilk masalı o anlatmıştı. Zorla yemek yedirir, kendi eliyle yaptığı kerpiç hamamda bizi yıkar, geceleri kalkıp kalkıp, üstümü örterdi... Ben onu çok sevmiştim. Büyüyünce onun aslında anneannem olmadığını, Ermeni kızı olduğunu, tüm ailesinin öldürüldüğünü, Gümüşhane tarafından canını kurtarıp geldiğini ve dedemin ikinci karısı olduğunu öğrendim”... Adını değiştirip  “Ümmühan”  yapmışlardı... Ama  “Fark etmez”  diyor;  “O benim büyükannemdi” . Anlatmaya devam ediyor Bekir: “Yıllar geçti aradan, bir adam tanıdım, bir elinin üç parmağı sakattı... Çok yakışıklı, tertemiz giyimli, artık çalamadığı bir kemanı olan, ahşapla uğraşmayı seven, eski bir mimardı. 6-7 Eylül olaylarında İstanbul’daki ofisi basılmış, eli sakatlanmış, o da Ankara’ya gelerek bir elçilikte çalışmaya başlamıştı... Gitmek istiyordu, ama çaresizdi. Çünkü iki kızı, iki Türk’e âşık olmuştu, onları bırakamıyordu. Bozuk Türkçesi ile sohbet ettiğimizde, onun zaman zaman korktuğunu, endişelendiğini hissediyordum... Ölünce vasiyetiydi, onu İstanbul’a gömdüler. Ben onun kızlarından birisi ile evliyim.”


Trajedilerden ancak biri
Çok kişisel, toplumsal cefalar çekmiş bir ülkenin bilmem kaçıncı trajedilerinden biri bu! Yakın tanığı olduğum bir başka trajediyi, geçenlerde yazmıştım. Ermeniler büyük savaştan sonra, İstanbul’da bir yetimhaneden kaçırdıkları Türk kızını, zorla Ermeni -Hayganuş- yapmışlar ve Türk düşmanı bir Ermeni genciyle evlendirmişler. Kız korkusundan, şuuru altındaki aslını açıklayamamış. Yıllar sonra Fransız damat, kızın köklerini araştırmış, Bosna’da bulmuş ve iz sürerek ailesine Kuşadası’nda ulaşmış. Bekir Coşkun, Erdoğan’ın  “Farklı etnik kimlikte olanlar ülkemizden kovuldu... Faşizan bir yaklaşımın neticesiydi” sözlerinin inkâr edilemeyeceğini söylüyor. Ve yazısını,  “Kabul edilmesi gereken bir günah yok mudur alnımızda? Ben o günahı gördüm” diye bitiriyor.


Günahlar karşılıklı
Evet, o günlerde çok büyük günahlar işlenmişti ama karşılıklı! Hangi tarafın günahları sevaplarından daha ağır basar? O dönemlere ait, benim de yakın bire bir tanıklarımdan -Babamdan- Erzurumlu yakınlarımdan duyduğum çok günah var. Babam, Antep’te Fransız üniformalı Ermeni çetecilerin, içine doldurdukları evde kadın çocuk ve bebekleri yaktıklarını anlatırken, hâlâ gözleri yaşarır “Bebeklerin tenleri parmaklarımda kaldı” derdi... Evimize gece yatısına gelen bir Erzurumlu yakınımız, gecenin bir yarısında “Ermeniler geliyor”  diye yataktan fırlardı; onlar da vahşeti  “günahları görmüşlerdi!”  Ermenilerle, Rumlarla ve Kürtlerle yıllarca iç içe yaşamış, aynı kültürü paylaşmışız. Kız alıp vermişiz, şehitliklerde yan yana yatıyoruz. Benim de çok yakın Ermeni arkadaşlarım oldu ve var; onları hep Taşnaklardan, Türk düşmanlarından ayırdım... Onlar da kendilerini ayırdılar. Bağışlasın beni Bekir kardeşim; bunları hatırlamadıkça, yazısında duygusallığı daha ağır basmış... Günah-sevap terazisinde hangi kefe -hangi tarafın kefesi- daha ağır basıyor? Bence artık bunu da kaşımak yanlış! Bir tarafın  “günahlarınıgörüp” öteki tarafınkileri görmemek yanlış! Aslında, güzel taraflarını hatırlayalım ve Kürtlerle, Ermenilerle, Rumlarla, geleceğimizi, ortak paydalarımız üzerine inşa edelim,  “Günahlar üstüne değil!”

———————————-

NOT: TSK ve “Firari Yarbay”

Türk Kara, Hava ve Deniz Kuvvetlerinin muhteşem tatbikatlarını gurur ve heyecanla izledim. Merak ediyorum, acaba, TSK’nın sicilli düşmanları izledilerse ne hissettiler? Bunların gazeteleri Poyrazköy  “cephaneliği”  zanlısı  “firari”  dedikleri SAT Yarbayı Mustafa Turan Ecevit’in tutuklandığı haberini sevinçle yayınlıyorlar. Oysa Yarbay  “firarda”  değil  “görevde”  idi. Tutuklanmasaydı o tatbikatta görev yapacaktı! Bu adamlar, TSK’nın silah ve teknoloji gücüyle övünmezler, ama “Atatürkçü”  gücünden korkarlar! 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları