129 milyar 161 milyon lira

129 milyar 161 milyon lira
129 milyar 161 milyon lira

Bu rakam, 1 milyon 250 bin kişinin 286.9 milyar liralık devlet bütçesinin yarısına yakın kredi borcuna battığının bir göstergesi...
ARTAN enflasyon nedeniyle harcamalarını karşılayamayan, işini kaybettiği için maaş alamayan dar gelirlinin kurtarıcı olarak sarıldığı kredi kartları, şimdi onların kabusu oldu. Merkez Bankası’nın verilerine göre, 1 milyon 250 bin kişinin kredi borcu 129 milyar 161 milyon liraya ulaştı. Bu rakam, 286.9 milyar liralık devlet bütçesinin yarısına yakın...


Boğazımıza kadar battık
Tüketicilerin kredi kartı ve kredi borçları 129.2 milyar liraya ulaştı. 286.9 milyar liralık Türkiye bütçesinin yarısı kadar borçlanan 1 milyon 250 bin tüketici, ya tefecinin kucağına düşüyor ya da icralık oluyor
Mevduat bankalarında tüketici kredileri ve kredi kartları tutarı, Şubat ayı sonunda 129 milyar 161,3 milyon liraya çıktı. Merkez Bankası verilerine göre, 19-26 Şubat tarihleri
arasındaki bir haftalık dönemde tüketici kredileri ve kredi kartları tutarında 1 milyar 907 milyon lira artış kaydedildi.
Banakalara borcu olan tüketici sayısının 1 milyon 250 civarında olduğu tahmin ediliyor.  Bankalardaki tüketici kredileri ve kredi kartı tutarı ise 19 Şubat tarihi itibarıyla 127 milyar 254,3 milyon lira idi.
Borçlar çığ gibi
26 Şubat itibariyle, tüketici kredileri 93 milyar 465,8 milyon lira, bireysel kredi kartlarının tutarı da 35 milyar 695,5 milyon lira oldu.  Söz konusu tarih itibariyle, konut kredileri 44 milyar 61,9 milyon lira, taşıt kredileri 3 milyar 995,3 milyon lira, diğer krediler 45 milyar 408,5 milyon lira düzeyinde gerçekleşti.
Bankaların alacağı büyüyor
Tüketici kredilerinin yaklaşık 33,3 milyar lirası kamu bankaları, 40,4 milyar lirası özel bankalar ve 19,7 milyar lirası da yabancı bankalardan kullanıldı. TL cinsinden bireysel kredi kartlarının 14 milyar 567 milyon lirası taksitli, 21 milyar 79,3 milyon lirası taksitsiz kredi kartından oluştu.

Tüketicinin borçtan kurtulma yöntemleri
Kredi kartının borcu altında ezilen ve bu borcu bir kerede kapayacak geliri olmayanlar birçok yönteme başvuruyor. Bankayla anlaşma yoluna giderek borcu taksitleri aksatmadan ödeyenlerin yanısıra, kişisel borçlarla da borcunu kapayan tüketiciler değişik yöntemlere de başvuruyor.
l Başka bir bankadan tüketici kredisi alınarak, mevcut kredi kartı borcu kapatılıyor.
l Özellikle beyaz eşya satıcılarından alışveriş yapılmış gibi gösteriliyor.
Örneğin, alışveriş gerçekleşmiş gibi 1000 YTL’lik kart işlemi yapılıyor.
Dükkân sahibi müşteriye nakit olarak 900 YTL veriyor, kalan 100 YTL’yi kendi alıyor.
l Kuyumcudan 12 ay taksitle altın alan bir kişi, altını başka bir kuyumcuda daha düşük fiyattan bozduruyor. Daha sonra elde ettiği nakitle, diğer kartının borcunu kapatıyor.

Kredi kartı derdi yeni sektör yarattı
Çığ gibi büyüyen kredi kartı borçları, yeni bir iş sektörü yarattı. Bankaların koşullarından daha insaflı görünen koşullar sunan tefeciler, büyük ilgi görüyor.  Tanıtımlarını internet üzerinden ve el ilanlarıyla yapan tefeciler, banka borcunu kapattıkları vatandaşın kartıyla taksitle kontör alıyorlar. 
Tefeciler nasıl çalışıyor?
l Ahmet Bey, 10 bin TL’lik kredi kartı borcunu ödeyemiyor.
l Aylık yüzde 5 kart faizi oranı ile yıllık
yüzde 70 faiz ödeyerek, borç miktarı 17 bin TL’ye çıkıyor.
l Bunu istemeyen Ahmet Bey kontör ve cep telefonu satışı yapan POS tefecisine gidiyor.
l Tefeci bankaya gidip 10 bin TL’lik borcu hemen kapatıyor.
l Buna karşılık Ahmet Bey’in kredi kartından belirlediği faiz oranını da hesaba katarak 12 bin YTL’lik kontör alımı gerçekleştiriyor.
l Bu alışverişi de 12 taksite böldürüyor. Ahmet Bey, bankaya 1 yılda 17 bin TL yerine
12 bin TL borçlanmış oluyor.
l Tefeci ise elindeki kontörleri satarak, oturduğu yerden 2 bin TL kâr etmiş oluyor.
l Tefeciler kredi kartlı işlemlerde doğrudan alınan KDV’den kurtulmak için kontör yükleme işlemi yapıyorlar. Çünkü kontör aracılığı için ek bir KDV alınmıyor.

Kredi borçlusuna bir şans daha
Ekonomik kriz nedeniyle aldıkları kredileri geri ödemede zorlanan şirketler için kredi borçlarının yeniden yapılandırılmasına olanak sağlayan “Bankalarca Kredilerin ve Diğer Alacakların Niteliklerinin Belirlenmesi ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Değişikliği” nin süresi, 1 Mart 2011’e kadar uzatılıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), süre uzatımına olanak sağlayan yönetmeliği yayımlanmak üzere Resmi Gazete’ye gönderdi.  Ocak 2009’da değiştirilen ve 1 Ekim 2008’den geçerli olmak üzere yürürlüğe giren ve 1 Mart 2010’da sona eren yönetmelik kapsamında, Aralık 2009 sonu itibariyle yeni sözleşme koşullarına bağlanan, yeniden yapılandırılan ya da yeni itfa planına bağlanan toplam kredi tutarı 11.2 milyar lira oldu. Bu tutarın 9.4 milyar lirasını canlı krediler 1.4 milyar lirasını ise takipteki krediler oluşturdu.

Faiz dünya ortalamasının üstünde
Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Başkanı Ömer Keser, tüketicilerin kart borçları nedeniyle gayri resmi, hukuki altyapısı olmayan hiçbir kurum veya kişiye başvurmaması gerektiğini söyledi. POS tefecilerinin tüketiciye yardımcı olur gibi gözükürken, haksız kazanç sağladıklarını vurgulayan Keser, “Bu durum istismara çok açık. Dolayısıyla böyle kimselerle iş yapan tüketici yarın çok ciddi bir sıkıntı ile karşılaşabilir” dedi. Türkiye’deki kart faizi oranlarının BDDK verilerine göre dünya ortalamalarının üstünde olduğuna dikkat çeken Keser, özellikle küresel krizin de etkisiyle son zamanlarda bankaların çok cüzzi miktarlardaki kredilerin bile peşine düştüğünü dile getirdi.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.