Seher vakti sahur vaktidir

Seher vakti sahur vaktidir
Seher vakti sahur vaktidir

Duayen Gazeteci Hulki Cevizoğlu’nun hazırlayıp sunduğu Karadeniz TV’de canlı yayınlanan Ceviz Kabuğu’nun konukları Prof. Abdülaziz Bayındır ile Prof. Adnan Ökten’di. Programda kutuplarda ve Türkiye’de namaz ve orucun vakitleri tartışıldı.

Seher vakti sahur vaktidir
Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, “Diyanet’in açıklamaları hiçbir mezhebe uymaz” dedi. “Türkiye’de 70 dakika fazla oruç tutturuluyor” açıklamasıyla gündem yaratan Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, tartışılan iddialarına yenilerini ekledi.

Hulki Cevizoğlu, Ceviz Kabuğu’nda; bu hafta konukları Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi Kurucu Başkanı ve İ.Ü İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır ve İ.Ü. Astronomi-Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ökten’le Türkiye’de namaz ve orucun vakitlerini tartıştı.

Duayen Gazeteci Hulki Cevizoğlu’nun hazırlayıp sunduğu Karadeniz TV’de canlı yayınlanan Ceviz Kabuğu’nun bu haftaki konukları Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi Kurucu Başkanı ve  İ.Ü İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır ile İ.Ü. Astronomi Ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ökten’di. A.Ü. Astronomi ve Uzay Bilimleri Fakültesi Prof. Dr. Sacit Özdemir’in da telefon konuğu olduğu programda kutuplarda ve Türkiye’de namaz ve orucun vakitleri tartışıldı.

“Namaz ve oruç vakitlerinin tümüyle yanlış olduğunu” kaydeden Prof. Abdülaziz Bayındır, “vaktinde kılınmayan namazın da Allah katında geçerli olmadığını”savundu. Mekke’de bile ezanın yanlış saatlerde okunduğunu, Hz.Muhammed’in hayatında bir kez bile camide teravih namazı kılmadığını ve Hıristiyanların beklediği Mesih’in aslında Hz.İsa değil, Hz. Muhammed olduğunu ifade eden Prof. Bayındır, sözlerine delil olarak hem Kur’an’ı hem de astronomlarla yaptığı bilimsel çalışmaları gösterdi.


Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, “İsra suresi 12. Ayeti kutuplarda keşfettik. Buna göre gecenin göstergesi yok, gündüzün göstergesi aydınlanma... Kuş sesleri imsak vaktinin ispatıdır. Bu bilimsel olarak ispatlanmış değilse de gerçektir... Seher vakti sahur vaktidir. Diyanet’in imsakiyesine göre seher vaktini ortadan kaldırdılar... Diyanet’in açıklamaları hiçbir mezhebe uymaz... Namaz vakitleri kesindir, değişirse namaz geçersiz olur...” şeklindeki açıklamalarıyla izleyicileri şoke etti.  

“70 DAKİKA FAZLA
ORUÇ NASIL OLUYOR?”
Hulki Cevizoğlu: Kamuoyuna yaptığınız açıklamada 70 dakika fazla oruç tutturuluyor. Bunun hesabını Allah’a veremezler diyorsunuz. Neye göre bunu söylediniz?
Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır: Bakara Suresi 187. Ayet’te “Fecir tarafından, size göre, siyah iplik beyaz iplikten kesin olarak ayrılıncaya kadar yiyin için”diyor. Fecir ne demek? Arap dilinde fecir, tan yerinde ufuk çizgisi boyunca uzanan kızıllığa denir. Peygamberimiz de sahih hadisinde “Fecir ufukta enlemesine uzanan kızıllıktır” diyor. O kızıllığın üzerinde bir beyaz çizgi oluşur, altta da siyah. O kızıllık oruca başlamak için yetmiyor. O beyaz çizgi de oluşacak. Ayette “size göre” diyor. Diyanet’e göre, Abdülaziz Bayındır’a göre değil... Bu kızıllığa baktığınızda, bugün Türkiye’de 70 dakika fazla oruç tutuyoruz. Bu mevsime ve yere göre değişir. 
1976’da fetva işine başlayınca bir sorumluluk hissediyorsunuz. Namaz vakitlerindeki yanlışlığı gördüm. Görünce birkaç yıl gece saat ikide, üçte evden çıktım. İstanbul’un her tarafını dolaştım ve kendime göre rasatlar yaptım. Yanlışlıkları tespit ettim. Ankara’ya haberler gönderdim. Selahattin Kaya, o bizim görüşlerimize destek verdi. 1981’de 21,5 dereceydi imsak vakti. Yatsı namazı da öyle kılınıyordu. Bugün 18 dereceye düşürmüşler. “Siz bunu ulema arasında halletsenize” diyorlar. Nasıl halledelim? Tam 32 senedir bu konu üzerine çalışıyoruz...
Prof. Dr. Adnan Ökten: Bunu genellemek isteseniz, gözlemlersiniz ve o yer için takvim oluşturursunuz. Nitekim yapılan da o. O anı belirlemek lazım. “Abdülaziz Bey, “fecir oldu” diyor. Ben o anda saate bakıp hesabını yapıyorum.

“İSRA SURESİ 12. AYETİ KUTUPLARDA KEŞFETTİK “
Abdülaziz Bayındır: Sabahleyin üç ayrı ışık şekli oluşur. Peygamberimizin de çalışmaları var. Küçük yıldızların gözükmemeye başladığı 17 derece... Bir seher vakti var. Seher kelimesinin karşılığı, sabah ışıklarıyla gecenin karanlığının birbirine karıştığı vakit demektir. Bunun ufukta olması gerekmiyor. Yukardan aşağıya doğru... Peygamberimiz diyor ki “ufukta yayılarak inen ışık sizi aldatmasın. “Bu ışıkta yürünebiliyor. O yetmiyor... Ondan sonra ikinci bir doğuş var. Birincisi seher vakti. İkincisi Fecri Sadık dediğimiz imsak vakti. Bu doğuş ufuk çizgisinde kızıllık yayıldıktan sonra bir beyazlık oluyor.
Hulki Cevizoğlu: “2011 yılık Ocak ayının ikinci haftası ile Haziran ayının dördüncü haftasında, kutuplara en yakın yerleşim yeri olan Norveç’in Trömsö şehrine iki seyahat gerçekleştirip, gözlemler yaptık. Bu sayede gecenin göstergesinin olmadığını, gündüzün göstergesinin de güneş değil aydınlık olduğunu bildiren ayetleri keşfettik” diyorsunuz. Ne demek bu?
Abdülaziz Bayındır: İsra Suresi 12. Ayet... Bunun bir hikayesi var. Adnan Bey’le beraber gittik. Zihnimde tasarladığım olayı orada göremedim. Yukarıya doğru çıkarken, orada televizyon ekibi de bizim gidişimizi belgesel için çekiyordu... Ben, tam istediğim görüntüyü yakalayıp, konuşmaya başladım. Konuşma bitti, geriye doğru döndüm... Ben zannediyorum ki güneş karşı tarafta. Bir de bakıyorum ki güneş arkadan bakıyor bana. Orada şok geçirdim gerçekten.
Ekipten ayrılıp, bir yere oturdum bütün ayetleri gözden geçirdim. İsra Suresi 12. Ayet’i orada anladım. İsra 12. Ayet’te Allahu Teala diyor ki “Gece ile gündüzü iki gösterge yaptık. Daha sonra gecenin göstergesini sildik. Gündüzün göstergesini de aydınlatıcı olarak koyduk.” Üç dört tane daha ayet bulduk bu konuda. Kuran’ın bir metodolojisi var. Biz o metodoloji ile gitmeseydik kesinlikle eli boş dönerdik. Hud Suresi 11. Ayet’inde diyor ki “Bu bir kitaptır ki ayetleri muhkem kılınır.” Allah bir yerde bir ayet koyuyor, diğer yerde açıklıyor. İlgili ayetlerden bir küme oluşturup, bilenleri bir araya getireceksiniz. Ferdi olarak işin içinden çıkamazsınız. Peygamberimiz, sahabe bu kuralı uygulamış ama Emevilerden sonra kalkmış.

KUŞ SESLERİ SABAH OLDUĞUNUN İSPATI MI?
Hulki Cevizoğlu: Peygamberin uygulamasına gerek var mı?
Abdülaziz Bayındır: Gerek var! Peygamber bir örnek... Uygulama konusunda onu taklit ederiz çünkü.  İsra Suresi konusunda Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, “Bu ayeti olduğu gibi okursak,  gecenin olmaması lazım” diyor. Biz bunu anladık sonunda.
Frankfurt’tan bir telefon geldi... Babası Diyanet’in kendisi bizim imsakiyemizi kullanıyormuş. “Siz bize güneş doğduktan sonra yemek yediriyorsunuz ancak sizin imsak saatinizden önce kuşlar koro halinde ötmeye başlıyor” diyor. Bizim Süleymaniye Vakfı’ndan bir arkadaşımız da Boğaz’da oturuyor. O da bir sabah kuş seslerini dinledi ve gördük ki Frankfurt’taki seslerle vakit olarak bire bir örtüşüyor. Vatandaşlarımız bu gece uyumasınlar, baksınlar... Bir bu gece sabah ezanı vakti dinlesinler, bir de bayram sabahı. Bu gece ezan vakti; ne bir kuş, ne bir köpek sesi duyacaklar.     
Adnan Ökten: “Güneş doğmadan önce doğu ufkunda yatay olarak belirmeye başlayan ve gittikçe yayılarak görülen beyazlığın belirmeye başlaması Fecri Sadık’ın başlangıcıdır.” Bu Diyanet İşleri’nin tanımı... “Bu andan itibaren yatsı namazının vakti çıkmış, sabah namazının vakti girmiş olur. Bu vakit aynı zamanda sahurun sonu olup orucun başlaması vaktidir. “Bu tanımı yaptıktan sonra “Astronomik olarak sabah şafağının başlangıcı Güneş’in 18 derece ufka yaklaşma vakti olarak tespit edilmiştir. “Şimdi burada çelişkiler başlıyor. Ufukta aydınlanmadan bahsediyor. Güneş ufka 18 derece yaklaştığında astronomik tan biter, zifiri karanlıktır, insan gözü hiçbir şey göremez. Ta ki Abdülaziz Bey’in dediği gibi Güneş’in ufka 17 dereceye gelmesi ile sabah şafağı başlar. 70 dakika konusunda Abdülaziz Bey kriteri koyuyor. Kızıllığı görüyorlar onlar din adamı olarak, ona göre ben saat tutup, hesabımı yapıyorum.


Hıristiyanların beklediği Mesih,
Hz. İsa değil, Hz. Muhammed’dir
Hulki Cevizoğlu:  İsa’nın Beyaz Saray’a ineceği günü bekleyenler var...
Abdülaziz Bayındır: Allahü Teala İsrailoğulları’na dünya hakimiyeti sözü vermiştir. Bir tek şartla! O şart da gelecek peygambere inanmalarıdır. O peygamber de Hz. Muhammed’dir. Mesih diye geçer kitaplarında. Bunun üzerine dört Yahudi kabile, peygamber gelecek diye onun yaşadığı yere yerleşti. Gelince de kıskançlıklarından reddettiler. Bu insanlar Hz. Muhammed’e inanmamak için İsa figürü yarattılar. Hadi onlar tamam Müslümanlar da bunlarla beraber Mesih’i bekliyor. Ayetleri görmezlikten gelmek çok ağır bir günahtır.


“Diyanet’in takviminde sorun yok”
Hulki Cevizoğlu:  Prof. Dr. Sacit Özdemir Hoca’mız hattımızda. Ankara Üniversitesi Astronomi Bölümü öğretim üyesisiniz. Astronom olarak karşı çıktığınız nokta var mı bu konuşulanlarda?
Prof. Dr. Sacit Özdemir: İşin dini boyutunun fetvasını veremem. Gözlemlerimizde iki kollu çalışıyoruz. Birincisi fotoğrafik kayıtlar, ani ışık ölçüm kayıtları yapıyoruz. Zamana bağlı değişimini inceliyoruz. İkinci olarak da denek gözlemcilerle ufkun zamana karşı yatay aydınlanmasını takip ediyoruz. Çıkan sonuç, Diyanet’in takvimi ile tam çakışıyor. Problem görünmüyor...
Hulki Cevizoğlu: Namaz vakitlerinin kozmik bir önemi var mıdır?
Abdülaziz Bayındır: Güneşin ışığı bizi ilgilendirmiyor. Allah bunun için bir zaman veriyor. Sabah namazını önce ya da sonra kılarsanız sabah namazını kılmış olmazsınız. O başka bir namaz olur.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.