Vergi borçlularına bir af daha çıktı

Vergi borçlularına bir af daha çıktı
Vergi borçlularına bir af daha çıktı

Vergi borcunu yeniden yapılandıran ama taksitleri yatıramayanlar için yeni bir ödeme imkanı çıktı. Birikmiş taksitlerin faizleriyle 31 Ekim’e kadar ödenmesi gerekiyor.

Vergi ve prim borcu affı vatandaşa derin bir nefes aldıracak. Borç yapılandırmasında yeni bir kolaylık daha sağlandı. Taksitlerini aksattıkları için aftan yararlanma hakkını kaybedenler, birikmiş taksit borçlarını gecikme faiziyle 31 Ekim 2012’ye kadar yatırarak kalan borçları vadeli olarak ödeyebilecek. Torba kanunla devlete olan borçlar için sağlanan ödeme kolaylığından yararlanmak için başvuran ancak hiçbir taksitini ödemeyerek hakkını kaybedenler ile taksitlerini aksatanlara yeni bir fırsat daha verildi. Maliye Bakanlığı, önceki hafta yeni aftan nasıl yararlanılacağına ilişkin tebliğ yayımladı. Birikmiş taksit borçları gecikme faizleriyle birlikte 31 Ekim 2012’ye kadar ödendiği takdirde kalan borçlar vadeli olarak ödenebilecek. Maliye’ye olan borçlar için bu konuda ayrıca bir yazılı başvuru yapılmasına gerek olmayacak.
Maliye’nin vergi affı çıkardıktan sonra tahsil ettiği miktar ise şöyle oldu: 
- Yapılandırma sonrası toplam alacak 39.437.965.754 TL n İlk 7 taksit sonrası toplam tahsilat 16.983.166.315 TL n Yapılan tahsilatın toplam alacağa oranı (yüzde) 43 n 7. taksitten beklenen tahsilat 1.130.763.364 TL 
- 7. taksitte gelen toplam tahsilat 910.431.144 TL n 7. taksit tahsilat oranı yüzde 81
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yapılandırılan 39 milyar 438 milyon liralık borcun ilk yıl 16.9 milyar lirasının tahsil edildiğini açıklamıştı.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş