Güneydoğu’da ‘fiilen’ bir devlet mi kuruldu?

İsrafil K.KUMBASAR

AKP iktidarının başı Tayyip Erdoğan, referandum öncesinde bölücü örgüt ile ‘sözde ateşkes’ için masaya oturduklarına dair gündeme yansıyan haberler üzerine küplere binerek aynen şöyle diyordu:
- “İddia sahibi iddiasını ispatla mükelleftir. İspat edemeyen şerefsizdir, alçaktır. Bunu söyleme şerefsizliğini yapanlar, mutlaka hesabını verecek.” 
Karaman’ın koyunu, çabuk çıkar oyunu.
Aradan çok fazla geçmedi, AKP iktidarının perde arkasında bölücü terör örgütü ile ‘çok şerefli’ birtakım pazarlıklar yürüttüğü ortaya çıktı.
Erdoğan, daha sonra pazarlığı birinci ağızdan itiraf etmek zorunda kaldı.
İmralı’daki bebek katili Apo, avukatları aracılığıyla örgüte bağlı ajansa yaptığı açıklamada, gelinen noktayı aynen şöyle özetliyordu:
- “ Gelinen noktayı müzakereye geçiş aşaması olarak değerlendirebiliriz. Gelen yetkililer dürüst ve ciddi insanlar. Devlet bir ideolojiye bağlı kalmamalıdır. Etnik, ırki, cinsiyetçi, dini, ideolojik olmamalıdır. Şu anda devletin yaklaşımı olumludur. Ancak bir bütün olarak politik oligarşi, yani muhalefet partileri CHP ve MHP çözümün önünde engel olarak duruyorlar.” 

***


AKP iktidarının şakşakçılığını yapmak üzere yayına sokulan bir gazete, 5 Ekim 2010 tarihinde manşetine çektiği  “İşte yüzde 91’lik boykotun sırrı” başlıklı haberde aynen şu tespitlere yer veriyordu:
 “PKK’nın bölgedeki adı parti. Sınırdan rahatlıkla geçip şehrin ortasında cirit atıyorlar. Kendileri gibi düşünmeyenlere tahammülleri asla yok. Başka bir alternatife izin vermiyorlar. Herkesi takip ediyorlar. Akşamları evlere bildiri bırakıp ‘Şöyle yaparsanız düşmanımızsınız’ diyorlar. Mahalle birlikleri var. Her gece toplanıp kararlar alıyorlar. Yerel mahkemeleri var. Başkan ve heyet, birini çağırıp her konuda sorgu yapıyor. Eskiden ölüm fermanı veriyorlardı, şimdi para cezası var. Vatandaşlar arasındaki ekonomik ihtilaflarla ilgili de sorgu yapıp karar veriyorlar.
Vergi alıyorlar. Geçen yıl üç defa vergi toplandı. Sadece Yüksekova’da yaklaşık 2 milyon euro topladılar. Makbuzları olmadan iş yapmazlar. Fakirlere limit yok, zenginlere ‘10-20 bin euro vereceksin’ diyorlar.”
Bütün bu bilgiler size neyi anlatıyor?
Anlayana ‘sivrisinek’ saz.

***


Irak’ın kuzeyindeki ağabeylerin, emmilerin neden her seçim öncesinde sürekli   “AKP hükümetine şans tanıyın”  çağrısında bulunduklarını; Kandil’de gitar çalan çocukların neden sürekli ‘sözde ateşkes’ oyununu devreye soktuklarını şimdi daha iyi anlayabiliyor musunuz?
Bir zamanlar ‘terörün’ bitme noktasına geldiği bölgede, bugün ne yazık ki ‘devlet’ tamamen silinme noktasına gelmiştir.
Devletin ‘otoritesi’ fiilen sona ermiştir.
AKP iktidarının ‘milli birlik ve beraberlik’ adı altında uygulamaya soktuğu ‘açılım’ projesi sayesinde, bugüne kadar ‘devletin yanında’ yer alan vatandaşlar bile artık ‘ayrı bir kimlik’ olduklarına inanmaya başlamışlardır.
Habur’daki rezaletinin ardından, bölgede ‘fiili’ bir Kürt devletinin temelleri atılmıştır.
Memlekete ‘demokrasi’ve ‘özgürlük’ getirme bahanesi ile yapılan referandumun ardından bu devletin ‘muhtemel sınırları’ da belirlenmiştir.
Bugün bölgeden devşirilerek ‘burslu öğrenci’ adı altında Irak’ın kuzeyindeki üniversitelere yerleştirilen eli kalem tutan teröristler, yarın o devleti idare edecek olan ‘kadroları’ oluşturacaktır.

***


 “Ayrı bir devlet yahut federasyon gibi taleplerimiz yok”  deyip sürekli olarak ’özerkliği’ gündeme getiren Apo ve yol arkadaşlarının yapmak istediği şey, zaten ‘fiili’ olarak mevcut olan yapıya ‘hukuki’ bir nitelik kazandırmaktır.
AKP iktidarı ile perde arkasında yürütülen pazarlıkların ‘nihai’ hedefi de budur.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş