Kriz tsunami gibi icra ve iflasla vuruyor

Kriz tsunami gibi icra ve iflasla vuruyor
Kriz tsunami gibi icra ve iflasla vuruyor

Küresel kriz “Türkiye’yi  teğet geçecek” diyen Başbakanı icra ve iflaslar tekzip ediyor. Ayakkabı, tekstil ve konut sektöründe kepenkler art arda inerken tavuk çiftlikleri de topun ağzında.

Merkez Bankası’nın iç talebi düşürmek için uyguladığı sıkı para politikası ekonomiyi soğutmanın ötesinde derin dondurucuya soktu. Hemen her sektörde firmalar icra ile sarsılırken,  ihale ile satışlar da  başladı. Ayakkabı sektörünün en büyük firmalarından ve Çin’den yapılan ayakkabı  ithalatını  durma noktasına getiren Hangaar 40 milyon TL borç nedeniyle kapısına kilit astı. Orta gelir grubuna hitab eden konut yapımıyla  isminden söz ettiren Fi Yapı 20 milyon TL borcu nedeniyle icra takiplerinin sayısı 90’ı buldu. Mersin’de yıllar önce üretime başlayan borçları nedeniyle kapısına kilit vurulan Berdan Tekstil’e ikinci kez yapılan ihalede 151.5 milyon TL  muhammen bedelle yine alıcı çıkmadı.


1-)Konuttaki balon
Fi Yapı ile patladı
Ucuz konut projeleri ile adından sıkça söz ettiren Fi Yapı zor günler geçiriyor. Dört bini aşkın dairenin inşaatı yarım kalırken, şirket aleyhindeki icra takiplerinin sayısı 90’ı buldu. Bu dosyaların parasal tutarı ise 20 milyon liraya ulaştı. Hacizli yerler arasında Fi Yapı’nın üç yıl önce aldığı İzmir’deki Garip Ada da bulunuyor. Fi Yapı’nın sahibi Fikret İnan ise hiçbir finansal sıkıntılarının olmadığı öne sürdü.  Kurum ve şirketlerin yanı sıra Fi Yapı’dan konut alan, ancak konutları teslim edilemeyen onlarca kişi de icra yoluna gitti. Fi Yapı mağduru olduğunu söyleyen Avukat Orhan Boran, binlerce ailenin mağdur durumda olduğunu öne sürdü.


2-)Ayakkabı sektörünün
en büyüğü kepenk indirdi

Türkiye’nin en büyük ayakkabı üreticisi Haan-gar 40 milyon lira borçla iflas ettiği ortaya çıktı. Türkiye’nin en büyüğü iflas etti. Ucuz ayakkabı ile ismini duyuran ve Türkiye’nin her bölgesinde yaygın bayi ağına ulaşan Haan-gar Ayakkabı’nın 40 milyon lira borçla iflas ettiği ortaya çıktı. Yıllık 10 milyon çift ile Türkiye’nin en büyük ayakkabı üreticisi konumunda olan Haan-Gar’ın yüksek miktarda vergi borcu bulunduğu söyleniyor. “Çin’e kafa tutan adam” sloganıyla ün yapan ve 5 -10 lira gibi düşük fiyatlara ayakkabı satan Hangar Ayakkabı Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Selçuk, iflas ertelemeye başvurduğunu doğruladı. 


3-)erdan Tekstil
2. kez satılamadı

Berdan Tekstil’in, tasfiye halindeki Emlak Bankası’na olan kredi borcu nedeniyle arsa, kapalı alan ve müştemilattan oluşan toplam 151.5 milyon TL muhammen bedel üzerinden icra yoluyla satışı, ikinci ihalede de alıcı çıkmayınca düştü. Berdan Tekstil’in  Emlak Bankası’na  takibe konu olan toplam borç tutarının 6 milyon  TL olduğu belirtildi. Bu kapsamda Adana 4.İcra Müdürlüğü ve Tarsus 2.İcra Müdürlüğü’nün talimatı ile 2. kez ihale düzenlendi. Firmanın patronu Muhteşem Ekenler 2 yıl önce üretime ara verildiğinde yeniden üretime döneceklerini söylemişti, ama iflastan kendini kurtaramadı.


4-)Tavukçulukta da
buhran kapıda

Hayvan yemi fiyatlarındaki dramatik artış Avrupa’daki tavuk çiftliklerini iflasa sürüklerken Türkiye’de aynı süreci yaşayarak benzer riskle karşı karşıya kalacak. Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Derya Pala, mısır ve soya fasulyesindeki rekor fiyat artışlarıyla artan maliyetlerin Avrupa’daki tavuk çiftliklerini iflasa sürüklediğini, aynı sürecin Türkiye’de de yaşanabileceği uyarısında bulundu. Gidişatın iyi olmadığını, yem maliyetleri nedeniyle üreticilerin oldukça sıkıntılı bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Pala, üretimin azalmaya başlayacağını, üreticinin ya tavuğunu erken keseceğini ya da yeni yetiştireceği tavukları erteleyeceğini ifade etti.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş